Tizenegy nap telt el a legutolsó kitörés óta. Minden olyan nap, amikor nincs hír újabb gyanúról és pláne pozitív laborvizsgálati eredményről, a reményt erősíti bennünk, hogy sikerül legyőzni a ragadós száj- és körömfájás járványt – írja az allattenyesztok.hu.
"A Kormány minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy a járvány fölszámolása mielőbb megtörténjen és a fölszámolt állományokat a lehető legrövidebb időn belül újra felépíthessék az állattartók" – jelentette ki Nagy István egy szakmai fórumon.
Nagyon sok tévhit, rémhír, konteó kering az emberek között az RSZKF-ről és egyes intézkedésekkel szemben hatalmas társadalmi ellenállás van" – hívta fel a figyelmet a tárcavezető, majd hozzátette: fogadjuk el, hogy ez a helyes protokoll és nem lehet másképpen hatékonyan védekezni. A régi megoldásnak beláthatatlan következményei lennének az állattenyésztésre és az emberekre is.
Az országos szarvasmarha állomány nagyjából egy százalékát kellett leölni az öt telep mentesítéséhez, de ez a biztosítéka, hogy a 99 százalékot meg tudjuk menteni!
A kormány minden eszközt bevet, hogy a védekezés hatékony legyen.
Nem volt 53 éve RSZKF mentesítési tapasztalat és nem volt a szarvasmarhákat érintő ehhez fogható hatással bíró és ilyen ragályos betegség. Erre nem voltak a szarvasmarhatartó telepek felkészülve.
A rendvédelmi szervek és az Operatív Törzs bevetése rengeteget segített.
A felszámolástól az újraindulásig a dolgozók bérét ki fogjuk fizetni – mondta Nagy István. Ezen kívül a Kormány 1 évig kamat és tőketörlesztési moratóriumot vezetett be az érintett telepek tulajdonosai számára. A kártalanítás kiterjed a tenyészállatok beszerzésére, a megsemmisített takarmány és eszközök pótlására.
A teljes körű kártérítés feltétele, hogy egy éven belül el kell kezdeni az állomány újratelepítését és 3 év alatt el kell érni az eredeti állományméretet.
Az AM pályázatot írt ki szarvasmarha juh kecske telepek járványügyi védekezésének megerősítésére. Júniusban eredményt szeretnének hirdetni.
Az öt érintett telep mentesítése befejeződött. Kisbajcson már a végfertőtlenítés is megtörtént, minden korlátozást feloldottunk. Országosan még legalább 2-3 hét kell ahhoz, hogy kimondhassuk, megállítottuk a járványt – mondta Nagy István.
A kártalanítás kiterjed a tenyészállatok beszerzésére, a megsemmisített takarmány és eszközök pótlására – fotó: Pixabay
Lényeges, hogy minden állattartó komolyan vegye a járványvédelmet
Takarmány- és alomcsere ebben az időben más telepről ne történjen. Az emberi tényező a legnagyobb kockázat. A szolgáltatók (körmözők, nyíró brigád, inszeminátor, állatorvos, takarmány-, gyógyszer forgalmazó stb.) mind kockázatot jelentenek ebben az időszakban.
A Korlátozott területről heti 8-10 ezer sertés elszállítása rendkívül nehéz feladat.
A kereskedők, a boltok sajnos nem akarják megvenni a korlátozott területről származó egészséges állatokat és állati terméket. A pápai és a csurgói vágóhidat jelölték ki a korlátozott területekről érkező hízók levágására, mivel senki nem akarta felvásárolni ezeket az állatokat féltve a piaci pozícióikat.
A piros zónából az állami tulajdonba lévő Élelmiszermentő Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság és az Élelmiszerlánc-biztonsági Centrum Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság vásárolja fel a sertéseket. A heti szállítások beosztását a Magyarországi sertéstenyésztők és sertéstartók szövetsége koordinálásával készítik el.
A 10 km-n túli korlátozás alatt álló területen tartott egészséges vágósertés felvásárlásánál a kártalanítási összeg számításakor a vágósertés káreseménykori nettó forgalmi értéke az AKI által működtetett Piaci Árinformációs Rendszerben adott időszakra számított hazai termelői árnál legfeljebb 40%-kal alacsonyabb értéken vehető figyelembe. Vagyis az vételár maximum 60 százalékát fizeti a felvásárló, a többit (max 40%-ot) az állam kiegészíti.
A tárcavezető azt is hozzátette, hogy a korlátozások miatt eladhatatlanná vált vágómarha és juhok kérdését is hamarosan megvizsgálják – olvasható az allattenyesztok.hu cikkében.
Fontos a magyar termékek reklámozása, erre is fordítanak marketing forrást
A nyerstej értékesítés nemcsak az érintett járásokban gond, de mindenkit érint aki exportálni szeretne mert a külpiacok behúzták a féket. A legrosszabb, legfelháborítóbb az uniós tagállamok nemzeti intézkedései. A magyar Kormány ezekre válasz intézkedéseket vezetett be, amiket addig fenntart, amig fel nem oldják az rszkf okán hozott tiltásokat a tagállamok – figyelmeztetett az agrárminiszter.
Ha nincs újabb kitörés, május 30-tól lehet feloldani minden korlátozást.
Utolsó fertőtlenítés után 21. nappal lehet betelepíteni a felszámolt állomány helyére az újat. Kisbajcson már nincs zárlat április 12. óta. Levélen május 6-án, Darnózselin május 8-án és a következő hetekben a másik két telepen is eljön ennek az ideje.
Idén mintegy 10 százalékkal több bárányt adtunk el az olaszoknak, mint tavaly.
Minden anyagi eszköz, forrás rendelkezésre áll a károk enyhítésére – jelentette ki Nagy István. Az RSZKF kártértési keret felülről nyitott. Sem anyagi, sem humánerőforrás gátja nem lehet a sikeres védekezésnek.
Eddig 1707 telepen 120 ezer mintát vettek és az öt telepen kívül sehol nem mutatták ki a vírust. Két kérdésre nem tudják a választ: hogyan került ide és hogyan ugrott 60 km-t a vírus az 5. telep megfertőzéséhez.
Folyamatosan figyeljük, hogyan számoljál fel a járványt Szlovákiában, de figyelünk minden állatjárványokkal sújtott szomszédos országot is – tette hozzá.
Segítik az állattartókat
A Nemzetgazdasági Minisztérium ötpontos intézkedési csomagot dolgozott ki a gazdák és az állattartók megsegítésére, amely célzott pénzügyi és gazdasági segítséget nyújt az érintetteknek:
- Hitelezési moratórium: Azokon a telepeken, ahol a járvány következtében állatok leölésére került sor, automatikusan hitelezési moratórium lép életbe. Az érintett gazdák tőke-, kamat- és díjfizetési kötelezettsége elhalasztásra kerül, ezáltal átmeneti pénzügyi tehermentesítést kaphatnak a működés fenntartásához, pénzügyi helyzetük stabilizálásához.
- Bérgarancia támogatás: A Nemzetgazdasági Minisztérium a Bérgarancia Alapon keresztül támogatást nyújt annak érdekében, hogy a hatóságilag lezárt gazdaságokban továbbra is biztosított legyen a munkabérek kifizetése. A visszatérítendő állami támogatás összege munkavállalónként legfeljebb 2.945.570 forintig terjedhet. A támogatási kérelmet a Budapest Főváros Kormányhivatala Foglalkoztatási Főosztályához szükséges benyújtani.
- Kártalanítási forrás biztosítása: A védekezési intézkedésekhez kapcsolódóan a kormány költségvetési forrást különített el, az érintett gazdák kártalanításához szükséges összeg rendelkezésre áll.
- Széchenyi Kártya Program 0%-os hitel: A járvány által közvetlenül érintett gazdák részére 0%-os kamatozású és díjmentes hitel kerül kialakításra a Széchenyi Kártya Program keretében telephely újraindítás és likviditási célokra.
- MFB-hitel az állattartók részére: A Nemzetgazdasági Minisztérium felkérte a Magyar Fejlesztési Bankot, hogy biztosítson kedvező feltételű finanszírozást az állattartók számára. A konstrukciók nemcsak a marha- és sertéstartók, hanem az állattartó ágazat minden szereplője, így a baromfitartók előtt is nyitva fognak állni, ezzel segítve az ágazat finanszírozási stabilitását, miután a piaci bankok gyakorlatilag kivonultak a szektorból.
– írja az allattenyesztok.hu.
Indexkép: pixabay.com