A brazil Sao Paolói Egyetem kutatói, Arlindo Saran Netto professzor irányításával, kísérletekkel bizonyították, hogy a lenolaj és a szójaolaj hozzáadása a fejőstehenek takarmányadagjához, minőségileg javítja a tej tápértékét – írja az eurokalert.org, angol nyelvű hírportál.
A lenolaj és a szójaolaj tápértékjavító hatását elsősorban az adja, hogy ez a kiegészítés tulajdonképpen kedvező irányban módosítja a tejben lévő omega-3 és omega-6 telítetlen zsírsavak részarányát. Ennek eredményeként az így előállított tej bizonyos egészségmegőrző hatást is nyer, mivel annak fogyasztása megakadályozhatja bizonyos szív- és érrendszeri betegségek, illetve rákos daganatok kialakulását.
Külön kísérletekben az is kiderült, hogy a napraforgó olajnak a takarmányadagokhoz való hozzáadása szintén javítja a tej minőségét.
A legújabb kutatások szerint a lenolaj és a szójaolaj hozzáadása a fejőstehenek takarmányához javítja a tej tápértékét – Fotó: pixabay.com
Ezek a felfedezések azért bírnak bír különös jelenősséggel, mert csak Brazíliában évente mintegy 300.000 ember szenved el szívrohamot, amelynek halálozási rátája 30 százalék körül mozog.
Magyarországon a halálozások 49%-át, 64 ezer halálesetet okoztak a szív- és érrendszeri betegségek a KSH 2019-es adatai alapján, és a rosszindulatú daganatok is a vezető halálokok között szerepelnek.
A tejben lévő zsírsavak megfelelő egyensúlyával ez jelentősen változhat, és Brazília, mint a világ ötödik legnagyobb tejtermelő országa, erre viszonylag nagy befolyással bír.
A brazil kutatási eredményeket a WHO is figyelemre méltónak tartja. További vizsgálatok szükségesek azonban a telítetlen zsírsavakkal dúsított tej pontos étrendi, illetve egészségmegőrző hatásának tisztázásához.