Egy vállalkozás a nagyon gyakran használt polisztirol kiváltását tűzte ki egyik céljául – írja az ng.24.hu.

A polisztirol egy habszerű, ütésálló és hőszigetelő műanyag, mely például tárolóedényekben vagy számos termék védőcsomagolásában megtalálható. Ez a műanyag a legritkábban újrahasznosított a világon. Joanne Howarth annak a vállalkozásnak a vezetője, amely e súlyos környezeti probléma jelentős részének megoldását ígéri.

Két textilfizikus segítségével megvizsgálta a gyapjú mint alternatíva lehetőségét, és hároméves munkájuk eredményeként megszületett a gyapjúszálakból készült szigetelőanyag, amely nemcsak felveszi a versenyt a polisztirollal, de hőszigetelő tulajdonságait tekintve felül is múlja azt.

A termékhez a tisztítás során keletkező gyapjúhulladék szükséges, nem azon legfinomabb szálak, melyeket a textilipar használ. Azonban Ausztráliának a hatalmas gyapjútermelése ellenére sincs belföldi gyapjútisztító üzeme, így a vállalkozásnak külföldről kell importálnia az alapanyagot. Howarth szeretné a gyapjútisztítást visszavinni a kontinensre, hogy a hulladékhoz hazai forrásból juthasson hozzá.

A vállalkozás tavaly óta már Délkelet-Ázsiába is szállít a gyapjú csomagoló-szigetelő anyagból. Ázsia a világon termelt politsztirol 46 százalékát használja fel.

Eddig 3500 tonna gyapjúhulladékot alakítottak át szigetelőanyaggá, ezzel 7,2 millió polisztiroldobozt kiváltva úgy, hogy adalékanyagoktól mentes maradt a gyapjúszigetelés, ami így otthoni körülmények között is komposztálható csomagolóanyaggá vált.