A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban ma közzétett új tanulmány kimutatta, hogy a tejet a korai neolitikumban (csiszolt kőkorszak), mintegy 7400 évvel ezelőtt használták, fogyasztották az első közép-európai földművesek, ami elősegítette, hogy az emberek a tejből táplálkozzanak és megteremtette a tejipar, pontosabban tejfeldolgozás korai alapjait.

kerámiaedény

Tej-, tejtermékek tárolására szolgáló edénytöredékek, a bristoli egyetem kutatása kapcsán - fotó: University of Bristol

A tej és a tejtermékek bevezetése átalakította az emberi táplálkozást

Az angliai Bristoli Egyetem által vezetett nemzetközi kutatás úttörő technikát alkalmazott a Kr. e. 54. századból származó kerámiaedények falában megőrződött tejzsírnyomok datálására. Ez a módszer az állati zsírmaradványokból származó zsírsavakat veszi célba, így egyedülállóan alkalmas arra, hogy pontosan meghatározzák az új élelmiszerek bevezetését a történelem előtti időkben.

A kutatás vezető szerzője, Dr. Emmanuelle Casanova, aki a Bristoli Egyetemen végzett régészeti kémia doktori munkája során végezte a kutatást, elmondta, hogy

elképesztő, mennyire pontosan tudjuk datálni a tej emberi fogyasztásának, felhasználásának kezdetét a történelem előtti időkben.

Az agropasztoralizmus kialakulása új élelmiszer-alapanyagok, például a tej és a tejtermékek bevezetésével átalakította az új-kőkori emberi táplálkozást, ami a mai napig is tart.

Korábban tejfehérjét azonosítottak hét őskori brit földműves 6000 évvel ezelőtti, mineralizált foglepedékébe ágyazódva

Délkelet-, Kelet- és Nyugat-Európa ezen telepesei voltak Közép-Európa legkorábbi neolitikus földművelő csoportjai, a Linearbandkeramik (LBK) kultúra néven ismertek.

A kutatás eredményei azt mutatták, hogy a régió legelső telepesei közül néhányan már nagy mennyiségben használtak tejet. Ez az új kutatás kibővíti a Yorki Egyetem 2019-es eredményeit, amelyek a béta-laktoglobulin nevű tejfehérjét azonosították hét őskori brit földműves 6000 évvel ezelőtti, mineralizált foglepedékébe ágyazódva. Akkor még ez volt a legkorábbi közvetlen bizonyíték a tejfogyasztásra bárhol a világon.

kerámiaedény

A tejet a korai neolitikumban is fogyasztották - fotó: University of Bristol

4300 kerámiaedényt elemeztek ételmaradványok szempontjából

Ez az új kutatómunka az Európai Kutatási Tanács (ERC) NeoMilk projektjének része volt, amelyet Richard Evershed professzor, a Bristoli Egyetem Kémiai Iskolájának professzora vezetett. Csapata 70 LBK-településről származó több mint 4300 kerámiaedényt elemzett ételmaradványok szempontjából.

Az eredmények jelentős eltéréseket mutattak ki a tejhasználat terén a régióban: a kerámiaedényeken csak a lelőhelyek 65 százalékában találtak tejzsírokat, ami arra utal, hogy a tejhasználat, bár gyakori volt, nem volt általánosan elfogadott ezekben a korai földműves településekben.

A kutatók a tejmaradványokat tartalmazó lelőhelyekre és kerámiákra összpontosítva mintegy 30 új radiokarbonos dátumot állítottak fel, hogy feltérképezzék a tejtermékek LBK földművesek általi hasznosításának kezdetét. Ezek az új dátumok a legkorábbi LBK-településeknek felelnek meg a Kr. e. 6. évezred közepén.

A tejtermékek a korai neolitikumban széles körben elterjedtek voltak

Ez a kutatás rendkívül jelentős, mivel új betekintést nyújt az emberi élelmiszer-beszerzési gyakorlatban bekövetkezett jelentős változások időbeni sorrendje, ahogyan azok Európa-szerte kialakultak. Egyértelmű bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a tejtermékek a korai neolitikumban széles körben elterjedtek voltak, a területi elterjedésében mutatkozó eltérések ellenére.

Ez a cikk a Bristoli Egyetem által küldött korai adatok alapján jelent meg, és amint a közzétett tanulmány elérhetővé válik, linket teszünk hozzá.

forrás: www.agdaily.com