A fertőzésnek kitett sertések közül a 28 napos megfigyelési időszakban egynél sem tapasztalták a járvány klinikai tüneteit – fotó: envato elements
A világ nagy állategészségügyi kutató intézetei közül többen próbálkoztak vakcinát kidolgozni az Afrikából származó betegség ellen, amely a közelmúltban megtizedelte Kína és több ázsiai ország sertésállományát, jelenleg pedig Nyugat-Európa sertéstartóit és sertéshús exportőreit tartja rettegésben.
A járvány megfékezését jelentősen akadályozza, hogy azt a vaddisznók is terjesztik, amelyeknek mozgását nagyon nehéz korlátozni. Az új vakcinával végzett eddigi kísérleti eredmények biztatóak, mivel a fertőzésnek kitett sertések közül a 28 napos megfigyelési időszakban egynél sem tapasztalták a járvány klinikai tüneteit, sőt a velük közvetlenül érintkező sertések megfertőződését sem.
A vakcina felfedezése óriási előrelépést jelent a járvány eddigi kezeléséhez viszonyítva, amely gyakorlatilag a megfertőzött telepek állományának kényszervágására, pontosabban leölésére szorítkozott.
A vakcina nagyobb állományban és üzemi kísérletekben történő tesztelésére még csak ezután fog sor kerülni.