Száz palack, legalább 150 – de valószínűbb, hogy kb. 170 – éves pezsgő került elő a tenger mélyéről, melyeknek a szakértők szerint semmi bajuk nincs.
Még tavaly ősszel bukkant egy lengyel búvárcsoport egy hajóroncsra a Balti-tengeren, a svédországi Öland szigetétől 37 kilométerre délre. Akkor azt hitték, hogy egy gabonaszállító vagy halászhajó lehetett, amit találtak, de azóta kiderült, hogy ennél sokkal értékesebb leletről van szó: a vitorláson száz üveg pezsgő, bor, ásványvíz és porcelán is található.
A roncsot felfedező Baltictech nevű cég igazi kincsnek nevezi a találatot, véleményük szerint annak idején az orosz cárnak szánhatták a szállítmányt. Hogy mikor süllyedhetett el a hajó, abban az agyagból készült ásványvizes palackokon található felirat segített: valamikor 1850 és 1867 között került hullámsírba, de az előbbi dátum a valószínűbb, ugyanis I. Miklós orosz cár 1852 körül ezen a környéken elveszített egy szállítóhajót.
Akkoriban értékesebb rakománynak számított az ásványvíz a pezsgőnél: szinte orvosságként kezelték, csak a királyi asztalokon volt megtalálható rendszeresen.
A pezsgő ihatóságát leginkább az befolyásolja, milyen állapotban maradtak a dugók, de szénsav már minden bizonnyal nem lesz az italokban.
Forrás: firstclass.hu
Indexkép: X-bejegyzés