„Február ott folytatja, ahol január abbahagyta?"
Az előzetes adatok szerint január a múlt év utolsó hónapjaihoz hasonlóan igen enyhének mutatkozott, az átlaghőmérséklet több fokkal meghaladja a klimatikus értéket, több csúcshőmérsékleti rekord is megdőlt a hónap folyamán. A korábbi hónapoktól eltérően csapadékosságát tekintve viszont január már megfelelt az ilyenkor elvárhatónak, vagyis hozta a száraz, téli hónapra jellemző csapadékmennyiséget, kicsit kevesebb is esett, mint az egyébként szokásos.
Ilyen évkezdet után igazán érdekes, hogyan folytatódik a tél, számíthatunk-e még igazán kemény fagyra, fog-e még havazni és folytatódik-e a csapadékszegény időjárás.
Nézzük először: milyen szokott lenni a február, mit mutatnak a klímaátlagok?
Nem ez az év leghidegebb hónapja, de még elég hideg ahhoz, hogy az éves minimum-hőmérsékleti abszolút rekord ehhez a hónapunkhoz tartozzon, ugyanis a hazánkban mért legalacsonyabb minimum-hőmérsékletet, -35.0 °C-ot 1940. február 16-án mérték Miskolcon, Görömbölytapolcán (ami a mai Miskolctapolca 1950 előtti neve volt).
Február tart egy másik hőmérsékleti rekordot is, 1929. február 15-én, Debrecenben olyan hideg volt, hogy közel 1 méteres mélységig fagyott át a talaj. Ezt megelőzően és azóta sem fagyott át a talaj ilyen mélyen sehol az országban.
A február havi abszolút maximum-hőmérsékleti rekordot Sárvár tartja, ott 2019. február 28-án 23.5 °C-ot mutatott a hőmérő.
A havi átlaghőmérséklet valamivel már magasabb, mint a januári, ez is mutatja, hogy az évnek ebben a szakaszában már kifelé tartunk a télből.
Hőmérsékleti klimatikus adatok – ábra: MeteoPlaza
Csapadékosságát tekintve igazi, száraz, téli hónap a február. Hazánkban ez a második legszárazabb hónap, a havi csapadékösszeg országos átlaga mindössze 31,5 mm.
A csapadék hónapon belüli eloszlása egyenletes, nincs kitüntetetten csapadékos vagy száraz időszak a hónap folyamán.
A területi eloszlás viszont már közel sem ilyen egyenletes, az Alpokalja és az Alföld délkeleti, keleti része a legszárazabb, a Dunántúl déli része a legcsapadékosabb.
Csapadék klimatikus adatok – ábra: MeteoPlaza
Ezek után nézzük, milyen idő várható 2024 februárjában! Mit mutat az előrejelzés?
Február 1-4. között várható időjárás:
A hónap első tört hete igazán változékony időjárást hoz majd, hisz minden napra jut egy időjárási front. Február 1-jén, csütörtökön egy hidegfront, majd másnap egy melegfront, szombaton egy újabb hideg-, vasárnap pedig már egy melegfront fájdítja meg a frontérzékenyek fejét, vagy erősödhetnek hatásukra az idősebbeknél a reumatikus panaszok.
Napról napra melegebb időben lesz részünk, a hét közepén még csak néhol közelíti meg a 10 fokot a csúcshőmérséklet, a hét végén viszont lesznek olyan vidékek (főként a Dunántúlon), ahol 15 foknál is magasabb lesz a nappali csúcsérték, és hazánk nagy részén fagymentesek lesznek ekkor az éjszakák.
A csapadék halmazállapota vagy inkább annak változása követi a hőmérsékleti viszonyokat, hisz csütörtökön és pénteken északkeleten még havazás, néhol ónos eső is várható, majd a hétvégén az ország más részeihez hasonlóan már ott is eső fog esni. A lehulló csapadékmennyiség területi eloszlása sem lesz egyenletes, a legkevesebb csapadék északkeleten és a délnyugati határ közelében valószínű (csapadéknyom vagy 1-2 mm csupán). Másutt ennél több eső várható, nagy valószínűséggel a Kisalföldön esik majd a legtöbb, itt néhol 10 mm is lehet.
A csapadék zöme a hónap első két napján várható, a hét végén szakadozott lesz a felhőzet, kevesebb lesz a csapadék, és a napsütés hatására emelkedhet majd magasabbra akkor a hőmérséklet.
Február elejéhez kapcsolódó, a néphagyományokban szereplő, jeles napunk február 2-a, amiről azt tartják, hogy „ha a medve meglátja saját árnyékát, megijed és visszabújik a barlangjába". Ezt azt jelenti, hogy nincs még vége a télnek, és egy hosszabb hideg időszak következik. A rövid távú (pontosabb) előrejelzések szerint a mondabeli medvének erre meglesz minden esélye, mert a csütörtökön átvonuló hidegfront után a felszakadozó felhőzet mellett pénteken szinte mindenütt valószínű több-kevesebb napsütés... – ábra: MeteoPlaza
Ilyen idő várható február 5-11. között:
Ez a hét is igen enyhe, sőt kimondottan meleg idővel indul. Az észak felől közeledő hidegfront előtt még igen meleg levegő érkezik fölénk, a csúcshőmérséklet elérheti akár a 15-18 fokot is, és továbbra is fagymentesek lesznek az éjszakák. Kedden megérkezik a hidegfront, ám az előrejelzések szerint ez még gyenge lesz ahhoz, hogy markáns változást hozzon időjárásunkban, de a front itt hullámzik a közelünkben, és a hét közepén átvonul felettünk.
A hét második felében átvonul felettünk az évszakváltó hidegfront – ábra: MeteoPlaza
A front hatására kezdetben sokfelé várható eső, amit egyre többfelé vált fel havas eső, később pedig havazás. A front mögött érkező fagyos, sarkvidéki eredetű levegő hatására búcsút veszünk a tavasztól, és visszatérünk ismét a télbe. Ismét fagyosak lesznek az éjszakák, és délután sem emelkedik majd mindenütt fagypont fölé a hőmérséklet. A lehullott hó egy része valószínűleg megmarad.
A hét végén észak felől újabb hidegfront közeledik felénk, előtte azonban még átmeneti enyhülés várható a kemény, fagyos időben.
Ilyen időre számítsunk február 12-18. között:
A hét első napjaiban a hidegfront eléri térségünket, de az észak felől érkező front csapadékban viszonylag szegény lesz, emiatt többfelé várható ugyan csapadék, nagy valószínűséggel havazás, de nem lesz nagy mennyiségű a lehulló csapadék.
A hidegfront mögött érkező fagyos légtömeg hatására újabb, tartósabb hideg időszak veszi kezdetét – ábra: MeteoPlaza
A front átvonulása után egyre hidegebb levegő árasztja el térségünket, erősödik ismét az éjszakai lehűlés, és napközben sem lesz meleg, fagypont körüli csúcshőmérséklet valószínű. Komolyabb csapadék a héten nem valószínű, de itt-ott azért lehet kisebb havazás.
Február 19-25. közötti időjárás:
Ezen a héten már egy délnyugat felől közeledő mediterrán ciklon alakítja időjárásunkat, a magasban több fokkal enyhébb léghullámok érkeznek a Kárpát-medence fölé. Nemcsak enyhe, hanem nedves is lesz a levegő, így nagy valószínűséggel kiadós havazással kezdődik a hét. Ahogy egyre melegebb levegő érkezik fölénk, a havazást többfelé válthatja eső, ónos eső, és ezzel együtt enyhülnek az éjszakák, valamint emelkedik a nappali felmelegedés mértéke is.
Mediterrán ciklon hoz csapadékos, egyre enyhébb időt – ábra: MeteoPlaza
A ciklon kiadós csapadékot okozhat hazánk nagy részén, majd a hét végén már kelet felé távolodik térségünktől, mögötte északkelet felől száraz és több fokkal hidegebb levegő érkezik fölénk, emiatt több lesz ugyan a napsütés, de pár fokkal mégis hidegebbre fordul az idő.
Időjárás február 26-29. között:
Markáns változást hozó front a hónap utolsó napjaiban nem éri el térségünket, így folytatódik a jobbára csendes, mérsékelten hideg, téli idő. Komolyabb csapadék nem valószínű ebben az időszakban, de kisebb havazás, hózáporok azért előfordulhatnak.
Kontinensünk nagy részének időjárását az Észak-Európa felett kiépülő anticiklon alakítja. Hazánk időjárásában azonban némi változatosságot hoz a Balkán-félsziget keleti része felett örvénylő hidegcsepp – ábra: MeteoPlaza
Összefoglalás:
A hónap első napjaiban folytatódik a január végi enyhe időjárás, sőt az első, rövid hetünk végén ismét szokatlanul meleg idő valószínű. Csapadékos, változékony idővel kezdődik a hónap, északkeleten kicsit még havazhat is (mégiscsak tél van), de a csapadék zöme a folytatásban már esőként érkezik.
Ez a meleg időszak a következő héten (valószínűleg a hét közepén, 8-a tájékán) ér majd véget, ekkor a hazánk felett átvonuló, hullámzó front nemcsak lehűlést, de kiadós csapadékot is hozhat, esőre, majd havazásra számíthatunk.
A következő héten újabb hidegfront hozza meg a hideg levegő utánpótlását, csapadékban viszont szegény lesz ez hét.
A 19-ei hetünk hozza meg az enyhülést, kezdetben kiadós havazásra, majd kiadós esőre számíthatunk, és ezzel együtt gyengül, sokfelé meg is szűnik a fagy.
Hmmm, hogy is mondja a népi bölcsesség? „Dorottya szorítja, Julianna tágítja." És tényleg valahogy így történhet ez majd az időjárásban, legalábbis a legfrissebb előrejelzések szerint. Idén, úgy tűnik, jól működnek majd a népi regulák, ha nem is napra pontosan, de azért a tendenciák teljesen a régi idők megfigyelései szerint alakul(hat)nak.
A hónap végén pedig már szélsőségektől mentes, téli időnk lesz. (Jégtörő Mátyás az enyhébb idő után ismét fagyot csinál.)
Indexkép: Csatári Szabolcs
(Megjegyzés:
• A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli.
• A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült.
• Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.
Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.)