Színek, illatok, élmények – ilyen az augusztusi kert, ami nagyon sok örömöt ad mindenkinek. Ha eddig jól végeztük a dolgunkat, akkor nem kell különösebben félnünk attól, hogy küzdelmessé válik ez a hónap, ennek ellenére azonban akad pár olyan feladat, amit nem érdemes elhalasztani. Lássuk, mik azok a legfontosabb teendők a nyár utolsó havában a kertünkben!

szilva

Kezdődhet a szüret, beérik munkánk gyümölcse – fotó: pixabay.com

Az egyre forróbb nyarak egyik legfontosabb feladatát a talaj takarása jelenti, amivel egyrészt segíthetjük a nedvesség megőrzését, másrészt gondoskodhatunk a szervesanyag-utánpótlásról is. Erre egyre nagyobb szükségük is lesz a hőséggel és környezeti stresszel küzdő növényeinknek, hát ha még azt is hozzávesszük, hogy talajaink igencsak kimerülőben vannak – írja az egy.hu szerzője Amrein Tamásné Miskolczi Boglárka, kertészmérnök és szociológus.

A folyamatosan mulcsozott kert sokkal kevesebb utólagos ráfordítást kíván: ezzel nemcsak a kiadásainkat csökkenthetjük, de  mérsékelhetjük a vízfogyasztásunkat is, amivel sokat teszünk a fenntarthatóbb kertművelésért.

Ma teljesen természetesnek vesszük, hogy víz akkor van, amikor csak akarjuk: megnyitjuk a csapot és rendelkezésre áll. Ez azonban félő, hogy nem lesz mindig így, sőt: egyre többször szembesülünk majd vele, hogy mekkora károkat és kétségbeesést tud okozni a víz ideiglenes hiánya.

körte

A körte is arra vár, hogy megkóstoljuk – fotó: pixabay.com

Rásegítés nélkül nem működik a kert fenntartása, pláne a száraz, napsugaraktól izzó augusztusban, de előrelátóan kell gondolkodnunk. Amellett, hogy öntözünk, amikor kell, a talajt is folyamatosan takarnunk kell, hogy az így képződő védőréteg segíteni tudjon bennünket a kertünk fenntartásában. Lényeges szem előtt tartanunk azt is, hogy a növényeinket sem öntözhetjük mértéktelenül: a túl jó élethez szokott növények sokkal kevésbé lesznek ellenállóak, így amikor jön egy nehezebb időszak, – mondjuk egy komolyabb vízhiány vagy csapadékmentesebb hónap – akkor hatalmas károkkal szembesülhetünk.

Öntözzünk, de csak annyit, amennyit feltétlenül muszáj, és fordítsunk nagyobb figyelmet a talaj takarására!

A gyomlálás kérdése is örök téma, a nyári hónapokban sok bosszúságot okozó gyomok sokkal intenzívebben nőnek, mint nemesített rokonaik, és alig pár hét alatt képesek átvenni az uralmat az addig szépen gondozott kertünk felett. Ennek ellenére mégis van hasznuk, hiszen a talajlazítástól kezdve a természetes növényvédelmen át egészen addig, hogy nagy részük tápláló ételként akár a tányérunkra is kerülhet.

Fontos, hogy csak és kizárólag azokat a növényeket távolítsuk el a helyükről, amelyek ténylegesen problémát okoznak, elnyomják a termő növényeinket, allergizálnak vagy mérgező növényként veszélyforrást jelentenek. A többi „gazt" hagyjuk békén, még akkor is, ha az esztétikai felfogásunk szerint rontja a virágágyásaink összképét.

A parlagfű eltávolítása azonban kötelező, hiszen sokaknak okozhat problémát, és szigorú szabályok is rendelkeznek arról, hogyan kell gondoskodnunk a mentesítésről. Mindig gyökerestül húzzuk ki őket, ha ugyanis levágjuk, akkor azzal csak a bokrosodást segítjük elő.

A metszés augusztusban sem maradhat el: érdemes az elvirágzott fejeket folyamatosan eltávolítanunk, mert ezzel a legtöbb esetben újabb virágzásra ösztönözhetőek a növényeink.

Célszerű megmetszenünk a levirágzott levendulákat is – újabb virágzási hullámmal hálálják majd meg a gondoskodást, és a futó növényeink karbantartó metszéseit is elvégezhetjük: a lilaakác esetében ez akár életmentő is lehet, hiszen mostanra már annyira beindulhatott a növekedése, hogy több méter hosszan is felfuthatott a környező növényekre.

szeder

A szeder is terem – fotó: pixabay.com

Az augusztus a jövőre való gondolás hónapja is: elkezdhetjük a magfogásokat, ezzel gondoskodva a jövő évi vetőmagjainkról. Érdemes megejtenünk pár másodvetést is, mert a gyorsabban fejlődő zöldségek még a fagyok beállta előtt megérhetnek.

Most van itt az ideje a kedvenc évelő növényeink szaporításának is, annak, hogy lemetsszük a friss hajtásokat, és dugványt készítsünk belőlük: így még lesz elég idejük begyökeresedni a tél beállta előtt.

Augusztus a szüret ideje – a természet bőséges terméssel hálálja meg az eddigi munkánkat: bőven terem még a szeder, tele vannak a fák a körtével, almával, szilvával, piroslik a som és érnek a bodzák bogyói is. Érdemes szemezgetni belőlük.