A svéd Lundi Egyetem kutatói egy közelmúltban publikált tanulmányban rávilágítottak arra, hogy az organikus gazdálkodás hosszabb távon fokozza a biológiai sokféleséget, azaz növeli az adott területen megjelenő növényfajok számát.

organikus

Nem mindig helyes a vadon növő növényeket egyszerűen káros gyomnak tekinteni – fotó: pixabay.com

Ez logikusan következik abból, hogy a gyomirtó szerek hatásának enyhülése több vadon növő növény kikelése számára biztosít lehetőséget. A gyomirtó szerek hatása azonban a használatuk megszüntetése után is érvényesül, esetenként akár több évtizeden keresztül.

A kutatók konkrétan kimutatták, hogy az Egyetem irányításával 30 növénytermesztő gazdaságban (88 táblán) 30 éven át folytatott biogazdálkodás nyomán a megjelenő vad növényfajok száma 15-ről mintegy 35-re nőtt.

A kímélő gazdálkodás teret engedett a herbicidérzékeny fajok megjelenésének és ezzel együtt a beporzásban részt vevő rovarpopulációk növekedésének, ami egyértelműen javította a haszonnövények termékenyülését.

Amint Roman Carrié, az Egyetem kutatója elmondta, nem mindig helyes a vadon növő növényeket egyszerűen káros gyomnak tekinteni, számolni kell azzal is, hogy azok a haszonnövények beporzási hatékonyságának növelésével hasznot is jelentenek, különösen ha a haszonnövényektől elkülönítve (sávosan) fejlődnek.

A Lundi Egyetem reméli, hogy kutatási eredményei megfelelően felhívják a figyelmet a biogazdálkodás előnyeire, és ösztönzik annak észszerű alkalmazását.

Forrás: lunduniversity.lu.se