Az ausztrál NSW Egyetem kutatói úttörő felfedezést tettek az akkumulátortechnológiában az élelmiszeripari savak, köztük a borban található savak felhasználásával kapcsolatban. Az ezekben a savakban található vegyületekből ugyanis kifejlesztettek egy akkumulátor-összetevőt, így használva fel a gyakran hulladékká váló anyagokat.
„Ez az újszerű akkumulátor-összetevő, amely a borászatban is megtalálható élelmiszer-alapú savakat használja fel, hatékonyabbá, megfizethetőbbé és fenntarthatóbbá teheti a lítium-ion akkumulátorokat" – áll a kutatók közleményében.
Jelenleg a lítium-ion akkumulátorok uralják az energiapiacot, azonban számos problémával járnak: kritikus részük például az anód, amely hagyományosan grafitból készül. A grafit előállítása azonban a bányászat, az energiaigényes tisztítás és a felhasznált vegyi anyagok miatt környezetszennyező. Ez pedig hosszú távon nem fenntartható.
A grafit 60 százaléka elvész a feldolgozási folyamat során, amely magas hőmérsékletet és nagyon erős savakat igényel a kellő tisztaság eléréséhez, ez pedig így komoly környezeti terheléssel jár. Az új technológia viszont a grafitot például borkősavból és almasavból származó vegyületekkel helyettesíti.
A kutatók egy akkumulátorcella prototípusának megépítésével bemutatták a technológiájukban rejlő lehetőségeket. Ez hasonló méretű, mint a mobiltelefonoké, és több energiát tárol, mint a hagyományos grafitalapú akkumulátorok. Most azon dolgoznak, hogy áttérjenek a nagyobb eszközökhöz szükséges nagyobb méretű cellákra, valamint tesztelik, hogy az akkumulátorok többszöri használat és változó hőmérséklet mellett is tartósak maradnak-e.
Forrás: qubit.hu
Indexkép: Shutterstock