Ha van szőlőnk, akkor alig várjuk, hogy elérkezzen a szüret ideje. Azonban ezt nagyon nehéz pontosan eltalálni, ugyanis a csemegeszőlő-fajták érési ideje nagyon is eltérhet egymástól. A legjobb módszer persze, ha már jól ismerjük a saját szőlőnket, és az, ha napi rendszerességgel megnézzük és megkóstoljuk.
De vannak olyan támpontok, amelyek segíthetnek eligazodni, mikor is jön el a szüret tökéletes időpontja. Azonban arra is oda kell figyelned, hogy tárold és hogy szállítsd helyesen a szőlőt, ha sokáig szeretnéd fogyasztani. Mert egyáltalán nem mindegy, hogy milyen állapotban szedted le és hogy milyen módon tárolod, ha azt szeretnéd, hogy az íze tökéletes legyen. Márpedig, ha egyszer megtapasztalod, milyen az igazán finom szőlő, ezek után már nem fogod beérni kevesebbel. És nem is kell beérned, ha tudod, mit kell tenned érte.
Így érik a szőlő
A szőlőtőke május végén kezdi nyitogatni csodálatos illatú virágait. A megporzásuk után ezekből fejlődnek a fürtök. A szőlőszemekben jelentős mennyiségű szőlőcukor (glükóz) és gyümölcscukor (fruktóz) keletkezik. A bogyóhúsban ezen kívül borkősav, almasav, citromsav, borostyánkősav is létrejön.
Nem egyszerű meghatározni a szüret tökéletes időpontját. Fotó: Pixabay
A sokunk által várt érés akkor fejeződik be, amikor a bogyóba már nem jut több cukor, ezért eléri a megfelelő alakját, nagyságát és színét. Ha nem vagyunk elég fürgék, és nem szüreteljük le időben, akkor vagy megtöppednek a szemek, vagy a darazsak falják fel őket. Azonban a szüretelés időpontját nagyon átgondoltan kell megválasztani, mert a szőlő már nem képes a szedése utáni utóérésre. A leszedett bogyókban már nem képződik cukor és a benne lévő sav mennyisége sem csökken a szüretelést követően.
Így döntsd el, mikor jön el a szüret ideje
1. A szőlők fajtánként eltérő időben érnek, így akadnak közöttük nagyon korai érésűek, mint a Csabagyöngye vagy az Irsai Olivér, korai érésűek, mint a Saszla vagy a Szőlőskertek királynője, középérésűek, mint a Pannónia kincse és késői érésűek, mint például az Erzsébet királyné. Az érési időszakok alapján már könnyebben el tudjuk dönteni, körülbelül milyen időszakra esik majd a szüret nálunk.
2. Mivel a szőlő nem utóérő gyümölcs, miután leszedtük, fürtök bogyóiban már nem képződik cukor és a savak mennyisége sem csökken. Ezért is nagyon fontos, hogy rendszeresen kóstolgassuk a szőlőt, és ne egyszerre szedjük le az összes fürtöt, hanem mindig éppen azokat, amelyek beértek.
3. A szín is el tud igazítani bennünket. Az érett bogyók fajtájukra jellemző színt nyernek, így a fehér szőlők bogyói zöldessárga, borostyánsárga színűek lesznek, míg mások pirosak vagy kékek. Amikor a szőlő érett, nagyon kellemes lesz az illata, a kocsány pedig ilyenkor rendszerint elfásodik vagy megkeményedik.
4. A darazsakat sem árt figyelni, hiszen ha nagyon is rájárnak a szőlőre, gyanús, hogy hamarosan itt a szüret ideje.
5. Azért is fontos, hogy ne egyszerre szedjük le a fürtöket, mert a tőke vagy a lugas egyes részein a fürtök nem egyszerre érnek be. Ahol több a fény, alacsonyabban vannak a fürtök, ott mindig korábbi, míg az árnyékos helyeken későbbi lesz az érési időpont.
6. Fontos, hogy ha esik, halasszuk el a szüretet, és inkább szép, napos, száraz időben kezdjünk neki. Ez azért lényeges, hogy a fürtök ne legyenek vizesek, így ha mégis esik az eső szüret idején, tartsuk a fürtöket pár napig szellős helyen, hogy kellő módon meg tudjanak száradni.
7. A szedés során óvatosan, egyik kezünkkel fogjuk meg a kocsányt, míg a másik kezünkben lévő ollóval vágjuk le a fürtöt. Ne markoljunk rá, hiszen akkor összenyomódnak a szemek. A nem egészséges, összezsugorodott szemeket vágjuk le a fürtről, így nem csupán szebb, de tovább eltartható is lesz a szőlő. Minél kevesebbszer érintsük meg a fürtöt, hogy rajta tudjon maradni a viaszos réteg, amely megakadályozza az idő előtti megromlását.
8. Ne mossuk meg a szőlőt tárolás előtt, mert akkor jóval hamarabb fog megromlani.
Így szállítsd és tárold a szőlőt
Ha szeretnél másokat is megajándékozni a nálad termett, finom szőlővel, biztosan gondot jelent, hogy milyen módon tudod úgy eljuttatni a szőlőt hozzájuk, hogy közben nem sérül, nem nyomódik össze. A legjobb megoldás egy lapos rekesz, amelybe egy sorban, egymás mellé helyezzük el a fürtöket, vagy egy nagy, fonott kosár.
Fontos, hogy a szállítás alatt legyen hűvös helyen, és amint átadásra kerül, mielőbb kerüljön ki a kosárból és a ládából a szőlő, és vagy fogyasszák el, vagy akasszák fel a pince egy védett helyén. Ahhoz, hogy a szőlő minél tovább tárolható legyen, szükség van egy egyenletes hőmérsékletű, fagymentes és szellős helyiségre, ami lehet akár a pince előtere, egy kamra, vagy a présház. Erősítsünk fel egy vízszintes rudat, és erre akasszuk fel a fürtöket úgy, hogy ne érintkezzenek egymással.
A szőlőből nem csak bor készülhet, hiszen el is tárolhatjuk télre. Fotó: Pixabay
Csak a jól érett, egészséges, teljesen száraz szőlőfürtöket tároljuk, és rendszeresen távolítsuk el róluk a repedt, penészes bogyókat, nehogy romlásnak induljon az egész szőlőfürt. A helyiséget érdemes kénlapok égetésével fertőtleníteni. Ehhez 10 m3-enként egy kénlap elégetésére van szükség. Fontos, hogy kéthetente alaposan szellőztessük át a helyiséget és a kénezést is ismételjük meg rendszeresen. Így a szőlőfürtök akár februárig eltarthatók lesznek.
Hogy lesz a szőlőből bor?
Ahhoz, hogy a szőlőben lévő értékes alkotóelemek a borba is belekerülhessenek, megfelelő technológiai, mikrobiológiai és kémiai ismeretekre van szükség. Két munkafolyamatot lehet elkülöníteni a bor készítése folyamán. Az egyik a szőlő feldolgozása, a másik a must erjesztése.
Az étkezési szőlőből sajtolhatunk mustot. Ezt a gyerekek által is nagyon kedvelt csemegét két-három napig tudjuk eltárolni a hűtőben, anélkül, hogy erjedésnek indulna.
A bor készítése a szüretelés után a szőlő bogyózásával kezdődik. A bogyózás során a fürtökről leválasztjuk a bogyókat, így óvjuk meg a mustot a kocsányban lévő csersavtól. Ezután a bogyók zúzásával folytatódik, mely célja a bogyó héjának megrepesztése és a húsának roncsolása anélkül, hogy a magok megsérülnének.
A szőlő a zúzás hatására cefrévé alakul. Ebből a must jelentős része sajtolás nélkül is kifolyik. A maradék könnyen kisajtolható. A tökéletes eredmény többszöri sajtolással érhető el. A folyamat végén különválik a must és a szilárd részek, vagyis a törköly. A hordóba fejtett must az erjesztés szakaszában alakul át borrá. Az erjedés történhet spontán módon és irányítottan. A spontán módon történő erjedés során az erjedést megindító élesztőgombák a talajból, levegőből, a szőlőbogyók héjából és a kocsányról kerülnek a mustba. Ennek hatására indul meg az erjedés.
Az irányított módon történő erjedés során úgynevezett fajélesztőket alkalmaznak. Ekkor a must saját erjesztői kizárásra kerülnek a folyamatból. Ezután következik az ülepítés, és a must tiszta részének lefejtése. Érdemes nyitott tartállyal dolgozni, mert a levegő felgyorsítja az erjesztési folyamatokat. Az erjedés folyamatát folyamatosan ellenőrizni kell, ügyelve a cukortartalomra, arra, hogy a must ne melegedjen túl, és hogy ne keletkezzenek nem odaillő íz- és illatanyagok.
Bőséges szőlőtermést és nagyon kellemes szüretelést kívánunk!