Igen, sajnos a nyárnak vége, és itt az ősz, de még most sem késő, hogy gondoskodjunk arról, hogy virágokkal teli legyen a kertünk. Vannak ugyanis olyan virágok, amelyeknek magjait ilyenkor vethetjük el. A facélia, az erdei turbolya és a tavaszi kankalin magjait is most kell elvetni, hogy tavasszal csodás virágokkal teli legyen a kertünk.

Ráadásul ezek a gyönyörű virágok nem csak szépek, de nagyon hasznosak is. Akár a kertünkben, akár az egészségünk támogatásában is számíthatunk rájuk. Vess rájuk egy pillantást cikkünkben, ismerd meg őket és vesd el a magjaikat a kertedben! Mert különben bizony csak magadra vethetsz, hogy miért is nem hallgattál ránk és miért nem vetetted el őket. Úgyhogy, vetésre fel!

Ezt a három virágot még most is elvetheted

Még októberben sem késő virágmagokat vetni a kertünkben, azonban nagyon fontos, hogy a talajt készítsük elő a vetésre. Először is alaposan gyomtalanítsuk, majd a talajt forgassuk át villával, gereblyézzük át, és egyengessük el. Ezután pedig jöhetnek a virágmagok!

1. Facélia

A facélia, vagy más néven a mézontófű a méhek és más beporzó rovarok által igencsak kedvelt évelő, amelyből ráadásul még remek zöldtrágya is készíthető. Nem véletlen, hogy már egy harmadik néven is emlegetni szokták, mégpedig úgy, hogy szupernövény.

facélia

A facélia nem csak szép, de igazán hasznos is a kertben. Fotó: Pixabay

Harmadik nevét azért kapta, mert olyannyira értékessé vált a gazdák szemében, hogy a vetőmagjának tonnája akár egymillió forintba is kerülhet. A mézontófű kitűnő zöldtrágyaként, hiszen javítja a termőföld minőségét, azonban ezekből az állományokból nem fogható fel mag, ezért sokan vetőmag termesztési céllal kezdtek el foglalkozni vele. Hazánkban leggyakrabban Mosonmagyaróvár közelében találkozhatunk a jellegzetes, lila virágba borult facélia földekkel, melyekhez egyre többen látogatnak el azért, hogy lélegzetelállító képeket készítsenek róluk.

Azonban a csodás virág a házikertek virágágyásaiban is megállja a helyét. Ez az Észak-Amerikából származó növény 40-90 cm magas, és májustól egészen augusztusig virágzik, így kitűnő mézelő növény. Nem csak szép, de még csak nem is kényes. Bármilyen talaj megfelelő neki, sőt, másodvetésként még a talaj minőségének javítására is használják, hiszen mélyre ható gyökere előkészíti a talajt más növények számára.

A csodás, lila virágok nem csak minket, embereket vonzanak. A mézontófű méltó nevéhez  hiszen a világ egyik legtöbb virágport termelő növénye. Így a méhek is szívesen időznek el a facélia közelében. Ezt a haszonnövényt tehát szépsége feljogosítja rá, hogy dísznövényként is helyet kaphasson a kertünkben. Azonban akármilyen szép, azt a lenyűgöző látványt, ami miatt ezrek keresik fel a földeket, csak a társaival együtt tudja kiváltani, így érdemes csoportosan vetni.

2. Erdei turbolya

Az erdei turbolya a zellerfélék családjába tartozó turbolya nemzetség Magyarországon is őshonos faja. Egész Európában, Nyugat-Ázsiában és Észak-Afrikában is elterjedt, és Magyarországon is sokfelé előfordul. A Dunántúli- és az Északi-középhegységben valamint a Dunántúlon találkozhatunk vele a leggyakrabban, és ha úgy akarjuk, akkor természetesen a kertünkben is.

erdei turbolya

Az erdei turbolya áprilistól egészen júniusig virágzik a kertünkben. Fotó: Pixabay

60– 150 cm magas, olykor kétéves, de általában évelő növény, melynek szétmorzsolva aromás illata van. A virágzata 8-16 sugarú összetett ernyő, a szára alsó része szőrös, míg levelei háromszorosan szárnyaltak. Áprilistól júniusig virágzik. Az erdei turbolya rendszerint saját maga is elszórja a magjait, és ezekről újra kihajt, de nem árt, ha egy kicsit besegítenünk neki, és az általunk kiválasztott területen vetjük el a magjait. De nem csak maga a virág, hanem a hosszú ikerkaszat termése is remek dísze lehet a kertünknek, még télen is.

3. Tavaszi kankalin

A tavaszi kankalin gyönyörű évelő, amely a kert félárnyékos fekvésű helyein is kiválóan érzi magát, így olyan területeket is virágba tud borítani, ahol más virág nem érzi jól magát. A frissen gyűjtött tavaszi kankalin magoknak hideg periódusra van szükségük ahhoz, hogy aztán rendben kicsírázzanak, ezért is vetjük el a magjait ősszel, amikor már kellően hűvös az idő a vetéshez. Így kora tavasszal már gyönyörű kankalinok boríthatják be a kertünket.

A tavaszi kankalin a kankalinfélék család Primula nemzetségének Magyarországon őshonos, évelő, lágy szárú faja. Nem véletlenül kapta nevét sem, mely latinul annyit jelent, hogy "tavasszal az első", hiszen ha ősszel elvetjük magjait, az első tavaszi virágunk lehet, amely kibújik a földből.

Levelei ráncosak, a tőnél a legszélesebbek, majd hirtelen elkeskenyedve lefutnak a levélnyélre. Fonákjukon enyhén szőrözöttek. Ásó formájú levéllemezük segítségével jól megkülönböztethetők a rokon fajoktól.

tavaszi kankalin

A tavaszi kankalin gyönyörű és még gyógynövényként is számíthatunk rá. Fotó: Pixabay

Virágai illatosak, aranysárgák és harangformájúak, sokvirágú ernyőt alkotva. A virágok torkában narancsszínű foltok teszik igazán látványossá. Európában, a Kaukázusban és Magyarországon is őshonos. Itthon leginkább erdőkben és lomberdők tisztásain, szegélyein találkozhatunk vele. Ráadásul a tavaszi kankalin nem csak szép, de még az egészségünkre is oda tud figyelni, ugyanis kiváló gyógynövényként is.

Gyökértörzsét, levelét és virágját is gyűjtik. A leveleket és a virágokat kinyílásukkor, száraz időben kell leszedni és vékonyan kiterítve megszárítani úgy, hogy a színét meg tudja őrizni.  A gyökereket kiásás után megtisztítják és egészben, szellős helyen megszárítják. A tavaszi kankalin leveleiben jelentős mennyiségű C-vitamin található. Kiváló expektoráns, görcsös, asztmás köhögés esetén is jó.

Elsősorban felső légúti hurutokban, asztmatikus, köszvényes és neuralgikus panaszok, idegi eredetű fejfájás esetében és szívgyengeség ellen használják. Magas szaponintartalmú gyógynövény, így kiváló nehezen múló köhögés esetén is, amikor a váladék nem akar felszakadni. Teaként oldja jól a garatváladékot és könnyíti meg a kiköhögését. Ezért sem véletlen, hogy a kankalin szinte valamennyi köhögéscsillapító tea fő alkatrésze.

Csodás tavaszi virágokban gazdag kertet kívánunk!