Hatos-Szekander Ferenc elmondta, hogy a nagy dolgokra nem kell gondolni egy jó párlathoz, mégis sok rossz készül.
Nem sok bogyósra számítanak
A gyakorlott, többszörösen díjazott szakember szerint legkorábban szeptemberben mondható meg, hogy valóban jó volt-e az idei szezon vagy sem - árulta el a delmagyar.hu számára.
Májusban még jól alakult az idény, hiszen bőven akadt meggy, cseresznye, amelyek minőségére sem volt panasz. Aztán jött a barack, amelyből sok helyen elég sok termett, nem is beszélve az almáról és a szilváról, amelyek még csak most következnek. A Hatos pálinkák készítője kihangsúlyozta, hogy a környezeti adottságok befolyásolják a gyümölcs minőségét, valamint azok beltartalmi értékét. Az aszály miatt az utóbbi egyre inkább csökken, főleg az Alföldön. Mivel a gyümölcsfák vízhiányosak, ledobják a terméseket, vagy ha fent is maradnak, nem tudják kiszívni a tápértéket.
"Aki fügéből szeretne pálinkát készíteni, annak kedvez az alföldi klíma, a bogyósokról viszont, mint a szeder, málna, ribizli, vagy a büszke, térségünkben sajnos egyre inkább le kell mondani. A csonthéjasokra is nagyon kell vigyázni, az öntözés például már majdnem mindenhol beleszól a termés minőségébe. Csak figyeljük meg a termő bodzáknál, hogy mire a bordó bogyók beérnek, összeszikkadnak, és alig lehet levet kinyerni belőlük. Nagy odafigyelést igényel ma, ha hatékony akar lenni egy gyümölcstermesztő"
– részletezte Hatos-Szekander.
Drágulásra számíthatunk
A pálinka idei drágulása kapcsán elmondta, hogy a növényvédelem, a munkaerő, a klimatikus kihívások mind hozzájárulnak az árak emelkedéséhez. A pálinkakészítők 100 kg barackot 40-50 ezer forintért vesznek meg, ebből már lehet minőségi pálinkát előállítani. A mennyiségből nagyjából 5 liter párlat lesz. Szőlő esetében 8-9 kilógóba lehet egy litert kinyerni, amit egy főzdében nagyjából 2000 forintért készítenek el. A birsalmánál ez már 20 kilót jelent, a szilvánál pedig 10-et.
Mi kell a minőségi pálinkához?
A szakember szerint nagy dolgokra nem kell gondolni, inkább azokat a szabályokat kell betartani, amelyek bőven elférnek egy A4-es oldalon.
"Beszélhetünk róla akár száz oldalnyit is, a lényeg mégis elfér egyetlen lapon"
– tette hozzá. Kiemelte, hogy fontos az egészséges gyümölcs, amit mi magunk is megennénk. Az, hogy melyik fajta alkalmas cefrének, már inkább tapasztalat és tudás kérdése.
"Ahhoz, hogy a finom zamatokat, illatokat megőrizze a gyümölcs, vagy a különböző alkoholok aránya harmonikus legyen, egészségesen kell tartani a cefrét. Az a jó, ha beleszagolunk a hordóba, hordozza a gyümölcsre jellemző lekváros jegyeket, ha pedig már levet engedett, leginkább gyümölcs borra hasonlít. Akár meg is kóstolhatnánk"
Sokan nem szeretik a szilvából készült pálinkát - fotó: pexels.com
– mondta el, majd elárulta, hogy a korábbi tömegtermelést a szilva szenvedte meg leginkább. Manapság sem sokan szeretik az ebből készült italt. Aki viszont érti a munkáját képes minőségi pálinkát előállítani belőle, hiszen a pálinka a világ egyik legdrágább szeszesitalja.