Július harmadik hetében Romániában felütötte a fejét a kiskérődzők járványos betegsége (PPR), ami miatt a hatóságok 58.000 juh és kecske kényszervágását rendelték el. Időközben a járvány a szomszédos országokra is átterjedt, és ennek hatására a balkáni országok nagy részén betiltották az élő állatok szállítását.
A legsúlyosabb helyzet Görögországban alakult ki, ahol fertőzések rendkívül gyorsan az egész országra kiterjedtek, és ennek nyomán július végéig összesen 9.000 állatot kellett leölni, a járvány további terjedése pedig beláthatatlan következményekkel járhat. Az ország agrárexportjában ugyanis kiemelt szerepet játszanak a juh- és kecskesajtok, amelyeknek külföldi értékesítését a járvány miatt betilthatják.
A kiskérődzők járványos betegsége (PPR) miatt a hatóságok 58.000 juh és kecske kényszervágását rendelték el – Fotó: Shutterstock
A görög állategészségi hatóságok megállapították, a járvány élőállat import révén került az országba, feltehetően Romániából, bár a görögök Törökországból és Albániából is importáltak juhokat és kecskéket.
Görögország a betegség megfékezése érdekében országos állatorvosi mentőakciót hirdetett, ami Khrisztos Kellasz agrárminiszter szerint az ország eddigi legnagyobb ilyen akciójának tekinthető. Szerencsére a betegség az emberre nem terjedhet át, sőt a fertőzött állatok húsának és pasztőrözött tejének fogyasztása is biztonságosnak van nyilvánítva.
Forrás: diepresse.com