Két támogatási felhívás is megjelent az állattartó telepek fejlesztésére, megújítására, amelyekben négy célterület köré részletezték a támogatható tevékenységeket.
Az állattartó telepek fejlesztésének, megújításának főbb irányai:
- állattartáshoz kapcsolódó termelő tevékenységet szolgáló épület, építmény építése, fejlesztése, korszerűsítése,
- új gépek és eszközök, technológiák vásárlása, beleértve az információs és kommunikációs technológiákat,
- energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek,
- megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása.
A következőkben a két pályázatról összevontan, általánosan írunk, hiszen a kitűzött célok ugyanazok, ám az igényelhető támogatás mértéke az egyik legnagyobb különbség a két pályázati felhívás között, így a cél megvalósulásához szükséges beruházás mértéke és összetettsége is eltérő.
1. célterület: Állattartó telepek általános korszerűsítése (beleértve új állattartó telepek létesítését is)
Állattartó telepek korszerűsítése az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, a baromfitartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése:
Baromfitartó (házityúk, pulyka, kacsa, pézsmaréce, lúd, gyöngytyúk) telepek korszerűsítése. Például: szellőztetés és hűtés-fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a tojásgyűjtés, tojásosztályozás és tojáskeltetés technológiájának kialakítása és fejlesztése.
Támogatás igényelhető szellőztetés és hűtés-fűtés technológiájának kiépítésére a baromfitelepeken – Fotó: Shutterstock
Sertéstartó (házi sertés, vaddisznó) telepek korszerűsítése. Például: szellőztetés-, hűtés- és fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, valamint istálló építése, férőhely kiépítése, állatválogató és kezelő kialakítása, felújítása.
Szarvasmarhatartó (szarvasmarha és bivaly, illetve bölény) telepek korszerűsítése. Például: szellőztetés-, hűtés-, fűtés-, valamint a fejés technológiájának kiépítése, tejhűtés és tejtárolás technológiájának kialakítása, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása (beleértve a falközi silótér létesítését), etetés és itatás technológiájának kialakítása, valamint istálló-, fejő- és tejház építése, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, elektromos és hagyományos karám, állatmérleg, kifutó és jártató kialakítása, férőhely kiépítése, felújítása.
Juh- és kecsketartó telepek korszerűsítése. Például: szellőztetés-, hűtés-, fűtés-, valamint a fejés technológiájának kiépítése, tejhűtés és tejtárolás 10 technológiájának kialakítása, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a gyapjúnyírás technológiájának kialakítása és fejlesztése, istálló-, fejő- és tejház építése, állattartó sátor, állatmérleg, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, valamint elektromos és hagyományos karám, illetve kifutó és jártató kialakítása, férőhely kiépítése, fürösztő kialakítása, korszerűsítések, felújítások.
Egyéb állattartó – lófélék (ló, szamár, öszvér), nyúl, méh, húshasznosítású galamb, fürj, strucc, emu, fácán, fogoly, valamint csincsilla tartásához – telepek korszerűsítése. Például: szellőztetés és hűtés-fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, tojásgyűjtés, tojásosztályozás és tojáskeltetés technológiájának kialakítása és fejlesztése, istálló-, mézház-, tojás válogató és keltető épület építése, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, valamint elektromos és hagyományos karám, illetve kifutó és jártató kialakítása, férőhely kiépítése, méhészeti eszközök és berendezések tárolására és használatára, valamint a megtermelt méz az eszközöktől külön légtérben történő, biztonságos tárolására alkalmas épületek kialakítása, a méhcsaládok teleltetésére alkalmas teleprész kialakítása, korszerűsítések, felújítások.
2. célterület: Állattartó telepek fejlesztését szolgáló zöld beruházások (beleértve új állattartó telepek létesítéséhez kapcsolódó zöld beruházások megvalósítását is)
A fentiekben felsorolt állatfajok tartásához kapcsolódóan az állattartó gazdaságokban az energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek (épületenergetikai, épületgépészeti és energiaellátást érintő korszerűsítések, felújítások). Például: szigetelés, nyílászárócsere. Fűtési és hűtési energiaigény, használati meleg víz igény, villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból:
- napkollektorok alkalmazása,
- napelemes rendszer alkalmazása (beleértve a kapcsolódó energiatároló berendezést is),
- biomassza alapú rendszerek telepítése,
- hőszivattyús rendszerek telepítése,
- geotermikus energia használatához kapcsolódó technológia kialakítása,
- anaerob lebontásra (biogáz termelésre) alapuló rendszerek kialakítása,
- szélenergia felhasználásához kapcsolódó technológia kialakítása.
3. célterület: Állattartó telepek fejlesztése az ammónia-kibocsátás csökkentés érdekében
A fent felsorolt állatfajok tartásához kapcsolódóan csökken az ammónia és/vagy az üvegház hatású gázok kibocsátása, javul a levegő minősége, valamint a felszíni és felszín alatti vizek terhelése. Például: új, légtömören záródó trágyatároló építése, trágyarendszer csapadéktól ill. talajvíztől való elkülönítése, monitoring rendszer létrehozása, meglévő hígtrágyatárolók fedési technológiái, trágya kémiai vagy mikrobiológiai kezeléséhez (pH csökkentés, élő baktériumokkal történő kezelés) szükséges adagoló rendszerek beépítése, hígtrágya felszínének hűtése hűtő csövek kialakításával a trágyagyűjtő térben, úszó gömbök alkalmazása a trágyacsatornában stb. (A tételes listát az Állattartó telepek fejlesztésének támogatása felhívás 11/A. melléklete tartalmazza.)
Sertéságazatnál kiemelt cél a farokkurtítás visszaszorítása – Fotó: Shutterstock
4. célterület: Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása, sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorításával (beleértve új állattartó telepek létesítéséhez kapcsolódó beruházások megvalósítását is)
Építéssel és/vagy szereléssel járó, a járványvédelemhez kapcsolódó tevékenységek, állatbetegségek kockázatát csökkentő eszközök, gépek beszerzése. Ide tartozik a sertéstartó telepek fejlesztése a farokkurtítás visszaszorítása céljából: karámok építése vagy átépítése a sertések mozgási szabadságának növelése, illetve nagyobb férőhely biztosítása érdekében.
Állattartó telepek fejlesztésének támogatása (RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-1-24) és Állattartó telepek megújításának támogatása (KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-2-24) pályázati felhívás pontos részletei itt olvashatók.