Hazánkban is megjelent és terjed a közösség által támogatott mezőgazdasági modell, amelynek lényege, hogy közvetlenül összeköti a fogyasztókat a mezőgazdasági termelőkkel. Ezzel a gazdálkodó előre biztosítja magának a piacot, a fogyasztó pedig gyorsan, biztosan és általában kedvezőbb áron jut helyi termékhez, miközben biztosított a fenntarthatóság is – írja a vg.hu.

termelő

A vevő pontosan tudni fogja, ki, hol és hogyan állítja elő számára azt, ami az asztalára kerül – fotó: freepik.com

A termelők és a fogyasztók közvetlen összekötése hatékony megoldásnak számít

Az élelmiszer-ellátásban is fontos kérdéssé vált a fenntarthatóság, és az olyan hatékony megoldások keresése, amelyek az élelmiszer-pazarlást csökkenthetik. Ezt kívánja elérni a Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre közkedveltebb CSA-modell (Community Supported Agriculture), azaz az úgynevezett közösség által támogatott mezőgazdaság. A modellt itthon népszerűsíteni kívánó Brancsközösség szerint a gazdák és a fogyasztók közvetlen összekötése hatékony megoldásnak számít.

A modell lehetőséget biztosít a gazdáknak arra, hogy közvetlen kapcsolatot építsenek ki a fogyasztókkal,  azonnali visszajelzéseket kapva a termékeikről. Mindez fenntartható, és csökkenti az élelmiszer-pazarlást, azáltal pedig, hogy kikerüli a nagy- és kiskereskedőket, több jövedelemhez juttatja a gazdákat, míg a vásárlóknak jellemzően gyorsabban, jobb minőségben kínál kedvezőbb árakat az üzletekhez képest.

A kisgazdaságoknak a közösségi finanszírozás stabil alapot adhat

A rendszerre több példa is van: ilyen modell alapján működik a francia AMAP (Associations pour le maintien d'une agriculture paysanne), a német Solidarische Landwirtschaft (Solawi), a Brooklyn Grange New Yorkban vagy az ontariói Plan B Organic Farms Kanadában.

A CSA külföldön bevett üzleti gyakorlatnak tekinthető, de Magyarországon még az átlagos birtokméretekhez viszonyítva gyerekcipőben jár, annak ellenére is, hogy lassan, de biztosan szaporodnak a jó példák. A kisgazdaságoknak a közösségi finanszírozás is képes lehet stabil alapot adni.

termelő

A modell lehetőséget biztosít a gazdáknak arra, hogy közvetlen kapcsolatot építsenek ki a fogyasztókkal,  azonnali visszajelzéseket kapva a termékeikről – fotó: freepik.com

Örökbe fogadott birsfák

A 2019-ben indult egyik hazai úttörő, a MyFram jelenleg országszerte öt kertből szállít házhoz vegyszermentes zöldség-gyümölcs-ládákat. Tavaly 500-nál is több vásárlót szolgáltak ki.

A Myfarm indulásánál az volt az egyik legnagyobb nehézségünk, hogy nem találtunk itthon egy olyan online platformot, amely összekötné a gazdákat a fogyasztókkal. Ezért létrehoztuk a Brancskozosseg.hu-t, amely a Kickstarter és az InideGoGo piacteret kínálnak a cégeknek az előrendelők megszerzésére

– nyilatkozta a vg.hu-nak Kövesdi Gábor, a Brancsközösség és MyFarm alapítója.

Ezen a felületen vált népszerűvé a Birsbirtok gyümölcsfabérlő projektje, egy birsfa-örökbefogadó program, amelyben Tolna vármegye legnagyobb, 4,3 hektáros birsültetvénye kínált előre 2200 birsfája terméséből azoknak, akiknek nem lehetett saját kertjük, mégis megbízható forrásból szerettek volna jóval kedvezőbb áron, egészséges élelmiszerhez jutni az őszi befőzések idejére. Az előfizetők több mint 3 tonna termést kaptak közvetlenül a Birsbirtokról.

Egy hartai méhésznél pedig akár több kaptárt is örökbe lehet fogadni, amivel a vásárló nemcsak az éves mézellátását tudja biztosítani, hanem betekintést is nyerhet a mézkészítés teljes folyamatába, a beporzástól a pergetésig.

A rövid ellátási lánc következtében a gazdaság ökológiai lábnyoma minimálisra csökken

Sikeres kampányt mondhat a magáénak a TriflaFarm,  a 2014-ben létrehozott, 6500 csemetét számláló tölgyfaültetvény, a Gerecse-hegység déli lábánál található, ahol szarvasgomba-termő fát fogadhattak örökbe a vásárlók.

Ugyanezen koncepció mentén működik a Tokaj-hegyaljai MyWine borászat – ahol egy szőlőtőkét fogadhattak örökbe a vásárlók cserébe egy vagy több palack tokaji borért – és a hartai Frei Méhészet is.

"A termelés így a gazdálkodónak kiszámíthatóbb, a vevő pedig pontosan tudja, ki, hol és hogyan állítja elő számára azt, ami az asztalára kerül" – osztotta meg a közösség által támogatott mezőgazdasági modellel kapcsolatos észrevételeit Matus Dóra, a Birsbirtok tulajdonosa a vg.hu-val.