Clarence Birdseye találta meg a módját az élelmiszerek gyorsfagyasztásának, ami hatalmas előrelépést eredményezett az élelmiszeriparban – írja a blikk.hu.

Clarence Birdseye Brooklynban született 1886. december 9-én. Biológia szakos volt az Amherst College-ban, de otthagyta az iskolát, hogy az Egyesült Államok kormányának dolgozzon. Az Északi-sarkvidékre küldték, ahol állatpreparátorként dolgozott, majd szőrmekereskedőként Labradorba indult, ahol aztán közvetlen közelről láthatta az őslakos inuitok – eszkimók – életmódját, és azt, hogy a jég, a szél és a hőmérséklet kombinációja azonnal lefagyasztja az éppen kifogott halakat. Később pedig, amikor a halat megfőzték és elfogyasztották, azt tapasztalta, hogy annak íze és állaga nem sokban különbözik a friss halétól.

Birdseye rögtön meglátta a nagy lehetőséget ebben: biztos volt abban, hogy a fogyasztók Amerikában szívesen fizetnének az ilyen fagyasztott élelmiszerekért, ha ki tudja azokat szállítani. Ezért visszatérve New Yorkba 1924-ben megalapította a Birdseye Seafoods, Inc.-t.

Ekkoriban már mások is kísérleteztek mechanikai és kémiai módszerekkel a tartósítás és fagyasztás terén, kevés sikerrel. Birdseye évekig dolgozott egy olyan eljáráson, melynek köszönhetően végül a feldolgozott élelmiszereket viaszos kartondobozokba csomagolta, majd nagy nyomáson gyorsfagyasztotta.

1944-ben újabb mérföldkő következett: Birdseye cége hűtött dobozos kocsikat kezdett lízingelni a fagyasztott élelmiszerek vasúti szállítására USA-szerte, amivel megvalósult az országos terjesztés.

Mindezeken túl neki köszönhető többek között az infravörös lámpa, a bálnavadászatban használatos hátrasiklás nélküli szigonypuska, a cukornádzúzalék papírpéppé alakításának módszere és még számos szabadalom. Cégét később 22 millió dollárért adta el.

Indexkép: Pixabay