A Pesticide Action Network Europe vegyszerellenes szervezet 19-ből 10 ásványvízben talált olyan mérgező anyagot, amely többek között a növényvédő szerekkel kerülhet ki a környezetbe, és rákot okozhat.
Régóta köztudott, hogy az örök vegyi anyagokként (PFAS) emlegetett vegyszereknek igen súlyos egészségkárosító hatásai lehetnek: rákot és meddőséget is okozhatnak.
Az elnevezésük onnan ered, hogy nagyon sok időbe telik, mire lebomlanak, a mesterséges megsemmisítésük pedig sok energiát igényel. Pedig erre nagy szükség lenne, hiszen a PFAS gyakorlatilag mindenhol, még az esővízben is megtalálható – írja a greenfo.hu.
A lap szerint megdöbbentő az eredmény, hiszen az ásványvíz elvileg nem érintkezik ezzel az anyaggal a természetben – fotó: pixabay.com
A The Guardian cikkében arról írt, hogy egy vizsgálat szerint, több európai nemzet ásványvizében is jelen van a TFA (trifluorecetsav), ami az örök vegyi anyag egyik változata. A vizsgálatot végző Pesticide Action Network Europe nevű szervezet 19 vizsgált ásványvízből 10-ben talált TFA-t, és volt, amelyben az EU által meghatározott egészségügyi határérték 32-szeresét mérték.
A TFA-val szennyezett ásványvizek között volt belga, osztrák és francia márka is.
A lap szerint megdöbbentő az eredmény, hiszen az ásványvíz elvileg nem érintkezik ezzel az anyaggal a természetben, éppen ezért úgy vélik, hogy a szennyeződés a TFA-t tartalmazó peszticidekből – vagyis a növényvédő szerekből – származhat. Véleményük szerint sürgős intézkedésekre lenne szükség, és arra, hogy a döntéshozók újragondolják a TFA-határértéket.
Angeliki Lysimachou, a Pesticide Action Network Europe társkutatója szerint a vizsgálat nem hibáztatja a gyártókat, nem ők tehetnek a TFA-koncentrációról.
A peszticidekben való felhasználás mellett a TFA egy gyakori hűtőközeg, amelyet a régebbi üvegházhatású gázok biztonságos alternatívájának szántak, és gyakran alkalmazzák a zöldenergia megtermelésében. A legújabb kutatások megállapították, hogy egy erős üvegházhatású gázról van szó, amely 1000 évig is megmaradhat a légkörben.
A lap szerint a TFA-t és a PFAS-t a vízből nem lehet kiszűrni. Ennek ellenére az ipar mégis fokozza a TFA, vagy a környezetbe kerülve azzá alakuló vegyi anyagok használatát, azt állítva róla, hogy az biztonságos, természetesen előforduló és nem mérgező alternatívája a korábban használt örök vegyi anyagoknak.
Az Európai Unió Bizottsága két olyan elterjedt peszticid betiltását is javasolja, amelyek TFA-vegyületeket tartalmaznak, és várhatóan hamarosan a termékenységet gátló anyagok közé sorolják majd őket.
Indexkép: pixabay.com