Balkonládában is termeszthető, nagyon egészséges, mutatós növény a mángold, mely régen igen kedvelt volt a magyarok körében is, azonban mára sokat veszített népszerűségéből. Pedig igazi vitaminbomba.
A Földközi-tenger térségéből származó mángoldot a helyiek finom zamata, sokrétű felhasználhatósága, egyszerű termesztési módja és kedvező élettani hatásai miatt már nagyon régen felfedezték maguknak.
A mángold néhány száz évvel ezelőtt a legtöbb magyar kertben is megtalálható volt, míg meg nem feledkeztünk róla. Az utóbbi időben azonban egyre többen újra felfedezik és beépítik étrendjükbe mindkét itthon termesztett fajtáját: az úgynevezett bordás és a levél- vagy metélőmángoldot. Míg az előzőnek a levélnyelei vastagok, fehéres-pirosas színűek és húsosak, utóbbinak maga a levele a fogyasztható rész.
A mángold termesztése
A mángold a túl savanyú talajt nem szereti, továbbá sok napsütésre, elegendő vízre és tápanyagra van szüksége. A mángoldmagot egymástól 30-35 cm-es távolságra vessük, hogy a növény nyugodtan terebélyesedhessen. Áprilisig van idő előkészíteni erre a kiskertet. Ha rendszeresen gyomlálsz körülötte, esetleg egyeled, akkor júliustól akár az első fagyokig folyamatosan szedegetheted majd a friss leveleket. Egyszerre 2-3 levélnél többet ne szedj le, azonban ha alaposan betakargatod a tövet télire, akkor tavasztól újra szüretelheted a friss mángoldot.
Viszonylag kevés természetes ellensége akad, ezért gyakran permetezés nélkül is épek maradnak a levelek, ezáltal fogyasztásuk még egészségesebb lesz.
A mángold néhány száz évvel ezelőtt a legtöbb magyar kertben megtalálható volt – fotó: Shutterstock
A mángold akár egy napos erkélyen is termeszthető: egy balkonládában gyönyörű dísze lehet a terasznak. Öntözzük rendszeresen, és mindig csak a külső levelekből tépjünk egyet-egyet.
A mángold jótékony hatásai
A mángold legfontosabb egészségügyi előnye, hogy hatásos rákmegelőző lehet magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően. Könnyen emészthető zöldség, mely magas savtartalma miatt élénkítő hatással bír. Emellett bővelkedik vasban is, és kiváló K-vitamin-forrás. A-, B-, C- és E-vitamin-tartalma is jelentős, továbbá gazdag magnéziumban, mangánban, káliumban, rézben, kalciumban, foszforban, cinkben és rostokban is.
A mángold felhasználási módjai
A bordás mángold ujjnyi vastag nyélrészét a spárgához hasonlóan használjuk fel, a levelesből viszont inkább főzelék vagy zöldköret, esetleg mártás készítése ajánlott. Terebélyes levelei a tálalás díszítésére is alkalmasak, illetve töltelékkel felcsavarva vagy batyuvá hajtogatva is finom fogás készülhet belőlük.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Shutterstock