A fahéjt évezredek óta nagyra értékelik gyógyászati tulajdonságai miatt. Az elmúlt években a modern tudomány is megerősítette, hogy számos lehetséges egészségügyi előnye van, például igen jó hatással van a memóriára és a tanulásra.
A fahéj a Himalájában, valamint Dél-Kína, India és Délkelet-Ázsia erdeiben élő cinnamomum örökzöld fák belső kérgéből származik. Egyedülálló íze mellett számos jótékony tulajdonsága is van, többek között gyulladáscsökkentő, antioxidáns és rákellenes hatással is rendelkezik, továbbá erősíti az immunrendszert is.
Fahéjjal a tanulási zavarok ellen
A kutatások szerint a fahéj bioaktív vegyületei javíthatják az agyműködést, különösen a memóriára és a tanulásra lehetnek jó hatással: tanulmányok szerint a fahéj a tanulási zavarok megelőzésében vagy csökkentésében kiváló eredményeket produkál.
A fahéjt évezredek óta nagyra értékelik gyógyászati tulajdonságai miatt – fotó: Pixabay
Számos tanulmány tartalmaz megbízható adatokat arra vonatkozóan, hogy a fahéj pozitívan befolyásolhatja a kognitív funkciókat: a fahéj vagy összetevői, például az eugenol, a fahéjaldehid és a fahéjsav, pozitívan befolyásolják az ember megismerő és gondolkodáson alapuló agyi funkcióit. Vizsgálatok azt is kimutatták, hogy fahéj vagy a fahéjaldehid sejtközeghez való hozzáadása csökkentheti az elme kóros elváltozását, és növelheti a sejtek életképességét.
A serdülőkön elvégzett vizsgálatok azt is bebizonyították, hogy a fahéj rágása javítja a memóriafunkciót, és csökkenti a szorongást. Ezzel szemben a prediabéteszes felnőtteken végzett klinikai vizsgálat nem talált jelentős változást a kognitív funkciókban a fahéj fogyasztását követően.
Összességében elmondható, hogy az eddig e témában készült tanulmányok szerint a fahéj és egyes aktív összetevői pozitív hatással lehetnek az emberi agy működésére, javítva a memóriát és a tanulást.
A fahéj mint gyulladáscsökkentő
De a fahéj nemcsak az agyműködésnek tesz jót, hanem számos egyéb gyógyhatással is rendelkezik. A fahéjban található antioxidánsok gyulladáscsökkentő hatással bírnak, ami segíthet mérsékelni a betegségek kockázatát.
A fahéj továbbá kedvezően befolyásolhatja a szívbetegségek néhány kockázati tényezőjét, beleértve a koleszterint, a triglicerideket és a vérnyomást, emellett segíthet a vércukorszint szabályozásában is.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Shutterstock