Kanadai vaddisznók okoznak több milliárd dolláros kárt Dél- és Észak-Dakota, Montana és Minnesota államokban. A hibrid disznók olyan képességekkel rendelkeznek, ami még a tudósokat is meglepte: gyorsan vonulnak, hihetetlen mértékben szaporodnak, nem válogatnak a táplálékok terén. A kanadai kutatók szorgalmazzák a mielőbbi megállításukat , nehogy emiatt elmérgesedjen a két ország közötti viszony.
A kanadai Saskatchewani Egyetem állat- és baromfitudományi professzora a kollégáival a különleges képességeik miatt „szuperdisznónak" nevezte el az állatokat – fotó: pixabay.com
Egy új tanulmány a disznók elterjedését és szaporodását vizsgálja
Különleges vérvonaluk eredményeképpen a vaddisznók nagyon gyorsan és ellenőrizetlenül terjeszkednek Észak-Amerika északi régióiban.
A kutatók véleménye szerint nagyon invazív fajnak számítanak, egyszerre keverékei a házi sertéseknek és azoknak a vaddisznóknak, amelyeket még a nyolcvanas évek végén honosítottak meg Kanadában a húsuk miatt és hobbi vadászati célokból.
Amikor a vaddisznóhús piaca a 2000-es évek elején visszaesett az állattartók szabadon engedték a vaddisznókat és néhány házi sertést, abban bízva, hogy megszabadultak az állatoktól, hiszen úgysem fogják túlélni a zord telet, a nagy havazást. Tévedtek: a disznók szaporodni kezdtek, a házi sertések egymásra találtak a vadakkal.
Nagy területeket hódítanak meg és ellenállnak a zord hidegnek is
A Ryan Brook, az új tanulmány egyik szerzője szerint a disznók azért ennyire veszélyesek, mert a gyors szaporodás mellett nagyon mobilak is, azaz hatalmas területeket járnak be egyre terjedő állományukkal. A kanadai Saskatchewani Egyetem állat- és baromfitudományi professzora a kollégáival a különleges képességeik miatt „szuperdisznónak" nevezte el az állatokat.
Egyre nagyobb arra az esély, hogy a szupersertés megjelenik Észak- és Dél-Dakotában, Montanában és Minnesotában is, ami azért is baj, mert vaddisznóból az USA nem áll rosszul. Az északról érkező vaddisznók óriási károkat okozhatnak a mezőgazdaságban, az ökoszisztémában, feldúlják a földeket, mindent felfalnak, ami az útjukba akad: az egereket, a kacsákat, a libákat, de a szarvasokat is – írja az index.hu.
Feltérképezik a mozgásukat
Brookék a kanadai terjeszkedés feltérképezésére és annak meghatározására, hogy az állatok merre indulhatnak tovább, 22 vaddisznót szereltek fel GPS-nyomkövetőkkel, amelyek 13 hónapon keresztül 3 óránként továbbították a jeleket. Mivel több nyomkövető meghibásodott vagy leesett, a kutatók végül mindössze 10 disznó adataival tudtak dolgozni. Miután összevetették a helyadatokat az élőhelyek típusával, a mozgásuk szimulálására modelleket készítettek.
Így amennyiben a vaddisznók átlépik az amerikai–kanadai határt, a részletes térképek alapján a kutatók a legnagyobb valószínűséggel meg tudják jósolni, hova vonulnak, milyen régiókat részesíthetnek előnyben.
A preferált területek között szerepelnek azon vizes élőhelyek és lombhullató erdők, amelyek amellett, hogy táplálékban gazdagok, még jó búvóhelyet is biztosítanak számukra. Ilyen vidékek a határ közelében sűrűn előfordulnak. A vizsgálatok szerint a terjeszkedés különösen a Montanában található Fort Peck-tónál, a wisconsini Devil's Lake-nél és a Missouri folyónál várható.
Hogy lehet visszaszorítani a vaddisznókat?
A kutatók szerint eredményes lehet a növénytakaró megváltoztatása, az alacsonyabb növények ültetése, mert ezek kevesebb takarást biztosítanak. De a kerítések felállítása is hatékony lehet, ahogy a csapdák elhelyezése is működhet.
Brook a kanadai Manitoba tartomány nagy vaddisznó-populációjára hívta fel a figyelmet, ez a régió csupán két-három napi járásra van az Egyesült Államok határától. Amennyiben nem hoznak radikális intézkedéseket az állatok megállítására, akkor megromolhat a jószomszédi viszony Kanada és az Egyesült Államok között.