Hazánkban ritkán találkozni vele, most azonban Békés megyében figyelték meg a ritkaságot.
Kuhit láttak a Kőrös-Maros Nemzeti Park munkatársai
Magyarországon csak időként felbukkanó kuhit figyeltek meg a napokban a Kőrös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai. A madarat Békéssámson határában látták, ami azért furcsa, mert az állat élőhelyen jóval délebbre van.
Milyen állat a kuhi?
A kuhi egy igen mutatós, hamuszürke tollazattal megáldott, vörös szemű ragadozó madár. A szeme körül fekete maszkot visel. Költeni főként Spanyolországban szokott, de egész Dél-Európában és Észak-Afrikában egyaránt él a a jó idő adta lehetőségekkel.
Testmérete hasonlít a vörös vércséhez, tehát egy kisebb testű ragadozóról van szó. Elsősorban kisemlősöket, főként egereket fogyaszt. A vadászat során megfigyelhető a jellegzetes szárnytartása, valamint az, hogy a zsákmányt a levegőben szitálva keresi.
A kuhi megjelenése Magyarországon
Itthon először 2012 augusztusában láttak kuhit a Fehér megyei Csákváron. Azóta a mostanival együtt összesen hétszer bukkant fel az országhatáron belül. A legtöbbször a tél eleji időszakban teszi ezt meg és tulajdonképpen hazánk egész területén találkozhatunk vele. A Kőrös-Maros Nemzeti Parkban most tűnt fel először.
A kuhi élőhelye Dél-Európa és Észak-Afrika, hazánk területére csak ritkán téved - fotó: Csibrány Balázs
A mostani alkalommal egy öreg példányt azonosítottak, aki kétszer is elrepült a park felett. Először december 13-án, majd pedig december 15-én került a munkatársak szeme elé. Egy kis akácfacsoport tetején üldögélt, hogy vadászni menjen. Végül egy mezei pockot sikerült elkapnia.
Az a pár alkalom bizonyítja, hogy a kuhi ritkán téved hazánkba, de ilyenkor akár 1-2 hétig is maradhat.