Minden évszaknak megvannak a maga ízletes ételei, a télhez például gyakran kapcsoljuk gondolatban a sütőtökből, az almából, a dióból, a gesztenyéből készült finomságokat. Ezekből az alapanyagokból számtalan étel kreálható – de önmagukban fogyasztva is finomak – leveseket, desszerteket, köreteket is készíthetünk, amiket ízlés szerint még fűszerezhetünk is, felmelegítve ezzel egy-egy borongós hideg délutánt – írja az egy.hu.

Nem is hinnéd, hogy mit tud a fahéj

A fahéj a legkedveltebb fűszerek egyike, amellyel az igényeink szerint ízesíthetjük a zabpelyhünket,  a kakaónkat, a süteményeket. Amellett, hogy finom, még az egészségünkre is kedvező hatással van. Már a rómaiak is azt hitték róla, hogy kiválóan alkalmas a „lélek egyensúlyának visszaállítására". Sokféle egészségügyi problémára fejthet ki jótékony hatást: segítheti az emésztőrendszerünk munkáját, támogathatja a szív- és érrendszert, de akkor is jól jöhet, ha a vércukorszintünkkel van probléma. Hatással lehet a vérnyomásunkra, de megfázás esetében is gyorsíthatja a gyógyulásunkat.

fűszerek

A fűszerek számos kedvező egészségügyi hatással bírnak – fotó: pixabay.com

Kardamom

Egyaránt alkalmas a sós és édes ételek ízesítésére, az indiai konyha egyik leggyakoribb alapanyaga egyre népszerűbb hazánkban is az egzotikus színe és íze miatt. Segíthet az emésztési zavarok leküzdésében, javíthatja a kellemetlen leheletünket is. Nagyon gazdag antioxidánsokban, serkentőleg hat az anyagcserére, emiatt akár még a fogyókúrát is támogathatja.

Kömény

Jellegzetes íze miatt elsősorban a leveseinket ízesítjük vele, de húsok, pörköltek, sajtok, saláták és sós sütemények esetében is kiváló fűszer. Közismert a gyulladáscsökkentő és emésztésjavító hatásáról, de hatékonyan segíthet haspuffadás és túlzott savképződés esetén is. Antioxidánsai támogatják a sejtek egészséges működését.

Kakukkfű

Ha az ételeink ízesítésére használjuk, akkor az erős, kámforos aromája miatt csínján kell bánni vele. Vágott és morzsolt formában is beszerezhető, alkalmas levesekbe vagy a salátákba, de a sült húsokra is szórhatunk belőle.  Ezerarcú fűszer, érdemes vele kísérletezni! Étvágygerjesztő hatása van, jótékonyan hathat a gyomorproblémákra, segítheti az emésztésünket és köhögéscsillapításra is eredményesen alkalmazható.

Rozmaring

Közkedvelt gyógynövény, amit fűszerként is sokat használunk főzés közben. Ízesíthetők vele a mártások, a vadhúsok, pácok, szárnyas sültek, zsíros húsételek, gomba- és halételek. Hatékonyan bevethető emésztési zavarok kezelésére, enyhe görcsök, esetleg ugyancsak enyhébb izom- és ízületi fájdalmak csillapítására. A frissítő, élénkítő hatása miatt még a fürdővízbe is szoktak szórni belőle.

Zsálya

Az ókorban a bölcsesség és a hosszú élet fűszerének tartották, napjainkban azonban már kevésbé népszerű, hazánkban méltatlanul mellőzött ételízesítő. Olívaolajba áztatva nagyon finom ízű salátaöntetet kaphatunk, de szárított változatban is alkalmas a paradicsomos ételekhez, rizottókhoz, levesekhez és sült húsokhoz. Erős íze miatt csínján kell bánni az adagolásával. Számos egészségügyi előnye van: hatásos az emésztési problémák kezelésében, gyulladáscsökkentő, nyugtatóan hathat az idegrendszerre, javíthatja a memóriát, és kedélyjavító hatással is rendelkezik.

Pumpkin spice

Méz, fahéj, szerecsendió, szegfűszeg és gyömbér keveréke, amiből egészséges meleg ital készíthető.

A szerecsendió jótékony hatással bír, ha savtúltengésről vagy az emésztés javításáról van szó. A szegfűszeg fájdalomcsillapító hatásáról ismert, a gyömbér többek között alkalmas a hányinger csillapítására és különböző emésztőrendszeri megbetegedések gyógyítására. Emellett serkenti az anyagcserét, csökkenti a koleszterinszintet, magas az antioxidáns-tartalma, kordában tartja a vércukorszintet és szíverősítőként is bevált.

Indexkép: pixabay.com