Nagyon fontos, hogy az alábbi ételek megfelelően legyenek elkészítve, ugyanis nyersen fogyasztva bélpanaszokat vagy akár súlyosabb megbetegedéseket is okozhatnak.

Burgonya

A nyers burgonya potenciálisan mérgező lehet egy szolanin nevű vegyület miatt, amely bizonyos dózis felett akár halálos is lehet. Nem minden burgonya tartalmaz veszélyes mennyiségű szolanint; általánosságban elmondható, hogy a zöld burgonyában a vegyület magasabb koncentrációban fordul elő. A burgonyamérgezés tünetei közé tartozik a gyomorfájás, a fejfájás és a bénulás. Ha a nyers burgonya nem zöld, fogyasztása előtt akkor is érdemes megfőzni vagy megsütni, mivel a benne lévő keményítő kellemetlen mellékhatásokat okozhat.

burgonya

Nem minden burgonya tartalmaz veszélyes mennyiségű szolanint – fotó: Pixabay

Vörösbab

A nyers bab lektineknek nevezett fehérjéket tartalmaz, amelyek a főzések során lebomlanak. Bár nem minden lektin mérgező, a vörösbabban vagy a vesebabban lévő fitohemagglutinin nagy dózisban kifejezetten káros lehet. Más babfélék is tartalmaznak fitohemagglutinint, de a vörösbabban a legnagyobb ennek koncentrációja. Érdemes tudni, hogy már egy marék nyers bab fogyasztása is elég ahhoz, hogy gyomor-bélrendszeri panaszok jelentkezzenek. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatal (FDA) ajánlása szerint minimum 5 órára be kell áztatni, majd leöblíteni és legalább 30 percig főzni a babot ahhoz, hogy fogyasztása biztonságos legyen.

Keserű mandula

A keserű mandula veszélyes mennyiségű hidrogén-cianidot tartalmaz. A hidrogén-cianid-mérgezés a szédüléstől és a fejfájástól kezdve a hányásig és görcsökig bezárólag sokféle tüneteket válthat ki attól függően, hogy mennyit fogyasztottak belőle. Megfelelő hőkezeléssel tehető biztonságossá a fogyasztása.

Manióka

A manióka egy Dél-Amerikában őshonos, könnyen termeszthető növény, amelynek a gyökere és a levelei is ehetők, azonban fontos tudni, hogy kizárólag főzve! Főzés előtt a manióka gyökerét meg is kell hámozni, ezt követően ugyanúgy meg lehet sütni, mint a krumplit, ügyelve arra, hogy teljesen átsüljön.

Liszt

Érdemes elkerülni minden olyan étel fogyasztását, amely nyers lisztet tartalmazhat, ugyanis a liszt nagy mennyiségű fitátot tartalmaz, amely az ásványi anyagokhoz, így a vashoz, a cinkhez és a kalciumhoz kötődve megakadályozza azok felszívódását.

Disznóhús

A nyers sertéshús fogyasztásától parazitákkal fertőződhetsz meg. Ilyen például a trichinózis nevű betegség, melynek során az élősködő fonalférgek a vékonybélben telepednek meg, és gyomorpanaszokat okoznak. A fertőzést követő héten aztán a paraziták elszaporodnak, miközben bejutnak a véráramba is. A másik jellemző sertéshús-eredetű megbetegedés a galandféreg-fertőzés, ami súlyos rohamokat idézhet elő.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Pixabay