Az ízesített vizek rendkívül népszerűek, melyek között a citromos víz igazi klasszikus – kiegészítve egy-egy gyógynövénnyel vagy zöldfűszerrel –, az uborkás vízért is rengetegen rajonganak, de az articsókás vagy a spárgás vízre is sokan esküsznek. A legújabb sláger, amely az interneten terjed, az okravíz, mely a közösségi médiát használók ezrei szerint komoly egészségügyi előnyökkel rendelkezik. De mi az igazság?
Mi az az okra?
Afrikában évszázadok óta használják ezt a rendkívül egészséges zöldséget, de itthon is egyre több helyen lehet kapni, sőt egyre többen fognak bele a termesztésébe is. A mályvafélék családjába tartozó konyhakerti növény igen hőérzékeny, ezért jellemzően a déli területeken fejlődik igazán.
A szegények eledelének is nevezik. Egy 2015-ös, a fejlődő országok alultápláltsági problémáit vizsgáló tanulmány kutatói arra voltak kíváncsiak, hogy az őshonos zöldségek fogyasztása segíthet-e az élelmezési bizonytalanságban. A létfontosságú tápanyagokat, fehérjét, rostot, kalciumot, cinket és vasat tartalmazó okra az elsők között szerepelt.
A termése egy éretlen paprikára hasonlít, enyhe ízű, ropogós héjú, a színe halványzöld. Sokoldalú felhasználása mellett az okra nagyon sok oldható rostot tartalmaz, a főzéskor kibocsátott nyálka pedig ételsűrítőként használható.
Az okra jótékony hatásai
Kimagasló rosttartalma miatt hozzájárul az emésztőrendszer egészségéhez. C-vitamin-tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert, de van benne magnézium és folsav is. Tartalmaz továbbá antioxidánsokat és gyulladáscsökkentő vegyületeket, például flavonoidokat és fenolsavakat, amelyek segíthetnek csökkenteni a bélgyulladást.
Egy 2019-es tanulmányból kiderült, hogy cukorbeteg patkányoknál az okravíz napi szinten történő fogyasztása csökkentette a vércukorszintet és a gyulladást jelző markereket.
A várandósok vitaminjának hívott folsavat is tartalmaz az okra, azonban majdnem egy kilónyit kellene elfogyasztani a zöldségből az orvosok által terhesség alatt javasolt napi 600 mikrogramm folsav kinyeréséhez.
Egyes állatkísérletek szerint a flavonoidok jótékony hatással vannak a női termékenységre. Bár az okra is tartalmaz ilyen vegyületeket, közel sem annyit, mint más zöldségek, például a kelkáposzta és a lilahagyma.
Egyre népszerűbb az okravíz – fotó: Shutterstock
Okravíz
Az okravíz úgy készül, hogy a nyers, szeletelt okrahüvelyeket egy éjszakán át hidegen áztatják, majd szűrőedény segítségével leszűrik. A nyálkás folyadéknak enyhén kesernyés íze van.
Az okra tápanyagainak egy része valószínűleg kiázik a vízbe, azonban a koncentráció biztosan alacsonyabb, mint ha valamilyen formában elkészítenénk a zöldséget. A zsenge terméseket használhatjuk leves- vagy saláta-alapanyagként, de készíthetünk belőle savanyúságot, curryt, hústölteléket vagy ragut is.
Kinek nem javasolt az okravíz fogyasztása?
Az irritábilis bélszindrómában (IBS) vagy gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvedőknek fokozott óvatossággal kell eljárniuk, ahogy a vesekőre hajlamosaknak is, ugyanis az okra oxalátokat tartalmaz, melyek hozzájárulnak a vesekőképződéshez.
Forrás: noklapja.hu
Indexkép: Shutterstock