A B-vitaminok kulcsfontosságú szerepet játszanak szervezetünk egészséges működésében. Nyolc B-vitamin-típus létezik, melyek mindegyike sajátos funkciót lát el szervezetünkben, ezért hiányuk különböző tüneteket okozhat.

A B-vitamin-hiány viszonylag ritka, azonban az idősek, a várandós nők, valamint némely krónikus betegségben szenvedő személyek fokozott kockázatnak lehetnek kitéve.

A B-vitamin-hiány tünetei

A különféle B-vitaminok hiánya változatos tünetegyütteseket produkálhat: a B12-vitamin-hiány például megaloblasztos vérszegénységhez vezethet, melynek jelei a fáradtság, a gyengeségérzet, az étvágytalanság, a fejfájás, de súlyosabb esetekben akár neurológiai problémák is jelentkezhetnek.

A B6-vitamin hiánya ritkábban fordul elő, mint a B12-vitaminé; tünetei között szerepelhet a hányinger, a bőrproblémák és az immunrendszer gyengülése.

A B1- és B2-vitamin-hiány szintén a ritkább egészségügyi problémák közé tartozik, azonban a túlzott alkoholfogyasztás fokozza a kockázatukat.

Hogyan előzzük meg a B-vitamin-hiányt?

A B-vitamin-hiány kialakulásának leghatékonyabb megelőzési módja a kiegyensúlyozott táplálkozás!

A sovány fehérjeforrások, a teljes kiőrlésű gabonafélék, illetve a gyümölcs- és zöldségfélék rendszeres fogyasztásával biztosíthatjuk szervezetünk B-vitamin-szükségletét.

Ha valaki arra gyanakszik, hogy B-vitamin-hiánya van, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnia a pontos diagnózis felállításának érdekében, aki szükség esetén B-vitamin-tartalmú táplálékkiegészítők szedését is javasolhatja.

A B-vitaminok legfőbb élelmi forrásai

• A B1-vitamin (tiamin) fő feladata a szénhidrát-anyagcserében részt vevő enzimek működésének segítése, az idegrendszeri, valamint a szív- és érrendszeri funkciók támogatása.

Legfőbb forrásai a sovány sertéshús, teljes kiőrlésű gabonakészítmények, gabona és olajos magvak, babfélék.

bab

A B1-vitamin egyik fő forrását a babfélét jelentik – fotó: Shutterstock

• A B2-vitamin (riboflavin) erős antioxidáns hatással rendelkezik, az immunerősítés mellett számos anyagcsere-folyamatban játszik fontos szerepet, továbbá óvja a haj, a bőr és a köröm épségét.

Fő élelmi forrásai: tejtermékek, tojás, marhahús, máj, hal, avokádó.

• A B3-vitamin (niacin) fő funkciója az ideg-, a keringési és az emésztőrendszer működésének megőrzése; a szénhidrát, zsír és fehérjék anyagcseréjéhez szükséges enzimek aktiválása; méregtelenítési folyamatok elősegítése, a koleszterin és a nemi hormonok működésének elősegítése; a vérnyomás szintjének szabályozása és a vérkeringés fokozása; a bőr szépségének megőrzése; továbbá értágító hatással is bír.

Fő forrásai: sovány húsok, halfélék, máj, tojás, tejtermékek, dió- és magfélék, hüvelyes zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, avokádó.

• A B5-vitamin (pantoténsav) idegvédő hatása mellett segíti a szénhidrátok, a zsírok és fehérjék jobb hasznosulását; segítségünkre lehet migrén és krónikus fáradtság esetén.

Fő forrásai: joghurt, hal, baromfi, tojássárgája, máj, élesztő, brokkoli, hüvelyesek.

tojás

A B5-vitamin egyik fő élelmi forrása a tojássárgája – fotó: Shutterstock

• A B6-vitamin (piridoxin) a B-komplex egyik legtöbb feladatot ellátó tagja: részt vesz a vörösvérsejtek képzésében, a szénhidrátok anyagcseréjében, továbbá az ingerületátvivő anyagok és a fehérje szintézisében. Segítséget nyújthat a depresszió tüneteinek enyhítésében, álmatlanság ellen és az asztmás rohamok kezelésében. A magnéziummal együtt szedve stresszcsökkentő hatású.

Fő élelmi forrásai: halak, szárnyasok, csicseriborsó, avokádó, burgonya, banán.

A B7-vitamin (biotin) kiváló haj- és körömerősítő, kiindulási anyaga a glükóz és a különböző zsírsavak működtetésében részt vevő enzimeknek, és segíti a vércukorszint szabályozását is.

Legfőbb élelmi forrásai: máj, szója, hüvelyesek, diófélék, rizs, árpa.

•  A B9-vitamin (inozitol) támogatja a sejtosztódást és a DNS-sejtek létrejöttét, és hozzájárul a B12-vitamin s bizonyos aminosavak szervezeten belül való megfelelő hasznosulásához. Az öröm vitaminjának is nevezik.

Legfőbb élelmi forrásai: belsőségek, tojássárgája, tej és tejtermékek, sárgarépa, paprika, kajszi- és sárgabarack, sárgadinnye, élesztő.

• A B12-vitamin számos élettani folyamatban vesz részt, fontos a vörös vérsejtek termelődéséhez és a DNS-képződéshez, továbbá szükséges az idegrendszer megfelelő működéséhez is.

Fő élelmi forrásai: hús, hal, tojás, tej és tejtermékek.

Forrás: penzcentrum.hu

Indexkép: Shutterstock