Egy friss tanulmányból az derült ki, hogy az interleukin 11 (IL-11) nevű fehérje semlegesítésével jelentős mértékben nőhet az élettartam, ugyanis e fehérje blokkolása 25%-kal hosszabbította meg a kísérletben vizsgált rágcsálók életét.

Az interleukin 11 (IL-11) döntő szerepet játszik az öregedésben

Az interleukinok a fehérvérsejtek és a szervezet más sejtjei által előállított rövid proteinek. Ezek egyik típusa, az IL-11 elősegíti a vérlemezkék termelődését, illetve részt vesz egyes, a csontképződéshez és leépüléshez kapcsolódó folyamatokban, emellett viszont szerepe van a szervezetre igen káros gyulladásos folyamatok kialakulásában is.

A Duke-National University of Singapore Medical School kutatóinak tanulmányában a kutatócsoport géntechnológiával kapcsolta ki az IL-11 termelését az egerek egy részében. Mindkét csoportban csökkent a rák és a daganatos betegségek okozta halálozás, miközben az öregedés hatásaihoz kapcsolódó egészségügyi állapotok (köztük a krónikus gyulladás és a rossz anyagcsere) is ritkábban fordultak elő. A kezelt egerek mentesültek az öregedés és a gyengeség szokásos jeleitől, és lassabb izomsorvadást s az izomerő javulását is megfigyeltük náluk. Tehát az anti-IL-11-et kapó idős egerek egészségesebbek voltak, mint azok, akiknél nem blokkolták e fehérje termelődését.

Az interleukin 11 már évek óta foglalkoztatja az öregedési folyamatot vizsgáló tudósokat. Az öregedés során ez a fehérje felhalmozódik a szervezetben, és összefüggésbe hozható a gyulladás, a hegszövet és az általános gyengeség növekvő szintjével. A genetikailag módosított,  fehérjeellenes terápiát kapó egereknél az élettartam átlagosan 24,9 százalékkal hosszabbodott meg. A 75 hét után (az emberek 55 éves kora körül) gyógyszereket kapó hím egereknél 22,5 százalékkal, a nőstény egereknél pedig 25 százalékkal nőtt az átlagos élettartam, így összességében ezek az állatok átlagosan 155 hetet éltek a kontrollcsoport 120 hete helyett.

A kutatók szerint ez valószínűleg annak köszönhető, hogy az IL-11 blokkolásának többféle hatása van a test különböző részein: csökkenti a potenciálisan veszélyes gyulladást, és segít a szerveknek gyorsabban gyógyulni sérülések után.

Az IL-11 gén aktivitása az egér minden szövetében nő az életkor előrehaladtával. Amikor bekapcsolódik, multimorbiditást okoz, ami az öregedéssel járó betegségeket és funkcióvesztést jelent az egész testben, és a látástól a hallásig, az izomtól a hajig, a szív pumpafunkciójától a vesékig sok működésre kiterjed.

Annak megerősítésére, hogy ezen eredmények az emberekre nézve is igazak-e, további, főleg embereken végzett klinikai vizsgálatokra lesz szükség, de elképzelhető, hogy e friss kutatási eredmények elvezetnek majd ahhoz, hogy hosszabb ideig egészségesebbek maradhatunk, és csökkenthetjük az időskorral együtt járó betegségek kockázatát.

A gyulladások hatása

A szervezetben zajló gyulladásos folyamatok jelentős egészségkárosító hatással bírnak, ezért nagyon fontos, hogy a gyulladásokat időben és hatékonyan kezeljük, és az is, hogy felismerjük, ha szervezetünkben ilyen folyamatok indultak el.

Forrás: noklapja.hu

Indexkép: Shutterstock