Egy lépésre vagy a sikertől
A bazsalikom könnyen gondozható, és gyorsan nagy, bokros növénnyé fejlődik, ami bővelkedik kellemes illatú levélzetben. Az ember már több mint 5000 éve termeszt bazsalikomot bátran kijelenthető tehát, hogy az egyik legnépszerűbb és legmaradandóbb fűszernövényünk, a fűszerkert nélkülözhetetlen szereplője.
"A bazsalikom a fűszernövények királynője, ami minden fűszerkertben helyet érdemel."
A bazsalikom a mentafélék családjába tartozó zsenge lágyszárú növény, amely az Óvilág trópusi területein őshonos, Közép-Afrikától Délkelet-Ázsiáig. A legismertebb, leghasznosabb és legszélesebb körben termesztett fajtája az édes bazsalikom (Ocimum basilicum), ami igazi kulináris kedvencként körülbelül hatvan centiméter magasra is megnőhet. Nagy, középzöld, 3 hüvelyk hosszú, szemközti ovális leveleket hoz, melyeknek erőteljes szegfűszeg-ánizs íze van.
A virág mehet a levesbe
A nyár közepére apró fehér virágokkal teletűzdelt szárat hoz, és bár a bazsalikomvirágokat a méhek és más beporzók is imádják, ezeket érdemes eltávolítani, hogy meghosszabbítsuk a termést. Az édes bazsalikom könnyen keresztbeporozódik és polimorfizálódik az Ocimum basilicum nemzetség más tagjaival, melynek több mint 60 alfaj és hibrid az eredménye. A fahéjbazsalikom, a sötét opálbazsalikom, a salátalevélbazsalikom, a citrombazsalikom, a thai bazsalikom és a gömbbazsalikom csak néhány a felfedezésre váró édes bazsalikomfajták közül.
A bazsalikom nem csak konyhai fűszernövény, számos díszbazsalikom is létezik, amelyeket inkább a kinézetük miatt termesztenek. A bokorbazsalikom (O. minimum), a szent bazsalikom (O. tenuiflorum) és az afrikai bazsalikom (O. kilimandscharicum) illatos és szép egynyári növények, amelyeket érdemes a virágágyásba tenni.
De nézzük a konkrét teendőket
Fajtától függetlenül igaz, hogy az összes bazsalikomfajta meleg időben, a hosszú, napsütéses napokon érzi a legjobban magát.
Áttelelés tekintetében trópusi növény lévén a bazsalikom az USDA 10-11 hőmérsékleti zónákban még áttelel, de ahol ennél hidegebb van, ott egynyári növényként termesztik.
Fényigény tekintetében olyan helyre érdemes ültteni, ahol minimum naponta 6-8 órányi napfény éri.
Talajból a bazsalikom legjobban a laza, jó vízelvezetésű, szerves anyagokkal, például komposzttal dúsítottat szereti, ebben fejlődik a leggyorsabban.
Hetente körülbelül 25 mm vizet adjunk neki, és mivel a növény nem szereti, ha gyökerei a vízben áznak, ezért érdemes reggel öntözni, hogy a talaj még sötétedés előtt egy kicsit kiszáradhasson.
Ha komposztot adtunk a talajához, akkor a bazsalikomot nem kell egész nyáron trágyázni. Ha azonban a bazsalikom levelei kicsik, vagy a növény satnyának tűnik, dolgozzunk bele még egy kis komposztot a talajba.
Szomszédság tekintetében remek szomszédja a paradicsomnak, paprikának, a spárgának és az oregánónak. Aromás levelei segítenek elriasztani a kártevőket, virágai pedig vonzzák a beporzókat, és segíthet javítani a közeli növények ízét és növekedési ütemét is.
(Forrás: Ruralsprout Kép: Unsplash)