Nagyon úgy tűnik, hogy a legfontosabb élelmiszernövények terméshozama egyszerre csökken le drasztikus mértékben, amely súlyos veszélybe sorolja a globális élelmiszer-ellátást.

Tényleg alábecsüljük a klímaváltozás hatásait?

Ahogy változik a Föld klímája, úgy növekszik meg az extrém időjárási események kialakulásának esélyei. Ez már most látszik, hiszen gyakoribbá váltak az aszályok, máshol pedig túl sok eső esik, amelyek nagymértékben befolyásolja a mezőgazdaságot. Ezek az extrém események és történések a futóáramlat hullámzásához köthetőek, azonban korábban még nem végeztek vizsgálatokat azzal kapcsolatban, hogy ennek milyen hatásai vannak a mezőgazdaságra. Ezt most a Nature Communications folyóirat pótolta. Egy német-amerikai kutatócsoport vizsgálatot végzett, különösen tekintettel a világ élelmezési biztonságára - írja a National Geographic.

Vajon mennyi az esélye annak, hogy egyszerre fogy el minden?

A kutatók azt vizsgálták meg, mennyi esélye van annak, hogy több kulcsfontosságú élelmiszertermelő régió egyidejűleg szenvedjen az extrém időjárási viszonyok miatt. Az elmúlt öt évtizedben mért klímatatok és a következő évtizedekre vonatkozó modellek segítségével 2045-re és 2099-re készítettek előrejelzést.

Ebből kiderült, hogy a futóáramlat nagy amplitúdójú hullámai képes az egész észak-amerikai, kelet-európai, valamint kelet-ázsiai élelmiszer-termelő régióban egyszerre lesújtani. Ennek hatására a mérsékelt éghajlati övben a terméshozam akár 7 százalékkal is csökkenhet.

Nem ez az első eset

A kutatás során kimutatták, hogy voltak már hasonló helyzetek korábban is, csak akkor még senki sem végzett vizsgálatokat ezzel kapcsolatban. 2010-ben például a futóáramlatnak köszönhettük az extrém orosz hőséget, de hasonló hatásai voltak Európára 2018 nyarán is. A mezőgazdasági károk mind a két esetben súlyosak voltak, az esemény ugyanis terméskieséssel járt.

7 százalékos csökkenés sem kizárt - fotó: pexels.com

A szakemberek kiemelték, hogy nagyon fontos lenne felkészülni ezekre a helyzetekre, a sok helyen egyszerre sújtó időjárási eseményekre, hiszen ezeknek minden esetben globális következményei lehetnek.