A sütőtök szezonja szeptembertől januárig tart, de a nevével ellentétben nemcsak sütni lehet, hanem számos más finomságot is készíthetünk belőle: desszerteket, leveseket, köreteket, édességeket.

sütőtök

Számos finomság készíthető belőle – fotó: freepik.com

Vitaminokban gazdag olcsó zöldség

A sütőtök a Kobakosok családjába tartozik (rokonai a főzőtök, laskatök, cukkini, patisszon, görögdinnye és az uborka), őshazája Dél- és Közép-Amerika, ahol főként az indiánok termesztették eleinte csak a magjáért. Európába a spanyol hódítók hozták. Igénytelensége miatt bármelyik kiskertben könnyen termeszthető. Hazánkban is régóta termelik táplálkozás-élettani értékei miatt, a második világháborút követő szűkös időszakban szinte néptápláléknak számított.

Legnépszerűbb fajtái: a Nagydobosi sütőtök (ennek a tömege 5-10 kg, vastag narancssárga húsa parázsra sül, emiatt ez alkalmasabb a sütésre), és az Orange, vagy más nevén kanadai sütőtök (a tömege 2-4 kg, megbízhatóan édes, könnyen feldolgozható, levesek, főzelékek, saláták kiváló alapanyaga). Termesztési hely szerint a legismertebb hazai változatai a kiszombori, az óvári és az előbb már említett nagydobosi sütőtök.

Tartalmaz: összetett szénhidrátokat (természetes cukrokat és keményítőt), rengeteg rostot, nagy mennyiségű ásványi anyagot (kalciumot, magnéziumot, káliumot, cinket, mangánt, rezet, vasat, foszfort), vitaminokat (C-vitamint, karotint, biotint, niacint, pantoténsavat, A-,B1-, B2-, B6 -, E - vitamint és folsavat). Alacsony a kalóriatartalma, ezért testsúlycsökkentő diétához kiváló, arról nem is beszélve, hogy a magas rosttartalma miatt hamar teltségérzetet okoz.

sütőtök

Sokan szeretik az Orange sütőtököt is – fotó: pixabay.com

Egészségmegőrző, gyógyító hatással bír

Kedvező hatásai:

  • csökkenti a gyulladást, gyorsítja a sebgyógyulást
  • erősíti az immunrendszert
  • megfázásos, meghűléses megbetegedések esetében segíti a gyors felépülést
  • enyhíti az allergiás köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztmás rohamok előfordulásának a számát
  • rendszeres fogyasztása szebbé teszi bőrt
  • magas rosttartalma miatt remek hashajtó és béltisztító – segít az emésztési panaszok enyhítésében
  • serkenti a máj működését
  • segít a szív és koszorúér problémák megelőzésében
  • csökkenti a prosztatarák és a szürkületi vakság kialakulásának kockázatát
  • gazdag antioxidáns vegyületekben és karotinoidokban
  • csökkenti a vérnyomást, és a koleszterinszintet
  • vértisztító

Felhasználása igen sokoldalú: nyersen készíthetünk belőle ivólevet, főzhetjük, süthetjük, de alkalmas turmixok, levesek, saláták, lekvárok vagy édességek alapanyagának is. Ízéhez jól illik a fokhagyma, gyömbér, fahéj, bazsalikom, petrezselyem. Sós és édes ételek egyaránt készülhetnek belőle.

leves

A sütőtök szezonja szeptembertől januárig tart – fotó: freepik.com

A sütőtök termesztése Magyarországon

2022-ben hazánkban – a területalapú támogatási adatok szerint – körülbelül 1464 hektáron termesztettek sütőtököt, ebből Csongrád-Csanád vármegyében 264 hektár, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében 261 hektár, Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében pedig 202 hektár körül volt a termőterület.

A dekorációs célra szánt dísztökök toxikus vegyületeket tartalmazhatnak!

Feltétlenül oda kell figyelni arra, hogy a faragásra vagy dekorációs célra használt tökök húsa enyhén mérgező hatású lehet. Toxikus vegyületeket tartalmaznak, emiatt a fogyasztásuk már kis mennyiségben is erősen kellemetlen tüneteket okoz – írta honlapján a Nébih.

Ezek emberi fogyasztásra alkalmatlanok, a bennük található kukurbitacin nevű méreganyagok nagyon keserűek, hőrezisztensek, már kis mennyiségben fogyasztva (néhány falat vagy kiskanál) is gyomorgörcsöt,  hányást, hasmenést vagy a kiszáradást okoznak.