Hogyan alakulhatott ki egy ekkora egybefüggő pipacsmező úgy, hogy más növénynek – kultúrnövénynek meg pláne – nyoma sincsen benne... Ráadásul a pipacs virága is kétszer akkora, mint egy vadvirágnak a búzatábla szélén.
Termesztett pipacsmező Mórahalom határában – fotó: Agroinform.hu / Igric Dominika
Egyesek rávágták, hogy zöldítés keverékből alakulhatott ki gondozásmentes táblán több év alatt, mások csak annyit válaszoltak a kérdésünkre, hogy gondatlan gazda, aki elnézi az ilyen gyomfertőzöttséget.
Mi azonban utánajártunk és kiderült, hogy bizony, ilyen létezik: Vetett pipacsmező látható Mórahalom határában.
A pipacsot Báics Ernő úr termeszti vetőmagelőállítás céljából – egyéb vadvirágok társaságában – és ez a vetőmag vadvirág keverékekbe és balkonláda keverékbe kerül.
Báics Ernővel beszélgetve megtudtuk, hogy pipacsot idén több mint 10 hektáron termeszt és más különleges vadvirágok is megtalálhatók a palettáján.
A virágok feje azért nagyobb, mert gondozott kultúráról van szó – azonban ez a faj pontosan ugyanaz, mint a kalászos táblák szélén található vadvirág.
A felvásárlók között sok külföldi vállalat is megtalálható és a világ legváltozatosabb területeire is kerülnek a Magyarországon termesztett vetőmagokból.
Báics úr elmesélte, hogy egy külföldi vásárlója a balkonládába vetett vadvirág keveréket bevitte teleltetni, mert nagyon sajnálta a késő ősszel is újra virágzó vadvirágokat. Nagy meglepetés volt, amikor a decemberi napsugarak az ablaktáblák mögött virágzásra hívták a búzavirágot és pipacsot...A szívet melengető történet után kanyarodjunk vissza a Mórahalom közelében virágzó tábla mellé.
A főúton járó autósokat is hatalmába keríti a gyönyörű látvány és naponta több százan állnak meg a tábla mellett, hogy készítsenek egy nem mindennapi szelfit.
A pipacsmező messziről hívogatja az arra járókat – fotó: Agroinform.hu / Igric Dominika
A tűzpiros mező valóban páratlan – azonban álljunk meg egy pillanatra! Amikor egy fotó készítés kedvéért a táblába gázolunk, gondoljuk végig, hogy valaki ezzel a kultúrával dolgozott és munkája, energiája, pénze fekszik benne. Óvatosan a szelfizéssel – ne okozzunk kárt!
Ön szerint hasznos, vagy káros, hogy egyre több ember fedezi fel a mezőgazdasági területek szépségeit és pózol például – a pipacsmezőn túl repcében, mákban, árpaföldön...?
Írja meg a véleményét a cikk alatt kommentben, vagy e-mailen a szerkesztoseg@agroinform.hu címre.
Nézze meg videónkat, amely a Facebook oldalunkon megtekinthető!