Szeretnél magaságyást? Teljesen igazad van! A magaságyás ugyanis valóban új szintre emeli a kertészkedést. Nem csak praktikus, hogy a növényeid keretek között növekedhetnek, és nem is kell olyan mélyre hajolnod, de még a kerted ékessége is lehet, ami ráadásul az egész család figyelmét le tudja kötni. Még az idősekét és a gyerekekét is.

Ha virágokat szeretnél benne látni, az is tökéletes választás, de akár a család zöldségellátásának nagy részét is meg tudod termelni benne. Ráadásul, ha ügyes vagy, egész évben termelhetsz benne, hiszen télen, egy üveglap segítségével melegházzá is alakíthatod. Megvásárolhatod készen, de te magad is bátran belevághatsz az elkészítésébe. Szerintünk ne hagyd ki, mert igazán hasznos, és ráadásul még óriási élmény is. Utána pedig azt fogod észrevenni, hogy egyre több és több magaságyás fogja díszíteni a kerted. Az asztalra pedig egyre több saját termény kerül.

magaságyás

Készíts magaságyást, és termessz korábban, mint szabadföldben. Fotó: Shutterstock

Így készíts egyszerűen magaságyást

Rengeteg féle magaságyás áll már rendelkezésre a boltokban, különféle árkategóriákban. Azonban, a legolcsóbb és a leginkább testreszabott egészen biztosan akkor lesz, ha te magad készíted el. Kiváló lehet rá például a raklapmagasító, a megmaradt deszka, vagy a tégla. Ráadásul, akár többemeletesre is tervezheted, így megsokszorozva a kertedben rendelkezésre álló helyet.

Ha fából készíted, el kell fogadnod, hogy a sok öntözés hatására pár évente újra kell építeni. A keret megépítésénél figyelembe kell venned, hogy a felesleges víz ki tudjon jutni a hézagok között. A hagyományos magaságy 80 cm magas, 120 cm széles és 5-10 méter hosszú.

A növények nagy része szereti a fényt és a meleget, így a kerted napfényes, de ha lehetséges, szélvédett helyét nevezd ki a magaságyásaid helyének. Nem árt, ha a közelben van csap, vagy kút, hogy ne kelljen túl messzire menni az öntözéshez.

Ezt vedd figyelembe, ha magaságyást szeretnél

A magaságyásban egyszerre sokféle növényt termesztünk, ami nem kedvez a kártevők tömeges elszaporodásának, így igazán hasznos. Azonban ne ess bele abba a hibába, hogy egyetlen ágyásban szeretnél mindent megtermelni, ami a családot ellátja, ezért szűkebbre veszed az ültetési távolságokat, és rengeteg növényt zsúfolsz egy helyre.

Így semmi sem fog kellő minőségben megteremni, ehelyett inkább érdemes egy vetési tervet készítened, amelyben pontosan megtervezed, mit és hová szeretnél ültetni, az adott növény helyigényeinek ismeretében. Így azt is meg tudod tervezni, hogy egyes növények szüretelése után mi kerülhet azok helyére, másodvetésként.

A magaságyás rétegei

A tökéletes magaságyhoz tökéletes talajra van szükség. Ha nincs kedved és időd kialakítani a rétegeket, nézz utána, melyik növénynek milyen a talajigénye, és válogass össze olyanokat, amelyeknek azonos. Így ezzel a típusú földdel könnyedén feltöltheted a magaságyásodat, és már indulhat is a móka, vagyis a vetés, ültetés. Azonban, ha hosszú távra tervezel, és sokféle növényt szeretnél termeszteni, érdemes nekik megadni azt a talajt, amelyben igazán jól ki tudnak teljesedni.

1. Az alsó réteg

Ez a réteg körülbelül 20 cm vastagságú kell, hogy legyen. Ide kerülnek a leghosszabb idő alatt elbomló, leginkább cellulózban gazdag anyagok. Tedd ide a fák metszéséből megmaradt gallyakat, melyeket apríts fel 5-10 cm-es darabokra. Ezáltal válik a réteg könnyebben tömöríthetővé.

magaságyás

A magaságyás szebbé teszi a kertedet. Fotó: Shutterstock

2. Második réteg

Ez a réteg is 20 cm vastagságú kell, hogy legyen. Ide kerülnek a lassan bomló anyagok. Ezek a korhadás közben felmelegednek és hőt juttatnak a felettük lévő talajrétegbe. Ide kerülhetnek a nyári szerves hulladékok, a növények szárai, szalma és széna. Ezt a réteget is tömöríteni kell, és ha túl száraz, érdemes alaposan meglocsolni.

3. Harmadik réteg

Ez a réteg már vastagabb, 25-30 cm magasságú. Ide a részben már elbomlott anyagok kerülnek. Ha teheted, akkor ide gyeptéglákat tegyél, fejjel lefelé. Emellé kerülhet még lekaszált fű, lehullott lomb is ebbe a rétegbe. Nagyon jó megoldás lehet ide még a fenyőkéreg is, mert semleges kémhatású talaj lesz belőle.

4. Negyedik réteg

Ez a réteg is 20 cm vastag. Ez már olyan szerves anyagokból áll, amelyekbe a mélyebben gyökerező növények gyökerei is képesek behatolni és táplálékot nyerni belőlük. Kitűnő választás erre az istállótrágya, de az érett komposzt is tökéletes. A komposztba csak elbomlásra képes, szerves anyagok kerüljenek. Teljesen megfelel komposztba a bab szára, a borsó és a burgonya szára, a lekaszált fű, vagy akár a fatüzelésű kályhák hamuja is.

Beteg növényeket ne tegyél a komposztba, mert ezek megfertőzhetik a termőföldet. A diófa és a vadgesztenye fa levele se kerüljön bele, mert ezekből olyan anyagok kerülnek a talajba, amelyek gátolják a talajban élő élőlények tevékenységeit.

5. Ötödik réteg

Ez a magaságyás legfelső rétege. Ez a 20 cm vastagságú termőréteg, amelybe belenő a termesztett zöldségek gyökérzetének a nagy része. Ennek a rétegnek tehát minden szempontból tökéletesnek kell lennie. Akkor megfelelő, ha apró morzsákból áll, és így a vizet jól tárolja, de könnyen átereszti a fölösleges vízmennyiséget. Legyen benne megfelelő mennyiségű oxigén és tápanyag. Nagyon fontos a talaj kémhatása. A magaságyásban termelendő növények nagy részének a semleges kémhatású talaj a legjobb. Ha sok a földigiliszta a magaságyásban, akkor megnyugodhatsz, hogy a talaj minősége megfelelő a növényeid számára.

Mivel a magaságyás talajtömege a vegetációs időszak alatt tömörödik és megsüllyed, fontos, hogy a rétegeket mindig tömörítsd, a felső réteget pedig egészen a keret pereméig töltsd fel. Jó kertészkedést kívánunk!