Nagyon sok esetben sajnos olyan dolgok is kidobásra kerülnek, amelyek még nagyon hasznosak lehetnének számunkra. Szerencsére sokan komposztálunk, így a hulladék nagy része nem a szemétbe, hanem a komposzt közé kerül. Azonban érdemes átgondolni minden esetben, mielőtt a komposztba, vagy a szemetesbe kerül valami, hogy mire lehetne még felhasználni. Ebben szeretnénk segíteni Neked.
A banán héja nem csak csúszik
A banán héja nagyon értékes, ezért semmi esetre se kerüljön a szemétbe. A banánhéj káliumban gazdag szerves trágya, amelyet ha jól előkészítünk, kiváló tápanyagot biztosíthat a növényeink számára. Az érett banán szárított héja körülbelül 12%-nyi ásványi anyagot tartalmaz, melynek nagy része kálium, de jelentős a magnézium- és kalciumtartalma is, kis mértékben pedig nitrogén és kén is található benne.
Természetesen a legjobb, ha bio banán héját használjuk fel, hiszen akkor a héj nem érintkezett vegyszerekkel, így azok nem fognak bejutni a növényünkbe sem. A banán héját vágjuk apró darabokra, és hagyjuk a levegőn megszáradni. A trágyázáshoz a friss vagy száraz banánhéjdarabokat dolgozzuk be földbe, a gyökerekhez.
Nagyon jól hasznosítják a rózsák és a virágos évelők, melyek jóval egészségesebbek lesznek tőle, és több virágot is fognak hozni. Mivel a bio banán héjából készült trágyának a nitrogéntartalma nagyon alacsony, egész évben használhatjuk a növényekhez, melyeknél körülbelül 100 gramm a megfelelő adag.
A banán héja nagyon jót tesz a növényekkel. Fotó: Shutterstock
De a szobanövények sem maradhatnak ki. A bio banánhéjból készített folyékony trágyával táplálhatjuk a szobanövényeket, melyhez ugyanúgy vágjuk fel a bio banán héját, majd amikor elkészült 100 g, főzzük fel körülbelül 1 liter vízzel, és hagyjuk állni a keveréket egy éjszakán át. Azután szűrjük le, hígítsuk fel 1:5 arányban vízzel és a kapott lével öntözzük a szobanövényeinket.
De még a leveleiket is át tudjuk tisztítani, ha a bio banán héjának belsejével áttöröljük azokat. Ettől szép fényük is lesz, és kevésbé tapad rájuk a por. Sőt, a bőr cipőink is fényesebbek lesznek, ha ugyanígy áttöröljük őket a banán héjának belsejével.
A kávé és a tea nem csak az ébredésben segít
A kávézacc igazán hasznos a növényeink számára, hiszen nagy mértékben található benne nitrogén, kálium és foszfor, amely energiával látja el a virágainkat. Arra viszont nagyon ügyeljünk, hogy soha ne a nedves zacc kerüljön a növényre! A kávé zaccát gyűjtsük össze, majd szárítsuk meg, ezután pedig a termőfölddel összekeverve kerüljön a növények földjére. Azok a növények lesznek igazán hálásak érte, amelyek a savanyú talajt kedvelik, mint amilyen a rododendron, vagy a hortenzia.
De a fekete tea is jót tesz a növényeknek. A megmaradt teánkat ne öntsük ki, hanem 1:1 arányban hígítsuk fel vízzel, és használjuk öntözővízként. Azonban hetente csak egyszer használjuk, különben el tudjuk savasítani a talajt. Természetesen ne forrón, hanem langyosan vagy lehűtve használjuk a teát locsolóvízként.
A tojás héja igazi energiabomba
A tojás héja rengeteg kalciumot tartalmaz, amely nagyon értékes energiaforrás a növényeink számára. Fontos, hogy minél jobban zúzzuk össze a tojás héját, hiszen minél apróbbak a darabkák, annál könnyebben tudják a növényeink hasznosítani a bennük rejlő kalciumot. A tojás héját a talaj felső rétegébe dolgozzuk be, különösen azoknál a növényeknél, amelyek kedvelik a meszes talajt.
A főzővíz is aranyat ér
A krumpli főzővizével, amennyiben azt nem sóztuk meg, kitűnően lehet trágyázni, mivel a krumpli főzővize, és persze egyéb zöldségeké is, nagyon sok káliumot és egyéb, hasznos vitaminokat tartalmaz. A levet azonban ne forrón, hanem langyosan, vagy lehűtve használjuk fel.
A fokhagyma nem csak a vámpírok ellen hatásos
A fokhagyma védi a növényeket a kártevőktől és a gombás fertőzésektől. Ehhez zúzzunk össze 2-3 gerezd fokhagymát, majd áztassuk 1 liter vízben 1 napig. Szűrjük le, majd permetezzük a növényekre. Ha meg szeretnénk előzni a betegségeket, hetente egyszer használjuk náluk a permetet.
A tojáshéjat zúzzuk apróra, és úgy tegyük a növények talajára. Fotó: Shutterstock
De a fokhagyma gomba- és rovarölő hatása úgy is segít a növényeken, ha elültetjük a megvédeni kívánt növény mellé. Sőt, ha a rózsa töve mellé ültetjük a fokhagymát, nem csak meg fogja védeni azt a különféle kártevőkkel és betegségekkel szemben, de még azt is elérjük, hogy a rózsánk szebben illatozzon.
A fokhagyma a lisztharmattal fertőzött növényeken is segít. Készítsünk főzetet, melyhez aprítsunk fel 5 gerezd fokhagymát és öntsük le 1 liter forrásban lévő vízzel. Hagyjuk állni 24 órán keresztül, majd szűrjük le, és hígítsuk fel 3 liter vízzel. Ezután a lehűtött főzetet öntsük szórófejes palackba, és permetezzük le vele a beteg növényeket.
A gyümölcsfák köré ültetett fokhagyma segít csökkenti a kártevők és betegségek kockázatát. Az őszibarackot képes megvédeni a levélfodrosodástól, de minden gyümölcsfa hasznára lehet ezzel a csodás képességével.
Ha pedig az egész, vagy összezúzott gerezd fokhagymát beledobjuk a vakond járataiba, nem fogja kölcsönkérni a kenyérpirítót, hogy pirítóst készítsen magának reggelire, hanem inkább fejvesztve fog elmenekülni onnan.
A hamuban sem csak pogácsa sülhet
A fahamu helye sem a szemétben van. Rengeteg káliumot és egyéb ásványi anyagot tartalmaz, amelyek erősítik a növényeket és segítik a virágzásukat. Ehhez a fahamut a talajra kell szórni. Vékony rétegben szórjuk a hamut, majd dolgozzuk be azt a talajba, de csak azoknál a növényeknél, amelyek nem a savas talajt kedvelik.
A szemét tehát sok esetben kincseket rejt. Érdemes nyitott szemmel járni, és átgondolni, mit dobunk ki.