Korábban több cikkben is beszámoltunk mesterséges hústermékek fejlesztéséről, legutóbb egy német vállalat jelentette be, hogy ilyen irányú kutatásokba kezd. A Német Gazdaszövetség viszont arra szólította fel a kormányt, hogy a mesterséges húsok előállítását és forgalmazását ne engedélyezze.
Sokan ellenzik a laboratóriumban előállított hústermékek forgalomba hozását, de azt nem árt figyelembe venni, hogy a világ húsfogyasztása évről évre növekszik, és jelenleg egy főre 43 kg jut, ami 10 kilóval több a 25 év előtti átlagnál, miközben már a jelnlegi szint sem tartható fenn hosszútávon. Ennek oka többek között az, hogy az állattartás – az USA Környezetvédelmi Ügynöksége szerint – a legnagyobb mennyiségben bocsát ki metángázt, amely a szén-dioxidnál 25-ször "hatékonyabb" üvegházhatású gáz. Emellett a haszonállatok számára történő takarmánytermelés elfoglalja a mezőgazdasági földterület 26 %-át, és 80 %-ban felelős az Amazonas-menti esőerdők felszámolásáért.
A globális húsfogyasztás egyre nő – fotó: Shutterstock
A laboratóriumi húselőállítás viszont jelenleg még igen költséges, az ilyen módon létrehozott húsok íze nem teljesen azonos az állatokból nyert húséval, ezért a fogyasztókkal való elfogadtatása is komoly problémát jelent. Egyelőre tehát nem kell attól tartani, hogy rövid időn belül világszerte csak mesterséges húst lehet kapni a boltokban, bár az ilyen hús elfogadtatására és terjesztésére irányuló törekvések várhatóan erősödni fognak.
Megfontolandók viszont a húsfogyasztás visszafogása és a húshelyettesítés mellett hangoztatott érvek is, különös tekintettel a gazdag országok 120 kg feletti egy főre jutó fogyasztására (napi 33 deka a csecsemőknek is), a pazarlásra és az állattartás üvegházhatású gázkibocsátására, valamint a takarmánytermő területek más célú hasznosítási lehetőségére.