A bioüzemanyagok térnyeréséből a termelők is profitálnak
Amikor a világ vezető hatalmai kereskedelmi háború küszöbén állnak, felértékelődik a stabil piacok fontossága. Ösztönözni kell, ha egy ágazat klímabarát módon tud növekedést elérni, úgy, hogy közben a mezőgazdasági termelők számára hosszú távra stabilizálja az árakat és a keresletet. Ezt az összefüggést a bioüzemanyagok esetében az EU-n kívül már több ország felismerte.
A legtöbb ültetvény megúszta a hirtelen jött tavaszi forróságot és az elmúlt napok jégesőit is. Jégesőkre minden évben számítani kell április közepétől, az idei viharok is érintették a kertészeteket, de országos szinten jelentős kár nem keletkezett. Helyi szinten keletkeztek ugyan jégkárok, vannak termelők, akiknek a termését elverte a jég, de országos viszonylatban nem keletkezett akkora kár, ami az idei termést és piacot befolyásolná.
Lesz-e olcsóbb a kenyér?
A Magyar Pékszövetség évek óta szorgalmazza a sütőipari termékek mint alapvető élelmiszerek áfájának csökkentését. A szervezet üdvözli, hogy meghatározó ágazati képviselők, vezetők támogatják a pékáru áfájának 5 százalékra mérséklését.
Ön mivel lőné ki a jégkárt a rendszerből? Ágyúval vagy biztosítással?
Itt persze nem ágyúról beszélünk, hanem az országos talajgenerátoros jégelhárító rendszer (Jéger) üzembe helyezéséről és arról, hogy ez milyen hatással lesz a biztosítási konstrukciókra és azok árazására. Úgy látjuk, hogy a téma egyre több gazdát foglalkoztat, nem mellesleg érthetően.
Egyelőre Oroszországba sem szállíthatunk sertéshúst
Az orosz állategészségügyi és növényvédelmi szövetségi szolgálat ideiglenes korlátozást vezetett be május 7-től a Magyarországról származó élő sertések és sertéshúsból készült hústermékek, sertésembrió és reprodukciós anyagok bevitelére. Az EU országaiba továbbra is mehet a magyar sertéshús: az európai uniós állategészségügyi protokollnak megfelelően korlátozás nélkül szállítható az afrikai sertéspestissel (ASP) nem érintett magyarországi területekről az élő sertés, sertéshús, sertéshúsból készült termékek az EU területére.
Mivel bajban van a sertéságazat, összefogásra van szükség: a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ágazati összefogást szorgalmaz annak érdekében, hogy az afrikai sertéspestis ne jelenjen meg a házisertés-állományokban, illetve minél kisebb kár érje az ágazatot a vírus esetleges terjedése esetén.
Fontos, hogy a sertéstartók betartsák az előírásokat – fotó: Shutterstock
Lassan nem marad munkáskéz a szamócaszüretre
Hiába nőttek az alkalmi munkabérek az utóbbi időben, így is komoly gondot okoz a szüret a szamócásoknak, hiányoznak a napszámosok. Itthon a szamócaföldeken a hazai közmunkásbér dupláját is meg lehet keresni, de még ez is jóval kevesebb annál, mint amit Nyugat-Európában fizetnek ki.
Nincs már sok ideje felkészülni a növénykárokra!
A Generali 2017-ben több mint 2,7 milliárd forintot fizetett ki itthon növénykárokra. Az egyre gyakoribb időjárási anomáliák miatt az agrárszektorban nagy szükség van olyan garanciákra, mint a díjtámogatott biztosítás lehetősége.
Hogyan lesz gazdaságunk modern és versenyképes?
A precíziós gazdálkodás térhódításával a mezőgazdaság ipari forradalmát éljük. A speciális és a jelenleg legigényesebb művelést gyakorló gazdaságok száma folyamatosan nő. Az új üzemi modelleket, fejlesztéseket figyelemmel követők nem csupán innovatívak. Az eddigi gyakorlathoz képest új alapokra építve a hagyományos gazdálkodással szemben bizonyítottan magasabb növekedési potenciállal rendelkeznek. Repcehibridek, amik a hagyományos és a legmodernebb gazdaságokban is helytállnak.
Madár a földeken: barát vagy ellenség?
Több ország is célul tűzte ki a madarak védelmét és ennek okán a környezetkímélő gazdálkodást, és törekszik arra, hogy a talajt károsító vegyszerek helyett környezetkímélő módon kezeljék a termőföldet. Számos helyen a gazdák "biológiai védelemre" is használják a ragadozó madarakat, felismerve az ebben rejlő lehetőséget.
A széncinege az egyik legszorgalmasabb rovarpusztító – fotó: Shutterstock
Növényvédelmi előrejelzés: Vigyázat, lisztharmat!
Nemcsak a szőlőben, minden más érzékeny kultúrában megjelent a betegség, sőt más növényeken korábban, és mára erősebb fertőzést ért el, mint a szőlőben. Az Agroinform.hu 2018. 19. heti növényvédelmi előrejelzése.
Képes beszámoló az Alföldi Állattenyésztési Napokról
A hazai mezőgazdaság jelentős része megjelenik a vásárhelyi kiállításon, a szaporodásbiológiától a tartástechnológián át a takarmányozásig minden – az állattenyésztéshez szükséges – szakterület képviselőit, a vetőmag-előállítókat, műtrágya-forgalmazókat, gépgyártókat, gépforgalmazókat, a különböző technikák és technológiák képviselőit meg lehet találni a seregszemlén. Nézze meg helyszíni videóinkat is a kiállításról!
Permetezésnél mindig figyeljünk a beporzókra!
Május a mezőgazdasági munkák egyik csúcsidőszaka, ezzel együtt a növényvédelmi munkák nagy része is ilyenkor zajlik. Viszont ebben az időszakban virágzik termesztett növényeink jelentős része is.
Betekinthet egy elismert hazai húsmarhagazdaság működésébe
Itthon és külföldön is elismert húsmarhatenyészetet vezet Mozsgai József, aki elmondja, hogyan takarmányozza díjnyertes Limousin marháit. A gazda Baranya megye egyik legdélibb fekvésű tájegységében, a gyönyörű Ormánságban, a Dráva, a 45 bűbájos, takaros kis falu hagyományőrző vidékén találta meg élete célját, húsmarhatartó gazdaságának helyét.
"A marhák igényeinek megfelelő, de a lehető legegyszerűbb és legolcsóbb takarmányozást kell kivitelezni." – fotó: UBM
Díjazott malacmentő program
Egészen május 12-ig várja a látogatókat a XXV. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Hódmezővásárhelyen. A szervezők hagyományosan minden évben termékdíjjal ismerik el a cégek legújabb fejlesztéseit, termékeit, szolgáltatásait. A „Magyar Állattenyésztésért Termékdíj 2018” pályázaton a Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. a PigCare Malacmentő Programmal I. helyezést ért el. A Malacmentő Programban szereplő termékek a malacok számára már a születésük pillanatától optimális feltételeket, a fiaztatón jól működő takarmányozási megoldásokat kínálnak.
Heti gépészeti híreinket megtalálja a gépészeti összefoglalónkban.