Az éghajlatváltozás minden területen érezteti hatását. Az olajbogyótermés az egész mediterrán térségben hatalmas változásokon megy át. Rodosz szigetén nemrég erődtüzek pusztítottak, amelyek tovább károsították a már amúgy sem túl jó állapotban lévő olajfákat. Ennek természetesen meg is lett a következménye, hiszen az olívaolaj ára az egekben, nem csoda, hogy megszaporodtak a bolti lopások - írta meg a Portfólió.

Időjárás okozta termeléscsökkenés

A klímaváltozás okozta termeléscsökkenése egyik legfőbb következménye, hogy a sokszor már folyékony aranyként emlegetett olívaolaj ára jelentősen megemelkedett. Egy év alatt duplájára nőtt, megközelítőleg tonnánként 9000 euróba kerül jelenleg, de hol van még a vége.

Az emelkedés többszörös hatással éri el a boltokat, ráadásul ahol amúgy is magasabbak az árak, ott jelentősen megugrottak az olívabogyó- és az olajlopások. A gazdáknak már olyan innovatív megoldásokhoz kell folyamodniuk, mint a GPS-nyomkövető, ezzel próbálják megakadályozni a lopásokat. A szupermarketekben pedig lopásgátlókat helyeznek el az egyes üvegekre.

A görögöknél jobb a helyzet

Mindezek ellenére Görögország számára akadtak jó hírek is. Az ottani olívaolaj növekvő értéke arra ösztönzi a gazdákat, hogy luxustermékként pozicionálják az olajat a külföldi piacokon. Ez lehetővé teszi a helyi termelők számára, hogy tőkét kovácsoljanak a kiváló minőségű olívaolajból - írta meg a Financial Times.

A mediterrán területeken szinte mindent olívaolajjal készítenek - fotó: pexels.com

Az árak emelkedése viszont rávilágított a görög olívaolaj-kereskedelem fő problémáira, mint a lopás, a exportált olaj értéknövelésének hiánya, valamint magának az olajnak a hamisítása.

Bár a görög olívaolaj régóta a történelem és a mitológia részét képezi, a mostani árváltozások hatással lehetnek az egész iparágra. A növekvő munkaerő-, üzemanyag-, valamint a műtrágyaköltségek megakadályozzák, hogy sikeres exportvállalkozásokat hozzanak létre.