A balatoni halak jogaiért, a halállomány megmentéséért és a horgászat ellen tüntetett a Fonyódi Harcsafesztiválon a Magyar Vegán Egyesület (Maveg) - írja a pecaverzum.hu

harcsa

A Fonyódi Harcsafesztiválon a Magyar Vegán Egyesület (Maveg) tagjai tüntettek – fotó: pixabay.com

A halak jogaiért és a horgászat ellen léptek fel

Az augusztus 26-án és 27-én megtartott Fonyódi Harcsafesztiválon tüntett néhány fiatal vegán a halak jogaiért és a horgászat ellen, mondván, hogy nem nézik tovább tétlenül a balatoni halak elpusztítását.

halevők felett azonban a fonyódi rendezvényen nem arattak látványos győzelmet, ugyanis ők a vegánokkal való vita helyett leginkább a harcsapaprikás mellett voksoltak, és kedélyesen fogyasztották el  az ételt.

"A horgászat és a halászat állatkínzás! Vitázz egy vegánnal!" – állt a kifeszített fehér lepedőn

A Maveg egyik leg­fon­to­sabb célja az, hogy

egye­sít­se a magyar vegán moz­gal­mat, és ellássa a Magyar­or­szá­gon vegán élet­mó­dot folytatók érdek­kép­vi­se­le­tét, elő­se­gítve ezzel az állat­hasz­nálat fel­szá­mo­lá­sá­nak ügyét tár­sa­dal­mi meg­moz­du­lá­sok és jogi kép­vi­se­let for­má­já­ban.

A szervezet a feladatának tartja az állatok ellen elkövetett atro­ci­tá­sok elleni fellépést, a vegán szem­lé­let ter­jesz­té­sét is, amit utcai meg­moz­du­lá­sok, állat­jogi elő­adá­sok és kon­fe­ren­ciák, továbbá work­shopok for­má­já­ban próbál kifejezni. Ennek köszönhető a fonyódi performansz is.

A növényi étrend elő­nyö­sebb is lehet az egész­sé­günkre, mint a vegyes táp­lál­kozás, és Föl­dünk­nek is kevésbé meg­ter­helő, mint az állat­te­nyész­tés­sen alapuló életmód. Emellett elke­rül­jük az állati eredetű vagy álla­to­kon tesztelt anyagok hasz­ná­la­tát a ruház­ko­dás, a lakbe­ren­dezés, a test­á­po­lás és szépít­kezés során valamint az élet egyéb terü­le­tein, így biz­to­sítva, hogy vásár­lá­sa­ink­kal nem támo­gat­juk az állatok kizsák­má­nyo­lását és bán­tal­ma­zását

– írják a vegán életmódról 3ok.hu oldalon.

Tavaly nőtt a hazai tógazdaságok haltermelése

Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) ágazati összefoglalójából kiderült, hogy a haltermelés mennyisége az előző évinél 4 százalékkal több 21 353 tonna volt.

Ennek a döntő hányadát változatlanul három régió adta: a halhústermelés 84,3 százaléka a Észak-Alföldön, a Dél-Dunántúlon és a Dél-Alföldön koncentrálódott. A legtöbb halat Hajdú-Bihar megyében termelték, de Jász-Nagykun-Szolnok, Somogy, Békés, Baranya, Csongrád-Csanád és Tolna megyében is számottevő mennyiséget halásztak le.

A tógazdaságok étkezési célú haltermelésének a 82,7 százaléka ponty, a hektáronkénti összes halszaporulat 525 kilogramm, míg a pontyszaporulat 439 kilogramm volt tavaly.

A növényevő halfajok közül a polikultúrás termelésben nagy jelentőséggel bír az amur, ami a megtermelt mennyiség 3,3 százalékát, a busa (fehér, pettyes és hibrid) 6,3 százalékát adta 2020-ban.

halétel

A tógazdaságok étkezési célú haltermelésének a 82,7 százaléka ponty – fotó: pixabay.com

A balatoni halgazdálkodás is fejlődik

A Balatoni hal eredetmegjelöléssel ellátott, uniós oltalom alatt álló termékek megjelenését a magyar haltermelés újabb "mérföldkövének" nevezte az agrárminiszter még júliusban.

Nagy István Balatonbogláron, a sajtótájékoztatón akkor leszögezte, hogy bár rengeteg kritika érte - főleg a Balatonnál - a halászati tevékenység több évvel ezelőtti leállítását az ország természetes vizeiben, mára már bebizonyosodott, hogy jó döntés volt. Ezt jól mutatja a halállományok növekvő mennyisége és minősége, és a 800 ezer fősre bővült magyar horgásztársadalom.

Új lehetőség kapujában állunk azzal, hogy sikerült elérnünk, a balatoni hal újra kapható, és ezzel a branddel újra bekerülhet a köztudatba

- fogalmazott a miniszter. Hozzátette, hogy az uniós oltalmat csak a Balatonból, vagy a Balaton vízgyűjtő területén lévő tógazdaságokból származó, kereskedelmi forgalomba kerülő ponty és fogassülő termékek élvezhetik.

hekk

Arra törekednek, hogy ne lehessen többé balatoni halként említeni a tóhoz nem köthető halakat, például a hekket – fotó: pixabay.com

A hekk nem köthető a Balatonhoz

Az Agrárminisztériumban régóta azon dolgoznak, hogy ezentúl ne lehessen többé balatoni halként említeni a tóhoz nem köthető halakat, például a hekket.

Arra törekszünk minden eszközzel, hogy visszaadjuk a balatoni hal rangját, és felhívjuk a figyelmet arra, kiváló őshonos halaink vannak, amelyek méltóak mindennemű gasztronómiai elismerésre

- fogalmazott.

A Balatoni hal brand elő tudja segíteni a termékek piacra jutását és egyértelművé teszi a fogyasztók számára, hogy kizárólag csak kiváló minőségű, ellenőrzött, és szigorú termékleírás alapján előállított hazai terméket vásárolnak. A  termelőknek segít majd a termékük népszerűsítésében és a  visszaélések kivédésében is.

Ezentúl megjelenhetnek a Balatoni hal jelzéssel ellátott termékek az éttermek és vendéglátóipari egységek kínálatában is. Lényeges tudni, hogy  Európa valamennyi édesvizében megszűnt a halászati tevékenység, ez a korlátozás kiterjed a tengerekre, óceánokra is, amelyek 30 százalékán tilos a halászat. Az asztalunkra kerülő tengeri állatok 56 százalékát tengeri akvakultúrákban állítják elő.

A Balatonból a horgászati tevékenységgel évente 500-600 tonnányi hal kerül az asztalokra, a halgazdálkodási társaság pedig 150-200 tonnányi halat tud biztosítani a tógazdaságaiból.

Az aszály nem kímélte a halgazdaságokat sem

Számos tógazdaságnak kellett visszafogni a termelsét az aszály miatt kialakult vízhiány és az elszabadult költségek miatt. Sajnos vannak olyan tavak is, amelyek teljesen kiszáradtak a csapadékhiány miatt

A Mahal által készített felmérés szerint a víz­hiány több mint hatezer hektárt érint, ami csaknem negyedét jelenti a 26 500 hektárnyi üzemelő tógazdaságnak.

Ebben az évben emiatt az érintett gazdaságokban jelentős termeléscsökkenés várható, ami az idei országos haltermelési eredményekre is hatással lesz. A problémát súlyosbítja a drasztikus költségnövekedés is: a tógazdaságokra a takarmányok mellett az üzemanyag és a villamos energia árának emelkedése is súlyos terhet ró.

Mindezek a hal árának emeléséhez vezethetnek, így a fogyasztók az idén magasabb árakkal találkoznak majd a halaspultoknál. Hogy ez az áremelkedés mennyire fogja majd a keresletet befolyásolni, egyelőre nem tudható.