A Südzucker Mannheimből, az Agrana pedig Bécsből jelentette, hogy a cukoripar jól teljesít, a kilátások kedvezők, bár pár bizonytalansági tényező azért megkeseríti az életüket. Annyi biztos, hogy cukor árára nem panaszkodhatnak – írja a vg.hu
A cukoripar jól teljesít, a kilátások kedvezők – fotó: pixabay.com
Nyereségesek a gyártók
A Südzuckert 2023–24-es üzlet évének első, májussal zárult negyedében a cukorárak váratlanul meredek emelkedése 282 millió eurós üzemi nyereséghez segítette. Az Európa legnagyobb cukorgyártójaként ismert német csoport a tavalyi bázisidőszakhoz képest 73 százalékos pluszt mutatott ki.
A Südzucker öt tevékenységi köre közül a fő profilt jelentő cukorgyártásban az egy évvel korábbi egymillióról 169 millióra nőtt az üzemi profit.
Az eredmény még ennél is jobb lehetett volna, ha nem szabadulnak el az energia- és alapanyagárak, amelyek jelentősen növelték a konszern kiadásait is.
Európában a cukorárak további emelkedésével kell számolni
A cég előrejelzése szerint a cukorárak további emelkedésével kell számolni Európában, annak ellenére is, hogy a kínálat szűken bővülhet. Az Európai Unió továbbra ki lesz szolgáltatva a nagy dél-amerikai és ázsiai termelőknek, szállítóknak, és az olyan természeti katasztrófáknak is, amilyeneket a termőterületeken az El Nino okozhat.
A cukor árutőzsdei határidős jegyzése a szűkös globális kínálat miatt áprilisban 11 és fél éves csúcsra emelkedett, májusban a statisztikában átszámítva 311 forintos kilogrammonkénti árat jegyeztek fel. Mivel ez nettó ár, így a cukor jelentős drágulását vetíti előre a befőzési időszak kellős közepén.
A befőzési időszakban fog drágulni a cukor – fotó: piaxabay.com
A kiskereskedelmi egységekben most kilónként 250 forint körüli hatósági áras cukor az árstop július végi kivezetésével 400 forint közelébe drágulhat, amiből a kormányzat által elrendelt 15 százalékos kötelező akciózás sem sokat farag majd le.