"A növények a kertben és a lakásban telelő poloskák is ébredeznek. Az már biztos, hogy az idén is eljön a tavasz. Száraz lesz és újabb hőrekordokat dönt meg vagy éppen hosszan tartó faggyal érkezik? Február végén készüljünk a tavaszi lemosásra vagy majd egy hónap múlva kell felvenni a permetezőgépet?

poloska

Ébredeznek a lakásban telelő poloskák – fotó: Zsigó György/NMNK

Már nem dolgozhatunk a naptár szerint, nem hagyatkozhatunk az előző évek megfigyeléseire. Az előrejelzéseimen is el kell gondolkodnom. Az utóbbi években már egy hétre sem látom előre az időjárás és a fertőzések alakulását" – írja Zsigó György, idei első kertbarátoknak szóló felhívásában.

"Az év indulása előtt néhány bevezető gondolatot szeretnék megosztani Önökkel. Már évek óta gondban vagyok a növényvédelmi előrejelzéseimmel. Hogyan írhatnék az egész országra kiterjedő javaslatokat, amikor sokszor óriási különbséget látok a meteorológusok jóslataiban Magyarország keleti és nyugati fele között?

Gyakran a Dunától keletre akkora aszály és kánikula tombol, hogy az már rovaroknak és a gombáknak is „sok”, nem fertőznek, addig nyugaton a nedvességhez kötött varasodás és a peronoszpóra ellen is védekezni kell" – olvasható a növényorvos cikkében.

"Több észrevételt kaptam – köszönöm a visszajelzéseket – az ajánlott növényvédő szerekkel kapcsolatban is, miszerint nem kaphatóak a felhívásokban ajánlott készítmények. Sajnos az utóbbi években egyre nehezebben követhetőek a készítmények nevei. Ugyanabból a hatóanyagból, sőt ugyanattól a gyártótól gyakran tíz-húsz név alatt is engedélyeznek növényvédő szereket.

További gondot jelent az, hogyha ajánlom a hazai engedélye alapján, még nem biztos, hogy behozzák az országba. De ha be is hozzák, az sem biztos, hogy kicsomagolják (kiszerelik) a kertbarátoknak megfelelő ampullás vagy néhány dekás formába.

Mindezek mellett folyamatosak a kivonások pl. a 2024. december 31-i hír alapján tavasztól kieseik a forgalmazásból a CabrioTop, a Dual Gold és a Fazilo is.

Néhány esetben módosítják az engedélyeket pl. az ún. „engedély kiterjesztéssel” a Mospilan 20 SG, a metaldehid tartalmú Xyren HG csigaölő, a Signum WG, stb. az eredeti okirathoz képest már más növényeknél is használhatóak. Ezeket a változásokat sem könnyű követni! Úgy gondolom, változtatni kell az előrejelzéseken" – írja a szerző.

"Már régóta követem Tüh Annamária növényorvos kolléganőt az interneten, és közös előadást is tartottunk. Zalaegerszegen dolgozik a kormányhivatal laborjában. A zalai csapdákat fogja kezelni, és megkapja a hajdúsági csapdák és természetesen az országos hálózat adatait is. Tehát nálam nagyobb a rálátása az országos adatokra, sok szaktanácskérés érkezik be hozzá, kapcsolatban van a termelőkkel, így a növényvédelmi kérdésekben friss, naprakész a tudása. Egy szó mint száz, megbeszéltem vele, hogy az idén ő írja az előrejelzéseket, de továbbra is én küldöm ki Önöknek és a honlapomra is felteszem.

Egy TV riportban is megismerkedhetnek Tüh Annamáriával, 18.28 perctől 23.27 percig beszél a nézőknek az aktuális gondokról. Rögtön utána az egy rövid helyi reklámban egy „zöldkönyves” végzettségű boltos kolléga ajánlja a megfelelő készítményeket. Hasonló végzettségű eladókkal találkozhatnak minden olyan boltban, áruházban, ahol növényvédő szereket árusítanak. Ők kötelesek továbbképzéseken is részt venni, de már csak a gyorsan változó szerkínálat miatt is „kénytelenek” naprakésznek lenni. Bízhatnak a tudásukban."

Rosszul tárolt datolyaszilva – fotó: Zsigó György/NMNK

"Nemrégen jártam Annamária laborjában és ott fényképeztem a rosszul tárolt datolyaszilvát. Még ennél a „kemény bőrű” gyümölcsnél is sűrűn át kell nézni a termést és kiválogatni a foltosodó, rothadásnak induló szemeket. Az almatermésűeket, a zöldségféléket pedig még könnyebben fertőzhetik meg a kórokozók. Ezeket a terményeket már nem permetezhetjük le, csak a kiválogatással akadályozhatjuk meg a fertőzés tovább terjedését" – írja Zsigó György.

Indexkép: Zsigó György/NMNK