Találgatások tömegéről olvashatunk a felhalmozódott indiai cukorkészletek tekintetében. Jövőre meglepetések érhetnek minket, ha India piacra dobja a készleteit, de jó lesz ez nekünk? Az alacsonyabb cukorár jó a fogyasztóknak és az élelmiszeripari cégeknek, de komoly fejfájást okozhat a világ olyan nagy feldolgozóinak és exportálóinak, mint Brazília, vagy Thaiföld. A héten több cikkünkben is foglalkoztunk a közelgő cukor-cunamival, ezek közül az India a cukorpiac letarolására készül című írásunkat ajánljuk.
Indián a világ szeme... – fotó: profit.ndtv.com
Az év végi agrártámogatások és pályázatok információ-áradatával még csak-csak megbirkózik az ember, azonban a változó beadási határidők és a módosított feltételek hallatán joggal jelenthetjük ki, hogy na ezt már nem tudjuk követni.
Vegyük sorra a változásokat, amelyek időszerűen érintik a termelőket:
Változások a jogszerű földhasználat körül
Bővültek a területalapú kérelmeknél a jogszerű földhasználat igazolásához rendelkezésre álló lehetőségek.
Módosult a trágyatárolók építését támogató pályázat benyújtási határideje
A kérelmeket első körben 2016. január 11. és 2016. február 12. között elektronikus úton küldhetik be.
A állattenyésztés tekintetében sajnos még mindig a sertés- és a tejelő szarvasmarha ágazatok a leggyengébb láncszemek, – azaz helyesebben megfogalmazva: a leghősiesebb gazdák továbbra is kitartanak és várnak, a kriminálisan alacsony felvásárlási árak ellenére is...
A sertésfelvásárlási árak az elmúlt hetekben gyakorlatilag összeomlottak, néhány hét leforgása alatt közel 20 százalékos áresés következett be, a termelői árak sok esetben 300 Ft/kg alá zuhantak.
Marha és sertés... – fotó: farmingwithgodandalargefamily.blogspot.com
Jelenleg veszteséggel jár a tejtermelés is, a szakértők 2016 közepére várnak csak javulást. Megoldás lehetne viszont a termelők és a feldolgozók közötti összefogás erősítése.
A menekült-áradat sajnos megoldatlan gondokat hagyott maga után a határmenti gazdálkodóink földjein.
85 milliós kárt okoztak a menekültek a gazdáknak Csongrád megye déli határán.
Nem áll meg az állami földek eladása. Jövőre folytatódnak az árverések.
A NAK elnöke szerint inkább a kisebb gazdaságok tulajdonosai vesznek földet és az állami területek 80%-át hitelből veszik.
Földet vásárol az állam a Földet a gazdáknak programban az állami földek árverésén befolyt bevételből – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. A cikket IDE KATTINTVA olvashatják el.
Olvasói fotó: Rabo Peti
Megtudhattuk, hogy a Mezőhegyesi Ménesbirtok ügyében a fideszes Farkas Sándort, Szentes országgyűlési képviselőjét k, a mezőgazdasági bizottság tagját javasolják a mezőhegyesi ménesbirtok és mintagazdaság megalapításáért felelős kormánybiztosi feladatra. Farkas Sándor feladata egy olyan csapat összeállítása lesz, amely megalapítja az új mezőhegyesi ménesbirtokot és mintagazdaságot.
Nóniusz – fotó:www.eleknonius.eoldal.hu