Ellátásbiztonság
Az ellátás biztonságát vizsgáló elemzések szerint az EU-ban megnőtt a súlyos ellátási problémák kockázata - írta meg a vg.hu. Magyarország könnyűolaj-ellátása február 5-e óta is zavartalan és biztosított, ami azért fontos, mert ezzel a dátummal léptek életbe az orosz olajtermékekre vonatkozó EU-s szankciók. Ahogy Hortay Olivér a Századvég energia- és klímapolitika üzletágának vezetője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában megelőlegezte: ez részben annak köszönhető, hogy Magyarország mentesül a szankciók alól az Oroszországból kőolajvezetéken keresztül importált nyersolaj után.
Azt is elértük a régió egyéb államaival együtt, hogy a mentességben részesített finomítókban előállított üzemanyagot abban az arányban kereskedelmi forgalomba is hozhatjuk, amilyen arányban az nem Oroszországból származó nyersolaj tartalmaz.
A mentesség megszerzése azért volt kulcsfontosságú az ellátásbiztonság eléréséhez, mivel ez teszi lehetővé, hogy az egyik ország finomítói előre nem látható esemény esetén képesek legyenek segíteni egy másik ország finomítóin. Hortay Olivér hozzátette, hogy a hazai üzemanyagpiac fenntartható ellátásához az importra mindenképpen szükség van, és ennek a hátán hatással lesznek a hazai piacra az Európában jellemző üzemanyagárak és a finomítói árrések is megjelennek majd a számlákban.
Magyarország könnyűolaj-ellátása február 5-e óta is zavartalan és biztosított, ami azért fontos, mert ezzel a dátummal léptek életbe az orosz olajtermékekre vonatkozó EU-s szankciók. Kép: Pexels
Hibrid magyar piaci helyzet
Hortay Olivér kitért arra is, hogy bár Magyarországot nem lehet megóvni az európai árváltozásoktól, de ez nem érint majd bennünket túlzott mértékben, mivel továbbra is vásárolhatunk orosz olajat, amely sokkal olcsóbb, mint a Brent nyersolaj. Az EU-ban naponta 1-1,5 millió hordó gázolaj fogy el, amit az unió saját finomítói kapacitásai nem képesek kielégíteni, így a kereslet mintegy felét eddig is az Oroszországból származó importból fedezték.
Az orosz olajimportot az unióban a kínai, indiai és közel-keleti finomítók kínálata váltja majd fel, aminek egyenes következménye, hogy Európa távolabbról és megemelkedett áron vásárolja majd az olajat. A dolog külön érdekessége, hogy a kínai és az indiai szereplők jelentős arányban orosz olajat vesznek, így az embargó hatása csupán kvázi távolabbra tolja a beszerzési forrásokat, míg maga a termék ugyanaz lesz. Az EU mozgástere értelemszerűen szűkült ezekkel a változásokkal, de ez a gazdasági nehézfegyverek teljes offenzívája közepette talán senkinek sem okoz meglepetést. Szintén a vg.hu írta meg, hogy India nagyságrendileg 400 százalékkal megemelte az orosz energiahordozó importját a folyó pénzügyi év első tíz hónapjában, összesen mintegy 37,31 milliárd dollár értékre, köszönhetően a szoros politikai, katonai és gazdasági kapcsolatoknak. Hortay kiemelte, hogy:
"Csökken az EU tagországoknak az a képessége, hogy egy-egy nem várt ellátási problémát gyorsan és alacsony költségen kezeljenek, miután a beszerzést sokkal messzebbről kell megoldani."
A fentiek okán Hortay az ellátás stabilitására vonatkozó elemzésekre hivatkozva kifejezte aggodalmát az EU egyre nagyobb valószínűséggel beköszöntő komoly ellátási problémái miatt- a vg.hu által készített interjúban.
Az EU-ban naponta 1-1,5 millió hordó gázolaj fogy el, amit az unió saját finomítói kapacitásai nem képesek kielégíteni, így a kereslet mintegy felét eddig is az Oroszországból származó importból fedezték. Kép: Pexels
Február 5-e után Magyarországon
A lakosság esetében az átlagfogyasztásig egész évben nem emelkedik a gáz, az áram és a távhő rezsicsökkentett ára, miután a kormány megtette a szükséges lépéseket a hazai fogyasztók energiaellátásának biztonságáért, és azért, hogy az árak megfizethetőek, kigazdálkodhatóak legyenek - írta meg a sonline.hu Lantos Csaba energiaügyi miniszternek csütörtökön az MVM-csoport energetikai konferenciáján tett kijelentésére hivatkozva. A miniszter elmondta, hogy:
"A hazai energiamixben csökkentik a földgáz, növelik az alternatív energiaforrások arányát, valamint bővítik a tároló kapacitásokat, és megvalósítják azokat az infrastruktúra-fejlesztéseket, amelyek révén a növekvő villamos energia igényt ki lehet szolgálni"
Lantos kitért arra is, hogy a földgáz belföldi kitermelése nő majd, a Sarkad térségében feltárt lelőhely első kútja már üzemel, és mindösszesen 52 kutat fúrnak majd. A Nyékpuszta nevű mezőn most kezdődik a második kút fúrása, a Corvinus-nevű projektet 2022 nyarán nyilvánították kiemelt beruházássá - tette hozzá a napi.hu.
A megújuló energiák térnyerését is támogatják, a paksi atomerőmű meglévő blokkjai üzemidejének meghosszabbítása mellett, nem is beszélve a Paks 2 beruházás megépítéséről.
2021-ben a magyarországi áramfogyasztás 44 terawattóra volt, ami másfélszeresére, 68 terawattórára nő 2030-ra
- tette hozzá a miniszter.
A lakosság esetében az átlagfogyasztásig egész évben nem emelkedik a gáz, az áram és a távhő rezsicsökkentett ára, miután a kormány megtette a szükséges lépéseket a hazai fogyasztók energiaellátásának biztonságáért. Kép: Pexels
Jön a szén, csúszik
Az energiabiztonság fenntartása okán a magyar állam tulajdonosként lépett be a barnakőszén-ellátásba - nyilatkozta még február 7-én Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára - ahogy azt a vg.hu is megírta.
Rétvári hozzátette, hogy a a földgáz mellett elkezdték fokozni a kőszén kitermelését is, mivel 2022 nyara óta érzékelik, hogy megduplázódott az igény rá. A kapacitást hatszorosára emelték egy év alatt, ami évi 500 ezer tonna szenet jelent.