A kutatók, akik a felfedezést tették, a Funal Ecology folyóiratban megjelent tanulmányukban mutatták be eredményeiket. Leírták, hogyan végeztek különböző kísérleteket, köztük egy olyat, ahol kis fadarabokat rendeztek el különböző alakzatokban és hagyták, hogy a gombák elterjedjenek az alakzatokon belül.
Ahogy a ritka és intelligens gomba terjedt, kiderült, hogy képes különböző döntéseket hozni, attól függően, hogy milyen elrendezésben állították fel a blokkokat. Ahelyett, hogy csak centrális pontból terjedtek volna ki, képesek voltak megváltoztatni a terjeszkedés irányát annak érdekében, hogy hatékonyabban illeszkedjenek az alakhoz. Ez arra utal, hogy a P. velutinában kezdetleges intelligenciaszint található.
A tanulmány szerint, amikor a gombákat körbe rendezett blokkok közé helyezték, azok képesek voltak kitalálni, hogy hol vannak a blokkok, majd ezt az információt átadták a hálózat többi részének, ami abból tudható, hogy soha nem mozogtak a kör közepe felé. Úgy tűnt, rájöttek arra, hogy ott nem találnak blokkokat. A kutatók szerint ez azt jelenti, hogy a gombás micélium "felismeri" a fadarabok térbeli elrendezésének különbségét.
Ez egy megdöbbentő felfedezés, amely remélhetőleg segíthet a kutatóknak felfedezni más újdonságokat is különféle kutatási területeken, beleértve a mikroszkopikus organizmusok, például a nyálkaformák tanulmányozását. A felfedezés segíthet a jobb agyi organoidok, mint például a világ első bioprocesszora – amely gyorsabban működhet bármely jelenlegi számítógépnél – kifejlesztésére irányuló további kutatásokban is.
Forrás: BGR.com
Indexkép: Pixabay/illusztráció