Hogy áll hazánk a halfogyasztás terén?

Az európai átlagnál jóval kevesebb halat – legyen az édesvízi vagy tengeri – fogyasztunk mi, magyarok. Míg az európai átlag kb. 11 kg/fő/év, a magyarok mindössze 6 kg-ot esznek évente.

Kapj rá! halfogyasztás népszerűsítő kampány

Nagyböjt lemondások nélkül?

A böjt hamvazó szerdától nagypéntekig tart, tehát a legnépszerűbb hagyomány és szokás szerint február 17-től április 5-ig tartózkodunk a húsevéstől. A keresztény kultúrában ez az időszak a megtisztulást, az áldozatvállalást jelképezi. Azonban a keresztény vallás a halat, akár sós-, akár édesvízi, mivel hidegvérű állat, nem tekinti húsnak. Így a böjti időszakban tökéletes húspótló ételeket lehet készíteni belőle.

Sokan vannak, akik ódzkodnak a hal szagától, ízétől, de valójában egy megfelelően elkészített halból ízletes étel válik, érezhető rajta a hal fajtajellege, és a megfelelő fűszerezés hatására harmonikus ízvilágot kapunk.

A fogyasztást ösztönző kampány részeként a Kapj rá! Facebook oldala könnyen elkészíthető halas recepteket mutat be, és a biztonságos beszerzési forrásokra is felhívja a figyelmet.

Halat biztonságos forrásból?

Fontos tudni, hogy Magyarországon az édesvízi halak sokkal biztonságosabbak, mint a tengeri halak. Utóbbiak nagy koncentrációban tartalmazhatnak nehézfém szennyezettséget, a hazai és uniós szabályok azonban megfelelő keretek között tartják a haltenyésztést, így a halak jó minőségű alapanyagként kerülhetnek a konyhánkba.

halételek

Halpéntek

A böjt áprilisban véget ér, de a Kapj rá! szervezői remélik, hogy a jó szokás hosszú távon megmarad, ezért ajánlanak a továbbiakban is heti legalább egyszer, de inkább kétszer halat fogyasztani. A Halpéntek egy ilyen kezdeményezés, hiszen a munkahét utolsó napján nagy eséllyel azok is tudnak tudatosan figyelni étkezésükre, akik máskor ezt nem tehetik meg.

A halételek egészségre gyakorolt hatása

• Védi a szívet

A halak rendszeres fogyasztása, különösen értékes zsírsavtartalmuknak – elsősorban az omega-3-nak – köszönhetően, segít helyrebillenteni az egészségünket és kiegyensúlyozottabbá varázsolja étrendünket. A hazai tenyésztésű halak közül a fehér és a pettyes busa bővelkedik leginkább ezekben a zsírsavakban.

Az alacsony zsírtartalmú halaink közé tartozik a pisztráng, ami amellett, hogy nagyon ízletes, magas fehérjetartalommal is bír, ráadásul 20 dkg elfogyasztásával fedezhetjük a napi omega-3 zsírsav bevitelünket is! Sütve, grillezve, töltve egyaránt elkészíthető.

• Könnyen emészthető

A halhús magas víztartalmának, valamint az izomrostok közötti laza és finom szerkezetű kötőszövete miatt gyorsan elkészíthető és könnyen emészthető is.

• Hozzájárul az agy optimális működéséhez

A halak kedvező zsírsavösszetétele hozzájárul az emberi agy optimális fejlődéséhez, a magzati kortól kezdve. Egyes felmérések szerint azoknál az idős embereknél, akik rendszeres halfogyasztók, csökken a szellemi leépülés, a szív- és érrendszeri-, továbbá a szemészeti betegségek kialakulásának kockázata, az omega-3 hiányos étrend viszont agyműködési zavarokhoz vezethet, amelyek rontják a stresszel való megküzdés hatékonyságát.

• A kismamák és szoptatós anyukák is fogyaszthatják

A többszörösen telítetlen zsírsavak bevitele ezekben a hónapokban is nagyon fontos: megfelelő mennyisége az anya táplálkozása révén magzatkorban a méhlepényen keresztül, míg csecsemőkorban a szoptatás által biztosítható – az anyatejen keresztül a gyermek megfelelő ellátottságban tud részesülni. Ezért mind a kismamáknak, mind a szoptatós anyukáknak ugyanolyan fontos a halak rendszeres fogyasztása.

hal

Hogyan készítsük?

Bő olajban sütését nem javasoljuk, hiszen a hal a tömegének akár 20-30%-át is képes felszívni olajból, ami felesleges plusz kalóriát jelent a szervezetünk számára.

A párolt, főtt, grillezett, sütőzacskóban vagy teflon serpenyőben sütött hal bármelyike jobb választás egészségünk szempontjából, mint az olajban sütés. Készíthetünk a halakból krémeket, leveseket, gazdag salátákat, de egyben sült, pörkölt, paprikás vagy rakott formájában is ízletesek. Ahhoz, hogy halételünk készítésekor minél kisebb legyen a tápanyagveszteség, kerüljük a túl sokáig és túl magas hőmérsékleten történő hőkezelést!

Érdemes figyelni a sózásra is (a magyar lakosság 3-4-szer több sót fogyaszt az ajánlottnál), a halak kiválóan ízesíthetőek citrommal, pirospaprikával, paradicsommal, kapribogyóval, mustárral, korianderrel, kakukkfűvel, bazsalikommal, így elhagyható a túlzott só használata, hiszen a friss zöldfűszerekkel nem csak egészségesebben, de ízletesebben is elkészíthető az étel.

Rácz Jenő Michelin-csillagos séf által bemutatott praktikák alapján könnyedén elsajátíthatóak a halkészítési technikák.

Változatos, egyszerű receptekért pedig nézd meg ezt a Kapj rá! receptgyűjteményt!