Dr. Gál András Levente – fotó: Agroinform.hu
Folyamatosan változó szabályok
„Továbbra is a gazda és a termőföld áll a mezőgazdaság középpontjában, de a szabályok folyamatosan változnak. Igaz ez a drónszabályozásra, a mesterséges intelligencia használatára, az 5G-re vagy éppen az adatvagyon kezelésének szabályaira.”
A szakember elmondta, hogy a drónszabályozás tekintetében nagyon komoly érdekkonfliktus vár megoldásra: szem előtt kell tartani a magánélet védelmét, a nemzetbiztonsági és vagyonvédelmi szempontrendszert, de a közterületek használatára is számos előírás vonatkozik. Emellett azonban azt is kimondjuk: minél több esetben lenne szükség arra, hogy a mezőgazdaságban drónok végezzék az egyes feladatokat. Többek között ezeknek a szabályoknak az összehangolása érdekében jött létre a Drón Koalíció.
A drónszabályozás tekintetében nagyon komoly érdekkonfliktus vár megoldásra – fotó: Shutterstock
Az adatvagyon kezelésének kérdése hasonlóan nagy jelentőséggel bír
„Nem csak a GDPR-ról van szó, hanem arról, hogy a gazdálkodók alárendelt szerepben vannak azokkal a technológiai cégekkel szemben, amelyek az adatgyűjtéshez és adatkezeléshez szükséges platformokkal rendelkeznek.”
A Nemzeti Adatvagyon Ügynökség a világon először Magyarországon jött lére, mely többek között ezen ellentmondások feloldásának rendezésére is hivatott.
Cél, hogy az adatvagyont ne csak a globális szereplők tudják felhasználni, hanem a mezőgazdasági gazdálkodók számára is a hatékonyság záloga lehessen.
Tudásra is szükség van
A Digitális Agrárakadémia elindítása egy új lehetőség: mintegy 400 ezer magyar vállalkozó számára biztosítja az esélyt a továbbképzésre. De ugródeszkát jelenthet a digitalizációban, az okoseszközök használatában, az adatvagyon használatában rejlő lehetőségek ésszerű kiaknázásában is.
„Ki szeretnénk alakítani az igényt arra, hogy a gazdák mindent tudni akarjanak a gazdálkodást hatékonyabbá tévő digitális eszközökről és rendszerekről.”
2021 szeptemberének egyik legizgalmasabb feladata lesz a Digitális Agrárakadémia elindulása, amely az Állatorvostudományi Egyetem, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a Széchenyi István Egyetem és a Digitális Jólét Nonprofit Kft. együttműködésének köszönhetően valósul meg.
„Az akadémia lehetőséget biztosít ahhoz, hogy a vállalkozók, gazdálkodók számára közelebb hozzuk a digitális eszközöket, és így egy korszerűbb világ köszöntsön be a mezőgazdaságban.”