Jó zónameghatározás a mérhető többletnyereség és szaktanács alappillére címmel Dr. Pecze Zsuzsanna, az IKR Agrár Kft. fejlesztési ágazatvezetője tartott előadást a PREGA 2025-ön.

A hatékony gazdálkodáshoz ismernünk kell a tábláinkat és azok termőképességét. A precíziós gazdálkodás során az a célunk, hogy az eltérő termőképességeket meg tudjuk határozni, és a termelésünket ehhez tudjuk igazítani – mondta Dr. Pecze Zsuzsanna.

Melyek azok a tényezők, amelyek meghatározzák a termőképességet?

A menedzsmentzóna azon területek összessége, amelyeken azonos a hozampotenciál. Ezeknek a lehatárolt területeknek tartósnak kell lenniük. Tehát a zóna határvonala fix, nem változik, viszont a zónán belül a hozamok a termesztett növényektől függően változni fognak – definiálta.

A zónameghatározást több szempont alapján lehet elvégezni, mi a növénytermesztés végéről közelítjük meg: a hozam felől – emelte ki.

Ha hatékonyságnövekedést szeretnénk, nagyon fontos, hogy a zónákat milyen minőségben határoljuk le, és ezekben a zónákban mennyire tudjuk meghatározni a tervezhető termést. A feltérképezés során 20 × 20 méteres cellákban, különböző években, különböző növényeknél, különböző évjáratokban vizsgáljuk a táblák hozamteljesítményét. Ehhez 3–6 év adatsorát kell elemezni – mondta a szakember.

Miért hasznos a zóna?

Az adott zónában a tervezhető termés és a talaj tápanyag-szolgáltató képessége fogja meghatározni, hogy mennyi tápanyagot kell felhasználnunk. Ha ezeket a zónákat nem jól határoljuk le, akkor nem tudunk optimalizálni, sőt haszontól fogunk elesni – hívta fel a figyelmet.

A zónákban talajmintát veszünk, elkészítjük a szaktanácsot, majd a kijuttatási tervet. Ezután mindent visszamérünk, ellenőrzünk. Ha a várt eredmény szoros korrelációt mutat a végeredménnyel, akkor lehet azt mondani, hogy jó volt a tervezés. Természetesen az évjárat ezen kicsit módosíthat, de a zónák erősorrendje nem fog változni – mondta.

A precíziós pályázat keretében 4000 zónát vizsgáltunk meg 1 méteres mélységben. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a talajszerkezet tulajdonságai és a mélyebb rétegek tápanyag-ellátottsága mennyire befolyásolják az elérhető eredményeket, illetve hogyan lehet még hatékonyabb a gazdálkodás. A zónák 99%-ában a talajszelvényvizsgálatok és a talajvizsgálatok visszaigazolták a zónák között megállapított erősorrendet – részletezte.

Megéri áttérni a zónaművelésre?

A táblaművelésben átlagos a kiszórandó hatóanyagmennyiség, ami azt jelenti, hogy egy rosszabb táblarészen feleslegesen nagy mennyiséget szórunk ki, hiszen a növény nem tudja megfelelően hasznosítani. Ez jelentősen rontja a hatékonyságot. Ahol pedig többet adhatnánk, mint a táblaátlag, ott pedig visszatartjuk a hozamot és ezzel a profitot is, tehát ez is a hatékonyságot rontja – hangsúlyozta Dr. Pecze Zsuzsanna.

További részletek a videóban.

Indexkép: Agroinform

További információ:

ikragrar.hu

IKR Agrár