Új tagjelöltek a kapuban
Ukrajna és Moldova EU-tagjelölti státuszt kapott – jelentette be Charles Michel, az Európai Tanács elnöke. „A mai nap döntő lépést jelent az EU felé vezető úton” – mondta Michel a múlt hét csütörtöki bejelentéskor, „történelmi pillanatnak” minősítve az Európai Tanács döntését. Ukrajna napokkal a februári orosz invázió után folyamodott tagságért, és a folyamat rekordsebességgel haladt előre. Volodimir Zelenszkij ukrán miniszterelnök is üdvözölte a döntést.
"Egyedülálló és történelmi pillanat ez az Ukrajna és az EU közötti kapcsolatokban. Ukrajna jövője az EU-n belül van."
Vitalij Klicsko volt ökölvívó, az ukrán főváros polgármestere érzelmes hangon adózott tisztelettel polgártársainak akik ellenálltak az inváziónak. "Nagyon magas árat fizettünk ezért a lehetőségért. Igen, még sok tennivalónk van az európai család felé vezető úton” - írta a Telegramon.
Az első hivatalos lépés
"Biztos vagyok benne, hogy Ukrajna mindent megtesz, azért, hogy az összes feltételt teljesítse, és a szükséges törvényeket is meghozza. Éppen most is a legjobb védőink halnak meg érte, és máskülönben az államunknak nincs jövője" - tette hozzá a sportemberből lett politikus.
"A tagjelölt státusz az első hivatalos lépés az EU-tagság felé. De sok évbe telhet a csatlakozás, és nincs garancia a sikerre."
Ukrajna és Moldova EU-tagjelölti státuszt kapott – jelentette be Charles Michel, az Európai Tanács elnöke. „A mai nap döntő lépést jelent az EU felé vezető úton" – mondta Michel, „történelmi pillanatnak" minősítve az Európai Tanács döntését. Kép: Unsplash
Az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy a csatlakozási folyamat a szerzett érdemeken alapul majd és a szabályok szerint zajlik. A hivatalos tárgyalások addig nem kezdődhetnek meg, amíg a feltételhez kötött reformokat végre nem hajtják. Ezek közé tartozik a jogállamiság megerősítése és a korrupció elleni küzdelem. A Bizottságnak 2022 végén kell mérleget vonnia az addigiakról. A lépés kétségtelenül jelentős és nagy népszerűségnek örvendő pillanat Ukrajna számára.
Kettő előre lép, egy helyben marad
Míg Moldova tagjelölti kérelmét szintén elfogadták, a harmadik volt szovjet tagállamnak, Grúziának (Georgia) még teljesítenie kell a jelöltség feltételeit. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke elmondta, hogy:
"A Tanács elismeri az ország „európai perspektíváját”, és „készen áll a tagjelölt státusz megadására, amint a fennálló prioritásokkal érdemben foglalkoznak majd”.
Salome Zourabichvili grúz elnök a Twitteren azt írta, hogy országa "készen áll arra, hogy a következő hónapokban elszántan dolgozzon a tagjelölt státusz elérése érdekében". Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy mindhárom ország az európai családunk része. Ez a döntés mindannyiunkat megerősít" - írta ő is a Twitteren.
Zelenszkij boldog
"Ez megerősíti Ukrajnát, Moldovát és Grúziát (Georgia) az orosz imperializmussal szemben. És erősíti az EU-t is. Ismét megmutatja a világnak, hogy egységesek és erősek vagyunk a külső fenyegetésekkel szemben" - mondta az elnök. Zelenszkij az elmúlt hetekben szinte minden beszédében megemlítette, hogy országa a tagjelölt státuszra vágyik, mivel az EU-tagság felé vezető út Ukrajnát végleg kimentheti Oroszország befolyási övezetéből. A múlt csütörtökön négy uniós vezető utazott Kijevbe, hogy áldásukat adják Ukrajna tagjelöltségére. Gitanas Nauseda litván elnök az újságíróknak azt mondta, hogy az EU politikai támogatása nagyon fontos az ukránok számára: „Ez a legkevesebb, amit biztosítani tudunk a számukra”.
Today is a good day for Europe.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 23, 2022
Congratulations to President @ZelenskyyUA President @Sandumaiamd and Prime Minister @GharibashviliGe
Your countries are part of our European family.
And today’s historic decision by Leaders confirms that. pic.twitter.com/lAkv8Bq5fs
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy mindhárom ország az európai családunk része. Kép: Twitter
Hogyan reagált Oroszország?
A Kreml tudhatta, hogy a dolog benne van a pakliban, és máris úgy tesz, mintha mindez nem lenne nagy ügy. A múlt héten Szentpéterváron Vlagyimir Putyin elnök azt állította, hogy "nem ellenzi" Ukrajna esetleges európai uniós tagságát:
"Ez az ő szuverén döntésük, hogy csatlakoznak-e a gazdasági unióhoz vagy sem"
- vélekedett Putyin. De vajon komolyan gondolta? Nehéz elhinni, hogy Oroszország elnöke hátradőlne, és nézné, hogy az általa megszállt ország csatlakozik az Európai Unióhoz. Putyin elnök egyszer úgy jellemezte az oroszokat és az ukránokat, mint akik "egy nép, egy egész", és Ukrajnát olyan területnek tekinti, amely történelmileg Oroszországhoz tartozik. Az orosz inváziót a globális szereplők is széles körben úgy tekintik, mint Ukrajna visszakényszerítésének kísérletét Moszkva befolyása alá, és az offenzíva befejezésének amúgy sincs semmi jele.
Ukrajna EU-tagjelölti státusza ugyanakkor erős üzenetet küld Moszkvának: sem Kijev, sem Brüsszel nem fogadja el az új európai rendről alkotott Putyin-víziót. De azt Putyin is tudja, hogy a tagjelölt státusztól az EU-tagságig hosszú az út, és közben Ukrajnának rengeteg akadállyal kell szembenéznie, melyek nagy részét nyilvánvalóan maga Oroszország állítja majd.
Ukrajna napokkal a februári orosz invázió után folyamodott tagságért, és a folyamat rekordsebességgel haladt előre. Kép: Unsplash
A Balkán mindig fontos
Az EU-csatlakozás hosszú folyamata elkeserítette a nyugat-balkáni vezetőket egy csütörtökön párhuzamosan tartott brüsszeli csúcstalálkozón. Edi Rama albán miniszterelnök figyelmeztette Kijevet, hogy ne legyenek illúziói:
"Észak-Macedónia 17 éve jelölt, ha nem vesztem el valahol a számolásban, Albánia nyolc, szóval üdvözöljük Ukrajnát"
- tette hozzá nem kevés malíciával a hangjában. Dimitar Kovacevski észak-macedón miniszterelnök "elégedetlenségét" fejezte ki amiatt, hogy ők viszont nem haladtak előre az EU-csatlakozási törekvéseikben. Többször elhangzott kritikai éllel, hogy Bulgária gyakorlatilag blokkolja Észak-Macedónia és Albánia csatlakozási kérelmét, míg más országoknak még meg kell hozniuk a szükséges reformokat. A grúzok hétfőn este még a „March for Europe” (Menetelés Európáért) elnevezésű kezdeményezésen is részt vettek, de a Bizottság szerint Grúzia (Georgia) nem áll készen a tagjelölt státuszra. Egyes uniós diplomaták korábban aggodalmuknak adtak hangot amiatt is, hogy Ukrajna tagjelölti státuszának megadása hamis reményeket kelthet. Talán éppen ez történik most Balkán-szerte.
Ukrajna EU-tagjelölti státusza ugyanakkor erős üzenetet küld Moszkvának: sem Kijev, sem Brüsszel nem fogadja el az új európai rendről alkotott Putyin-víziót. Kép: Pixabay
A francia vélemény
Emmanuel Macron francia elnök májusban kijelentette, hogy maga a tényleges tagság még csak évtizedek múlva várható, és a NATO-főtitkár arra figyelmeztetett, hogy a konfliktus is évekig eltarthat.
"Nem fogadjuk el a sor ötletét"
- mondta erre reagálva Ukrajna EU-megbízottja a BBC-nek, rámutatva az EU és Ukrajna 2014-es társulási megállapodásának aláírása óta elvégzett munkára. A tagjelölt státuszról szóló döntés mellett az EU vezetőinek az élelmezésbiztonságról is tárgyalniuk kellett, tekintettel az ukrán kikötők orosz blokádjára, amelyet az EU külügyi főképviselője a héten háborús bűnnek minősített.
Macron elnök javaslatot tett egy szélesebb "Európai Politikai Közösség" létrehozására is, amely magában foglalja az EU-csatlakozásra váró vagy akár onnan kilépett országokat is, melybe az Egyesült Királyság is beletartozna. Bár több EU-s diplomata is félkészen nevezte az ötletet, az ukrán nagykövet nem vetette el azt. Liz Truss, az Egyesült Királyság külügyminisztere kijelentette, hogy inkább olyan meglévő struktúrákra építene, mint a G7 és a NATO.
(Forrás: BBC)