Már a pontyszelet kilós ára elérheti a 4 000 forintot, miközben az afrikai harcsa filéje túl is szárnyalhatja ezt az összeget az idei karácsonyi időszakban. A magyar sztárhal, a pontyszelet kilós átlagára egyébként 40 százalékkal magasabb idén, mint tavaly ilyenkor, a nagyon durva aszályos időszak pedig a termelőket sem kímélte - írja a penzcentrum.hu

hal

A halgazdálkodás komoly erőforrást jelent a hazai mezőgazdaságnak

A gondok ellenére az ünnepi időszakban a szakemberek szerint, jó minőségben, nagy választékban lehet majd friss halhoz jutni az üzletekben és a piacokon.

Magyarországon a tógazdaságokban november közepén már javában zajlanak az őszi halászatok és ezzel egyidőben a természetes vizeink horgászati célú haltelepítései is.

A halgazdálkodás, bár kis ágazatnak számít, mégis komoly erőforrást jelent a hazai mezőgazdaságnak, annak az elismerten meghatározó része, mivel egyaránt hozzájárul a vidéki munkahelyteremtéshez, és a fenntartható fejlődéshez.

Hazánk szerencsés helyzetben van, mert ideális a földrajzi elhelyezkedése a tógazdasági haltermelés szempontjából, így garantálni tudja a fogyasztók számára a jó minőségű édesvízi halakat. Mivel karácsonyig már csak egyetlen hónap van hátra, a gazdasági ágazat szereplői már teljes gőzzel készülnek, hiszen a hazai haltermelés csaknem 40 százaléka ilyenkor került a fogyasztók asztalára.

Erre készülhetnek a magyar vásárlók: lesz hal, de nem lesz olcsó

A Pénzcentrum Sziráki Bencével, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) ügyvezető igazgatójával beszélgetett arról, hogy milyen árak várhatóak az idén.

Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint 2021-ben az egy főre jutó halfogyasztás 6,52 kg volt Magyarországon, ami 0,15 kg növekedést jelent 2020-hoz képest, ugyanakkor az import hal mennyiségének az  aránya a fogyasztáson belül rendkívül magas, 78,6 százalék

– mondta el a lapnak Sziráki Bence, aki beszélt arról is, hogy az ágazatot a koronavírus után most az aszályos időjárás és a növekvő inputanyagárak viselik meg a legjobban.

Soha nem látott mértékben nőtt az üzemanyag, a takarmány és az energia ára az elmúlt évben. A tógazdasági haltermelés szempontjából borzalmas idei évet tudhat magának az ágazat. Az enyhe telet követő hideg, csapadékszegény tavasz, majd elhúzódó nyári aszály miatt egyre nehezebb termelni a halat tógazdasági körülmények között

– emelte ki a MA-HAL ügyvezető igazgatója a Pénzcentrumnak, majd beszámolt arról is, hogy az elhúzódó aszály a halastavakban is soha nem látott károkat okozott.

halszelet

Az enyhe telet követő hideg, csapadékszegény tavasz, majd elhúzódó nyári aszály miatt egyre nehezebb termelni a halat tógazdasági körülmények között – fotó: pixabay.com

Visszaesett a termelés

Az AKI adatai szerint a Dunántúlon már tavaly is 15 százalékos termelés-visszaesés volt a vízhiány miatt, az előrejelzések alapján pedig 2022-ben, akár 30 százalékos is lehet a termelés-visszaesés 2020. évi termelt mennyiséghez képest.

Ennek ellenére az ünnepi időszak tekintetében Sziráki Bence bizakodó, közölte, hogy idén is arra lehet számítani, hogy kiváló minőségben és nagy választékban lehet majd friss halhoz jutni az ünnepi időszakban is.

Elmondta, hogy milyen nagy a kereslet külföldön is a kiváló minőségű magyar haltermékek iránt, de gyorsan azt is hozzátette, hogy a hazai haltermelők elsősorban az itthoni kiszolgálására törekednek.

Az ügyvezető igazgató beszélt az árak várható alakulásáról is - a fogyasztók karácsonykor várhatóan:

  • 1 800 - 2 000 forint/kg-s áron juthatnak majd élő pontyhoz,
  • 3 500 - 4 000 forint/kg-s áron a pontyszelethez,
  • az afrikai harcsa filé ára kilónként 3 800 és 4 200 forint között fog alakulni

A ponty a legnépszerűbb

A szakember beszélt arról is, hogy a gazdaságilag legfontosabb halfajunk továbbra is a ponty, amely a tógazdasági étkezési célú halhústermelésből 83,2 százalékkal részesedett a 2021-es évben. A KSH havonta közzétett, hivatalos statisztikáit tanulmányozva kiderül, hogy elképesztő a ponyt árának emelkedése:

a  pontyszelet vagy pontyfilé átlagos fogyasztó ára  októberben kilónként 3 580 forint volt Magyarországon, ami 42 (!) százalékkal magasabb, mint 2021 októberében volt.

Magyarországon a második legnagyobb mennyiségben előállított édesvízi halfaj az afrikai harcsa, amely mennyiség a FAO legfrissebb adatai szerint elegendő ahhoz, hogy az EU-ban Magyarország legyen a legnagyobb afrikai harcsa termelő ország (2021-ben 5 298 tonna).

hal

A halhús fogyasztása több pozitív élettani hatással is bír: könnyen emészthető, magas fehérje tartalmú vitaminokban gazdag táplálék – fotó: pixabay.com

A hal egészséges, mégis keveset eszünk belőle

Felmérések szerint a magyarok nagyon kevés halat fogyasztanak, pedig, ahogy azt a válaszaiban Sziráki Bence is kiemelte, a halhús fogyasztása több pozitív élettani hatással is bír: könnyen emészthető, magas fehérje tartalmú vitaminokban gazdag táplálék.

A halhús  foszfort, jódot, fluort, szelént, vasat, káliumot és kalciumot, A-, D-, B2-, B6-, és B12-vitamint tartalmaz, továbbá jelentős forrása az omega-3 zsírsavaknak, amelyekről bebizonyosodott, hogy csökkentik a szívroham kockázatát.

Erre talán nincs is jobb bizonyíték, mint az, hogy a nagy halfogyasztó országok lakói között jóval kevesebb a szív- és érrendszeri beteg.