Nagy bajban vannak a kisalföldi gazdák. Míg a tavalyi évben még viszonylag jó termésmennyiségről számoltak be a termelők, addig idén a helyzet katasztrófálissá vált. Az ország néhány másik területén jobb a helyzet, így barackot vásárolni nem lesz gond, kivéve azt, aki nem tudja megfizetni az iszonyatosan magas árakat.

Mindent elvisznek

"Négy nap alatt napi háromszáz látogató szinte mindent elvitt a fákról és azok alól is. Idén egyet-egyet találni csak az ágakon, de ezen az öthektáros területen átlagosan 40-50 tonnát szoktunk szüretelni. Ez a szám idén maximum a 3 tonnát éri majd el. Ezért sem hirdettük a Szedd magad! akcióinkat" - mondta a Kisalföldnek Nagy Szabolcs, a győrszentinváni Nagy Család Gyümölcsöse egyik tulajdonosa.

Vannak már sárgabarackfajták, amelyek jobban bírják a fagyokat. Ilyen a bergarouge, de ennek a termésnek a nagy része is elfagyott idén. A rossz hír, hogy az egész országban küzdenek a fagyvédelemmel. Próbálkoztak gyertyázással, öntözéssel, ventilátoros gépekkel, amik még hatásosak voltak, de iszonyatosan drága megoldások, így ez tovább növelte az árakat. Az őstermelő elmondta, hogy ők növénykondicionálóval próbálták meg védeni a fákat, növelni azok fagytűrő képességét. A domborzati viszonyok miatt más módszer szóba sem jöhetett volna, így számításai szerint idén is sok lesz az importgyümölcs, ami azonban sem nagyságban, sem pedig ízben nem közelíti meg a hazai barackot, viszont jóval olcsóbb lehet.

Máshol sem jobb a helyzet

A Fertőszentmiklósi barackfarmon sem jobb a helyzet, mint Győrszentivánon. Tavaly itt sem volt panasz a mennyiségre, hiszen még több is termett, mint a megszokott, idén viszont a fagy szinte mindent elvitt - írta meg az Index.

Markó Vendel, a győri vásárcsarnok egyik kereskedője szerint az hozam elég rossz, az ország nagy részén a kajszi legalább 30, de sok helyen inkább a 70 százaléka teljesen elfagyott. A Balaton környékén vannak kisebb területek, ahol az ültetvények megúszták, de mind az Alföldet, mind a többi területet nagy mértékben érte fagykár. Az üzlettulajdonos úgy fogalmazott, hogy ahonnan eddig sárga- és őszibarackot szoktak hozni, ott nagyjából 80 százalékos a termésveszteség.

A minőségben nincs változás

Az egyetlen jó hír talán, hogy a minőségben nem érezhető a változás, hiszen a barackok válogatva érkeznek az eladókhoz. Az árakban azonban megmutatkozik, hogy ma már alig találni a szezonális gyümölcsből hazai termést. Tavaly 1000-1200 forint volt a barack kilója, most a kisebb szemű kerül legalább 1500-ba, míg a nagyobb fajtából egy kilóért 1800 forintot kell fizetnünk.

Sok helyen 80 százalékos az idei fagykár - fotó: pexels.com

A magas árak miatt a legtöbben csak annyit vesznek meg, amit azonnal megesznek, esetleg ami a süteménybe kell. Befőzni ezen az áron már kevesen tudnak, bár az adatok alapján így is akadnak olyan vásárlók, akik ládaszámra visznek haza barackot, mert sajnálják a pénzt a bolti lekvárra.

Az üzlettulajdonos hozzátette, hogy tavaly 4-5 raklap barackot sikerült értékesíteniük, ráadásul még jótékonysági lekvárfőzést is tartottak, azonban idén erre semmi esélyt nem lát, hiszen nincs miből adakozni.