Augusztus elején megszűnik az árstop
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette bejelentette, hogy a kormány a tegnapi ülésén úgy döntött, hogy június 30-a után csak 1 hónappal hosszabbítja meg az élelmiszerárstopot, tehát 2023. augusztus 1-jével megszűnik.
A miniszter azzal indokolta a döntést, hogy az árstop helyett új eszközöket vezettek be: az online árfigyelő rendszert, a kötelező akciózást és lehetővé tették, hogy a SZÉP-kártya hideg élelmiszerre is felhasználható legyen. Hozzátette, hogy a jelenlegi előrejelzések szerint augusztusban jelentősen csökken az infláció, 15 százalék körül várható, és az infláció mérséklődésének felgyorsulása folytatódni fog ősszel is.
A kormány 2021 őszén hatósági vezetett be egyes élelmiszerekre. Az átmeneti intézkedést most újra meghosszabbították, de csak 1 hónappal. Ennek megfelelően az árszabályozás az alábbi termékekre terjed ki, de már csak augusztus 1-ig:
- kristálycukor
- búzafinomliszt (BL 55)
- finomított napraforgó-étolaj
- házi sertéscomb
- csirkemell, csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég
- ultramagas hőmérsékleten hőkezelt, 2,8% zsírtartalmú tehéntej
- tyúktojás
- étkezési burgonya, az újburgonya kivételével
15 százalékra emelkedik a kötelező akciók mértéke
A miniszter bejelentette azt is, hogy a kötelező akciózás szabályai is változni fognak:
- 10 százalékról 15 százalékra emelkedik a kötelező akciók mértéke.
- a korábban árstopos élelmiszerekre is vonatkozni fog a kötelező akció és a beszállítói árnál 15 százalékkal kell majd olcsóbban adni.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda épületében 2023. június 22-én – Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Csökkenni fog az infláció?
Kérdésben elhangzott, hogy az árstopok ellenére az Európai Unióban Magyarországon a legmagasabb az infláció és az élelmiszer-infláció. Gulyás Gergely azt válaszolta, hogy véleménye szerint az élelmiszerárstopok kivezetése minimális hatása lesz az inflációra, illetve a kötelező akciózás kiszélesítése miatt jó esély van arra, hogy év végére az élelmiszer-infláció is jelentősen csökkenni fog, akárcsak az infláció.
Szintén kérdésre a miniszter elmondta, hogy legalább december 31-ig érvényben lesz a kötelező akciózás.
A falusi CSOK nem változik
Emellett a miniszter arról is tájékoztatott, hogy megváltoznak a babaváró hitel és a CSOK szabályai 2024. januártól. Gulyás Gergely közölte azt is: a falusi CSOK szabályait megtartják, és 50 százalékkal megemelik a keretösszegeket, ugyanakkor a városokban a jövőben nem lehet majd igénybe venni, a kormány új támogatási rendszert dolgoz ki az 5000 főnél nagyobb településekre.
A Kormányinfót itt nézheted vissza:
Csütörtökön 10:30-kor kezdődött a Kormányinfó, amelyen Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra, kormányszóvivő ismertette a legfrissebb kormánydöntéseket.
Indexkép: MTI/Máthé Zoltán