A varsói Kopernikusz Kutatóközpontban (CNK) egy speciális technológiát fejlesztettek ki amely lehetővé teszi, hogy spenótlevelek alapján mesterséges húst állítsanak elő – olvashatjuk a portalspozywczy.pl/mieso lengyel hírportálon.

Az eljárás kidolgozója, Stanisław Łoboziak elmondta, hogy a „húskészítés” során a spenótlevél cellulózvázára csirkeizomsejteket visznek fel, amelynek eredményeként egy teljesen új, a spenótra nem hasonlító ízű „húskészítmény” jön létre, enyhén sós utóízzel. Egy levélre mintegy 2 millió sejtet visznek fel, mivel nem mindegyik indul szaporodásnak közülük.

A mesterséges hús kialakulása 3 hétig tart, vagyis sokkal gyorsabb, mint egy csirke felnevelése. A vezető kutató szerint a laboratóriumi előállításhoz nem szükséges az állatok leölése, ahhoz elegendő egy tűhegynyi izomsejt kimetszése, ami élő csirkékből is történhet.

spenót

A „húskészítés” során a spenótlevél cellulózvázára csirkeizomsejteket visznek fel, amelynek eredményeként egy teljesen új, a spenótra nem hasonlító ízű „húskészítmény” jön létre – fotó: Pixabay

A CNK által kifejlesztett módszer – más hasonló kísérletekhez hasonlóan – bizonyítja, hogy a jövőben a hústermékek termeléséhez nem feltétlenül lesz szükség az állatok levágására, illetve kínzására.

A CNK-ban október első hetében egy bemutatóval egybekötött „fesztivált” rendeztek, amelynek keretében az érdeklődők megtekinthették a mesterséges hús előállítását. Kóstoltatásra nem került sor, mivel a lengyel törvények egyelőre nem teszik lehetővé a nem állati eredetű hústermékek emberi fogyasztásra történő kereskedelmi felhasználását.

Robert Firmhofer, a központ igazgatója azonban úgy véli, hogy néhány évtizeden belül az ilyen készítmények nélkül lehetetlen lesz az egyre szaporodó népesség élelmiszer-ellátását biztosítani.